Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocławska „Baba Jaga” wróci na właściwe tory. Jest kasa na remont tramwaju

infotram
06.01.2024 17:45
0 Komentarzy

Znalazły się środki na naprawę uszkodzonego jakiś czas temu zabytkowego tramwaju typu LH Standard z 1925 roku.

Czerwona „Baba Jaga” musiała zostać odstawiona na boczny tor, po tym jak awarii uległa główna przekładnia. Jej naprawa powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Ze wsparciem Gminy Wrocław

Prace prowadzi firma Polmat, a sfinansowane zostały dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

Tramwaje typu LH Standard skonstruowano w zakładach Linke-Hofmann w 1924 roku, na specjalne zamówienie władz Wrocławia. Ich eksploatacja liniowa zakończyła się w 1977 roku, wraz z dostawami wozów typu Konstal 105 N. Potem można było je jeszcze spotkać jako wagony gospodarcze, znaczną część jednak zezłomowano. Do dziś zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy. Drugi tramwaj tego typu jest aktualnie remontowany przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego (KSTM).

Znalazły się środki na naprawę uszkodzonego jakiś czas temu zabytkowego tramwaju typu LH Standard z 1925 roku.
Zabytkowy wrocławski tramwaj/foto: wroclaw.pl

Właścicielem „Baby Jagi” jest Gmina Wrocław, a użytkownikiem Towarzystwo Miłośników Wrocławia. To niejedyny zabytkowy tramwaj w kolekcji stowarzyszenia. W sezonie letnim wożą turystów po Wrocławiu także „Jaś i Małgosia” (tramwaj typu Berolina – tymczasowo wyłączony z eksploatacji, aktualnie czeka na remont), „Strachotek” (Konstal 102 Na) i „Mikołaj” (Konstal 4N).

Zabytkowe tramwaje dostają we Wrocławiu drugie życie dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych oraz wsparciu finansowemu miasta. Najbardziej spektakularną renowacją był w ostatnich latach remont tramwaju typu Maximum – „Max Berg” z 1901 roku.

Komentarze