Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zajezdnia tramwajowa na kolejowej stacji przeładunkowej

infotram
21.06.2011 08:55
0 Komentarzy
W ubiegły piątek MPK Poznań podpisało z PKP S.A. akt notarialny dotyczący gruntów, na których powstanie nowa zajezdnia tramwajowa. Przetarg na budowę obiektu już się zakończył.  Od kilku lat staraliśmy się o pozyskanie gruntów pod budowę nowej zajezdni na poznańskim Franowie –mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. Niezbędny dla tej inwestycji kawałek ziemi o powierzchni 3,7 hektara między ul. Folwarczną, a terenami Kompanii Piwowarskiej należał do PKP S.A. Była to część kolejowej stacji przeładunkowej, której nie używano już do obsługi ruchu kolejowego, w związku z czym kolej zdecydowała o sprzedaży tej nieruchomości. Zgodnie z wymogiem zbywania nieruchomości kolejowych w trybie przetargu, PKP S.A. przeprowadziły ustną licytację na sprzedaż nieruchomości. Minister Infrastruktury wydał zgodę na dokonanie transakcji i można było przystąpić do podpisania aktu notarialnego. Ta transakcja to przykład dobrej współpracy między PKP a MPK –stwierdza Grzegorz Tomaszewski, dyrektor poznańskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.
Tak ma wyglądać nowa zajezdnia na FranowieTak ma wyglądać nowa zajezdnia na Franowie
Nowa zajezdnia zapewni miejsce postoju i obsługi dla 150 tramwajów. Obszar obiektu, który sięga 17 hektarów przekroczy powierzchnię wszystkich dotychczas istniejących w Poznaniu zajezdni tramwajowych. Na jego terenie będzie trzeba ułożyć 330 zwrotnic (439 jest w całym mieście) i prawie 13 km torów. Nowa zajezdnia przejmie działalność zakładów przy ul. Madalińskiego i ul. Gajowej oraz umożliwi likwidację torów odstawczych przy ul. Budziszyńskiej. Stanowić będzie imponujący obiekt, a jej koncepcja równa do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w Europie. Zajezdnia ma być gotowy w 2013 roku. Jej budowa będzie współfinansowana z środków unijnych, w ramach projektu z listy dla działania 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych „Budowa zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu”. Wykonanie inwestycji zostało powierzone konsorcjum ZUE Kraków i Elektrobudowa, które w przetargu złożyło najtańszą ofertę. Jej wartość to 256 831 253,31 złotych brutto. To mniej niż pierwotnie zakładało MPK, które na budowę nowej zajezdni chciało przeznaczyć 265 mln zł netto. 
Tak ma wyglądać nowa zajezdnia na FranowieTak ma wyglądać nowa zajezdnia na Franowie

Komentarze