Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wielka wycinka Tramwajów Warszawskich

infotram
14.09.2022 13:15
0 Komentarzy

Przesadzanie dużych drzew jest dla nich stresem – stwierdził dendrolog z warszawskiego Zarządu Zieleni Grzegorz Szczerba.

Dodał, że po przesadzeniu mogą gorzej się rozwijać; lepiej znoszą to trochę mniejsze drzewa – szybciej się adaptują i zaczynają przyrastać.

Rusza cięcie

Pod koniec tygodnia tramwajarze rozpoczną pierwszy etap wycinki drzew pod budowę tramwaju na Wilanów. Prace prowadzone będą na odcinku między Puławską a Beethovena. Przewidywano wycięcie 116 drzew, udało się jednak uratować 16 i te zostaną przesadzone.

Mieszkańcy i aktywiści stanęli w obronie dużych drzew i apelują o nie wycinanie, tylko przesadzanie.

„Proces przesadzania dużych drzew jest bardzo skomplikowany i wymaga dużo uwagi” – powiedział dendrolog z Zarządu Zieleni Grzegorz Szczerba. Zaznaczył, że drzewa przystosowały się do miejsca, w którym rosną i przesadzanie jest dla nich stresem. „Żeby ten stres zminimalizować należałoby przesadzać te drzewa z odpowiednio przygotowaną bryłą korzeniową oraz odpowiednio przygotowaną koroną” – zaznaczył i dodał, że nie zawsze jest możliwe, żeby drzewa po przesadzeniu zniosły stres.

„Przed przesadzeniem drzew przeprowadza się analizę przesadzalności i jeśli jeden ograniczający czynnik wyklucza możliwość przesadzania drzewa. Analiza polega na określenie zdatności tych drzew do przesadzenia oraz czynników logistycznych i technicznych, jakie wystąpią podczas przesadzenia” – powiedział dendrolog. „W warunkach miejskich niekiedy jest niemożliwe wykorzystanie metod mechanicznych, jak również ręcznych, do pobrania bryły korzeniowej, tak by nie straciła odpowiedniej objętości” – dodał.

Przypomniał zasadę, że w przypadku przesadzania drzew dorodnych, których system korzeniowy nie był dobrze przygotowany, szerokość bryły korzeniowej powinna być 10 razy większa niż średnica pnia na wysokości 1 metra. W przypadku drzew miejskich, które np. na zdegradowanych glebach ten system korzeniowy rozprzestrzenia się bardzo płasko. Żeby te drzewa odpowiednio zniosły stres przesadzeniowy, ten stosunek nie powinien wynosić 10 tylko nawet 16″ – podkreślił dendrolog. „W przypadku dużych drzew nie zawsze ta przesadzalność była możliwa” – dodał.

„Na całej trasie tramwaju na Wilanów, w tej chwili do wycinki jest 426 drzew. Z czego 179 w pasie tramwaju, a 247 na poboczu” – powiedział główny specjalista ds. ochrony środowiska w Tramwajach Warszawskich Robert Fosiewicz. Łącznie na całym odcinku – 1487. „Wycięte drzewa stanowią około 28 proc. wszystkich drzew” – zaznaczył Fosiewicz.

Pierwszy etap prac potrwa do 4 października br. Ostateczne zakończenie wycinki ma nastąpić do marca 2023 roku.(PAP)

Komentarze