Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław: Prostowanie nowego torowiska

infotram
13.04.2012 15:58
0 Komentarzy

Waży 31 ton i ma 11 metrów długości. Porusza się z prędkością 200 metrów na godzinę. Specjalna maszyna marki Plasser kończyła dziś regulację torowiska na remontowanej ul. Pułaskiego. Dzięki niej szyny będą na odpowiedniej wysokości i nie będzie trzęsło w tramwajach – czytamy w Gazecie Wyborczej. Wszystko dzieje się automatycznie. Spod plassera wysuwa się hak i podnosi szynę na wysokość kilku centymetrów. W tym czasie w kruszywo, na którym ułożone są podkłady, wbijają się specjalne łyżki i gwałtownymi ruchami podbijają podsypkę. – Po prostu ją zagęszczamy, by podkłady stały na stabilnym podłożu – mówi Władysław Malinowski, kierownik robót z firmy Bahn Technik Wrocław, która wykonuje prace. – Szyny są wtedy na odpowiedniej wysokości. Tor jest wyprostowany i tramwaje mogą nim kursować z pełną prędkością, do tego nie przechylają się na boki, tylko jadą płynnie.
Na koniec podbijarka znów przejeżdża torowiskiem i jeszcze raz wykonuje pomiar, czy wszystko zgadza się z projektem. – Maszyna jest w stanie wyrównać 200 do 250 metrów torowiska w ciągu godziny, zależy od tego, jak zostało położone – mówi kierownik. – To na ul. Pułaskiego nie należało do najgorszych, ale też nie było idealne. Były słabsze i lepsze odcinki.
Równie widowiskowy jak praca plassera jest sposób, w jaki maszyna opuszcza torowisko, po jego wyrównaniu. Podbijarka potrafi sama załadować się na lawetę, która ją przywiozła. Obraca się o 90 stopni, następnie unosi się na swoich podnośnikach tak, że wjeżdża pod nią samochód i może być przetransportowana w inne miejsce. – Z ul. Pułaskiego jedziemy na torowisko kolejowe w Mrągowie, potem do Wieliczki, mamy mnóstwo zleceń – mówi Malinowski. Szczegóły oraz film z pracy Plassera.

Komentarze