Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zużycie szyn tramwajowych – łuki i krzyżownice

infotram
13.05.2013 11:19
0 Komentarzy
Zużycie szyn na łukach torowiska oraz w obrębie zwrotnic i krzyżownic następuje w inny sposób niż na odcinkach prostych toru. Tak jak na prostych, występuje zużycie w wyniku tarcia oraz nacisku dynamicznego poruszających się wagonów. Dodatkowo będziemy jednak mieli do czynienia z zużyciem wynikającym z tarcia obrzeży kół.
W obrębie krzyżownic koła toczą się po obrzeżu obręczy, dla zapewnienia ciągłego styku koła z szyną. W wyniku tego zużycie szyny następuje na dnie rowka.
img_2661_copy_760 img_4802_copy_760
Na łuku, obrzeże koła osi przedniej wózka po zewnętrznej stronie łuku opiera się obrzeżem o wewnętrzną krawędź główki, która prowadzi koło, doprowadzając do skrętu wagonu.
W szynach rowkowych na łuku wystąpi specyficzne zjawisko –obrzeże koła przedniego po wewnętrznej stronie łuku oprze się o brzeg rowka szyny. Zjawisko to objawia się syczeniem podczas przejazdu tramwaju, przypominającym dźwięk ostrzenia noży.
img_9153_copy_760
Przy intensywnym ruchu tramwajów na łuku, koło wyciera główkę bardziej od strony poprzecznej niż od pionowej. W wyniku tego główka zmienia kształt przekroju poprzecznego z zaokrąglonego prostokątnego na trapezowy.
img_9152_copy_760
Podobne zjawisko ukośnego wejścia wózka odbija się na zużyciu krzyżownic i zwrotnic. Na krzyżownicach zaobserwować można podwójne rowki –jedne są wykonywane przez koła przedniej osi wózka, a drugie przez tylne.

img_8891_copy_760

Specyficznym rodzajem zużycia jest wyżłobienie powierzchni szyny oporowej w wyniku osiadania iglicy zwrotnicy.

img_9117_copy_760

W starszych lub improwizowanych rozwiązaniach można się spotkać z sytuacją, w której koło na skrzyżowaniu szyn toczy się po obręczy.

img_2282_copy2_760

W wypadku rozbudowanego układu torowego w obrębie skrzyżowania wystąpi wiele punktów styku szyn z nawierzchnią asfaltową, co w rozwiązaniach tradycyjnych nieuchronnie prowadzi do pęknięć i wykruszeń asfaltu.

img_2282_copy_760

Komentarze