Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Berlin wprowadza bilet za 29 euro miesięcznie. Eko wersja Deutschlandticket

infotrans
02.07.2024 18:01
0 Komentarzy

Od 1 lipca 2024 roku mieszkańcy Berlina mogą korzystać z nowego, tańszego biletu na cały transport publiczny.

To tańsza alternatywa dla „Deutschlandticket,” który kosztuje 49 euro miesięcznie i jest ważny na terenie całych Niemiec. Natomiast bilet za 29 euro miesięcznie obowiązuje w strefach taryfowych A i B w Berlinie i uwaga – jest on dostępny tylko w ramach rocznej subskrypcji.

Spis treści:

  1. Od kiedy mieszkańcy Berlina mogą korzystać z nowego biletu na cały transport publiczny za 29 euro?
  2. W jakich strefach taryfowych obowiązuje bilet za 29 euro w Berlinie?
  3. Jakie jest główne ograniczenie biletu za 29 euro w porównaniu do Deutschlandticket?
Berlin wprowadza roczny bilet za 29 euro miesięcznie. Eko wersja Deutschlandticket
Berlin wprowadza roczny bilet za 29 euro miesięcznie. Eko wersja Deutschlandticket

rok w berlinie

Przypomnijmy, że Berlin już testował bilet za 9 euro m-cznie, który obowiązywał latem 2022 roku. Było to ogromne osiągnięcie, które zachęciło do korzystania z publicznych środków transportu i przyczyniło się do znacznego zmniejszenia emisji CO2.

Teraz bilet za 29 euro m-cznie jest przeznaczony dla wszystkich i pozwala na nieograniczone podróże w ramach regionalnych i lokalnych środków transportu publicznego, takich jak autobusy, tramwaje i pociągi S-Bahn w Berlinie. Od 1 lipca bilety te cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zostało sprzedanych około 150,000 sztuk, co pokazuje wysoką akceptację tego rozwiązania przez mieszkańców Berlina.

Stolica Niemiec, decydując się na autonomiczne działania, odpowiada tym samym na trwające dyskusje dotyczące przyszłości finansowania biletu za 49 euro na szczeblu federalnym i stanowym. Szacuje się, że obecnie z komunikacji miejskiej w Berlinie korzysta codziennie około 2,9 miliona pasażerów, co pokazuje, jak ważnym elementem życia miejskiego jest transport publiczny.

Na koniec ważna uwaga – każdy, kto posiada Berlinticket może bez ograniczeń korzystać z autobusów i pociągów w berlińskiej strefie taryfowej AB. Jednak w przeciwieństwie do Deutschlandticket, który jest ważny na terenie całego kraju, nie można go anulować co miesiąc, ale należy go zamówić na co najmniej rok.

Berlin wprowadza roczny bilet za 29 euro miesięcznie. Eko wersja Deutschlandticket
Berlin wprowadza roczny bilet za 29 euro miesięcznie. Eko wersja Deutschlandticket

Jeden bilet na całe Niemcy

Z kolei ogólnoniemiecki, cyfrowy, ważny na terenie całego kraju i z możliwością comiesięcznego anulowania bilet Deutschlandticket kosztuje 49 euro miesięcznie – niezależnie od kraju związkowego, stowarzyszenia transportowego czy obszaru taryfowego.

Od tego czasu z tej eko oferty skorzystało ponad jedenaście milionów klientów – nieco ponad połowa zakupiła Deutschlandticket cyfrowo za pośrednictwem smartfona.

Uproszczona struktura opłat oraz możliwość zakupu i wykorzystania biletu online, a także atrakcyjna cena, przyczyniły się do sukcesu tego rozwiązania. Dodajmy, że równolegle 17% użytkowników zrezygnowało z korzystania z Deutschlandticket, głównie z powodu opóźnień autobusów i pociągów oraz przepełnienia. Niemniej jednak, według badań VDV, 95% użytkowników jest zadowolonych z oferty, a 75% planuje korzystać z niej na stałe​.

Rząd federalny i władze bundeslandów zarezerwowały po 1,5 miliarda euro rocznie do 2025 roku na finansowanie Deutschlandticket. Zgodzono się także, że wszystkie dodatkowe koszty w tym roku zostaną podzielone po połowie. Mimo tego, nie wiadomo jednak jak będzie finansowy bilet w przyszłym roku, ponieważ nie ma tej sprawie póki co żadnych ustaleń.

Komentarze