Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawski tramwaj – w kolorach wakacji…

infotram
22.09.2009 19:09
0 Komentarzy
Warszawiacy pomalowaliby stołeczne tramwaje w „słoneczne”- żółte i czerwone barwy, odrzucając tym samym ciemne i szare kolory. Pełna temperamentu i nieuporządkowana Warszawa potrzebuje środków komunikacji w oficjalnych barwach miasta –pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Urząd m.st. Warszawy na temat znaczenia kolorystyki miasta i sposobu malowania warszawskich tramwajów.
Nowe tramwaje nie będą szare (foto: K. Wach)Nowe tramwaje nie będą też pomalowane w dotychczasowe barwy (foto: K.Wach)
W jakościowym badaniu przeanalizowano opinie trzech grup warszawiaków w różnym wieku na temat sześciu sposobów malowania tramwajów, które jeżdżą już ulicami stolicy. Dzięki temu udało się poznać opinie tych, którzy na co dzień obserwują krajobraz miasta.
Zdaniem mieszkańców najlepiej w krajobraz stolicy wpisują się środki transportu kojarzone z „ciepłem”, „wakacjami”i „spokojem”. Badani warszawiacy zgodnie ocenili, że kolorystyka transportu miejskiego to istotny element tworzący temperament stolicy. Do natury Warszawy –którą sami respondenci oceniają jako nowoczesną, spontaniczną, ale i pełną chaosu –pasują jej oficjalne barwy. Idealny tramwaj dla Warszawy powinien więc zachowywać proste formy graficzne w kolorach żółtym i czerwonym.
Badani na zlecenie Urzędu Miasta warszawiacy sugerowali, że ważna jest dla nich obecność herbu miasta na pojazdach, natomiast powinny z nich zniknąć reklamy. Ciemne kolory i szarości nie służą –zdaniem respondentów –wizerunkowi tramwajów, a przez to i samej Warszawy, choć jako takie są uznawane za nowoczesne.
Dla porównania - tramwaj w Genewie (foto: K. Wach)Dla porównania - tramwaj w Helsinkach (foto: K. Wach)
Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą jakościową FGI (Focus Group Interview, zogniskowany wywiad grupowy) na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
W ramach badania przeprowadzono trzy wywiady grupowe. Grupa 1: „Młodsi”(osoby w wieku 18-24 lata),Grupa 2: „W średnim wieku”(osoby w wieku 35-45 lat), Grupa 3: „Starsi”(osoby w wieku 50-60 lat). Grupę docelową badania stanowili mieszkańcy Warszawy zdefiniowani jako osoby mieszkające na stałe w Warszawie od przynajmniej 10 lat, uczący się lub pracujący, którzy poruszają się po mieście bądź komunikacją miejską, bądź samochodem.
Z badania zostały wykluczone osoby o negatywnym stosunku do Warszawy, które najchętniej przeprowadziłyby się do innego miasta lub na wieś i którym nie zależy na wizerunku Warszawy. Wszystkie wywiady odbyły się w dniach 17-18 sierpnia 2009 roku

Komentarze