Warszawa: Tramwaje wracają w al. Niepodległości, zjeżdżają z ul. Targowej
Od poniedziałku 9 maja, po nowych torach pojadą tramwaje w al. Niepodległości. Zakończą się prace przy remoncie węzła tramwajowego na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Nowowiejskiej i bez przeszkód będą tamtędy mogły jeździć także samochody. Rozpoczną się za to roboty torowe na Pradze –na ul. Targowej.
Nowości w al. Niepodległości
W poniedziałek, po pięciu tygodniach robót, zakończy się remont węzła tramwajowego po północnej i wschodniej stronie skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Nowowiejskiej. W tym czasie wymienione zostały rozjazdy, skrzyżowanie torów na środku jezdni, tory na kilkuset metrowym odcinku al. Niepodległości i ul. Chałubińskiego, zbudowane nowe platformy przystankowe. Przywrócony zostanie ruch tramwajów na ciągu al. Jana Pawła II –Chałubińskiego –al. Niepodległości (od al. Solidarności do ul. Nowowiejskiej). Linie 16, 17 i 33 wrócą na swoją podstawową trasę.
Koniec robót tramwajowych oznacza także koniec zmian w ruchu drogowym na tym odcinku al. Niepodległości. Pomiędzy al. Armii Ludowej a ul. Koszykową kierowcy jadący w kierunku centrum nie będą musieli już przejeżdżać na drugą jezdnię;czynne będą obydwie jezdnie al. Niepodległości. Niestety, jeszcze przez tydzień, do 16 maja zwężony będzie wschodni wjazd z al. Armii Ludowej w al. Niepodległości oraz wschodnia jezdnia al. Niepodległości przy skrzyżowaniu z al. Armii Ludowej. Trwają tam prace związane z wymianą magistrali wodociągowej.
Nadal kontynuowany będzie remont ul. Nowowiejskiej na odcinku od pl. Zbawiciela do pl. Politechniki. Nie będą tamtędy jeździły tramwaje oraz pozostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu czyli zamknięcie odcinków pl. Politechniki – ul. Waryńskiego i ul. Waryńskiego –pl. Zbawiciela ograniczenia na pl. Politechniki i pl. Zbawiciela i odcinku ul. Nowowiejskiej od al. Niepodległości do pl. Politechniki. Tramwaje nie będą kursowały pomiędzy al. Niepodległości a pl. Zbawiciela. Linia 10 będzie skręcała na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Nowowiejskiej w kierunku Filtrów, aby ul. Grójecką i al. Krakowską dojechać na Okęcie. Z al. Niepodległości w stronę ul. Filtrowej będzie skręcała także zastępcza linia 74, kursująca pomiędzy Banacha a stacją metra Wilanowska. Linia 35 na pl. Zbawiciela pojedzie prosto ulicami Marszałkowską i Puławską na Wyścigi. Nadal zawieszone będzie kursowanie linii 14 i 46. Remont ul. Nowowiejskiej potrwa do 31 lipca, przy czym roboty wymagające wyłączenia ruchu potrwają do 12 czerwca.
Teraz Praga
Od razu po zakończeniu remontu w al. Niepodległości, od 9 maja wystartuje modernizacja trasy tramwajowej Dw. Wileński –Stadion Narodowy –Rondo Waszyngtona. Inwestycja podzielona jest na kilka etapów, wszystkie prace mają zakończyć się w październiku. Modernizacja trasy tramwajowej rozpocznie się od remontu na skrzyżowaniu ulic Targowej i Kijowskiej w relacji północ-wschód czyli skrętu w lewo z ul. Targowej. Te roboty potrwają od 9 maja do 12 czerwca.
Tramwaje nie będą kursowały ul. Targową na odcinku Kijowska –Dworzec Wileński. W tym czasie na trasy objazdowe zostaną skierowane linie 3, 20, 22, 25, 26 i 28. Linie 3 i 22 będą skręcały z ul. Targowej w ul. Kijowską. Pętlami końcowymi zamienią się linie 25 i 26. Linia 25 skręci przy Teatrze Powszechnym w kierunku Grochowskiej i dojedzie do pętli na rondzie Wiatraczna. Na Annopol, gdzie normalnie ma swoją pętlę linia 25, w czasie remontu dojedzie linia 26 –przy Dworcu Wileńskim, zamiast jechać w stronę Grochowa, skręci w kierunku ul. 11 Listopada. Linia 20 będzie kursowała w okresie remontu pomiędzy Boernerowem a Żeraniem, skręcając z al. Solidarności w Targową i jadąc dalej Jagiellońską. Natomiast linia 28 zamiast jechać do ronda Wiatraczna zakończy swoją trasę na pętli przy ZOO. Na czas prac na ul. Targowej ZTM uruchomi dwie autobusowe linie zastępcze: Z-1, która będzie kursowała pomiędzy rondem Waszyngtona a Dworcem Wileńskim (trasa okrężna) oraz Z-2 kursującą trasą okrężną z i do pętli przy Dworcu Wschodnim na ul. Lubelskiej.
Przez ok. 2-3 tygodnie nie będzie natomiast utrudnień w ruchu drogowym –roboty będą prowadzone poza jezdniami. Potem zamknięty zostanie przejazd wschodnią (w kierunku al. Solidarności) jezdnią ul. Targowej przez skrzyżowanie z ul. Kijowską. Kierowcy ominą wyłączony fragment jezdni skręcając w ul. Kijowską, potem przejadą przez pas zieleni dzielący dwie jezdni i drugą jezdnią ul. Kijowskiej wrócą na ul. Targową.
Modernizują na EURO 2012
Rozpoczynający się remont na ul. Targowej to element kompleksowej modernizacji trasy tramwajowej Dw. Wileński –Stadion Narodowy –Rondo Waszyngtona. Kolejny fragment to odcinek od węzła Targowa/Kijowska do al. Zielenieckiej wraz z pętlą Zieleniecka. W tej chwili Tramwaje Warszawskie prowadzą postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy modernizacji odcinka trasy od ul. Białostockiej do ul. Kijowskiej i w al. Zielenieckiej.
Nowe torowisko na długości ok. 3,2 km zostanie ułożone w nowoczesnej technologii –na trwałej konstrukcji, z odwodnieniem i elementami wyciszającymi. Dzięki modernizacji torowiska tramwaje będą jeździły ciszej i szybciej.
Zmodernizowanych zostanie osiem przystanków tramwajowych w trzech zespołach –na skrzyżowaniu ulic Targowej i Kijowskiej, u zbiegu ulic Targowej, Zamoyskiego i al. Zielenieckiej oraz na pętli „Zieleniecka”. Platformy przystankowe zostaną podwyższone i wydłużone (66 m), tak aby jednocześnie mogły się przy nich zatrzymać dwa nowoczesne tramwaje niskopodłogowe typu Swing, produkcji firmy PESA. Na wszystkich modernizowanych przystankach platformy będą miały nawierzchnię z szarych płyt granitowych z pasem płyt z wybrzuszeniami dla niewidomych. Pojawią się także nowe wiaty i dodatkowe oświetlenie. Przystanki i torowisko oddzielą od jezdni przezroczyste (na przystankach) i ażurowe (poza przystankami) wygrodzenia. Na przystankach zostanie przygotowane również zasilanie dla Systemu Informacji Pasażerskiej, który Tramwaje Warszawskie planują uruchomić w przyszłości na tej trasie.
Zmienią się lokalizacje niektórych przystanków. Przebudowany będzie układ przystanków tramwajowych w rejonie skrzyżowania ulic Targowej, Zamoyskiego i al. Zielenieckiej (czyli obok Teatru Powszechnego). Przystanki zostaną przeniesione na wyloty skrzyżowania, dzięki czemu pasażerowie będą mogli w jednym miejscu oczekiwać na linie nadjeżdżające z różnych kierunków, a także dogodnie się przesiadać. Wspólny przystanek dla jadących w stronę ul. Kijowskiej i Dworca Wileńskiego linii 3 i 26 (od ul. Grochowskiej) oraz 7, 22 i 25 (od al. Zielenieckiej) zostanie przeniesiony za skrzyżowanie z al. Zieleniecką, bliżej zawrotki i skrętu w kierunku ul. Sokolej. Przystanek dla 7, 8, 22 i 25 znajdzie się na pętli „Zieleniecka”, a przystanek dla 3, 8, 26 i 28, jadących w kierunku ronda Waszyngtona, będzie w dotychczasowej lokalizacji przy Teatrze Powszechnym.
Na pętli „Zieleniecka”zmodernizowane zostaną rozjazdy, umożliwiające tramwajom skręt w ul. Targową i ul. Grochowską. Powstanie także dodatkowy tor awaryjny. Na obu modernizowanych węzłach rozjazdowych –przy skrzyżowaniach ul. Targowej z ul. Kijowską i al. Zieleniecką –dobudowane zostaną tzw. trzecie tory, dzięki którym tramwaje jadące w różnych kierunkach nie będą się wzajemnie blokować oczekując na zmianę świateł.
Przebudowa układu torowego wymusza konieczność zmian w układzie drogowym. Zmieni się fragment ul. Targowej w rejonie zawrotek i przejścia dla pieszych pomiędzy ul. Kijowską a ul. Ząbkowską. Zawrotki zostaną zlikwidowane, a w pasie dzielącym powstanie przejście dla pieszych i chodnik prowadzący do przystanków tramwajowych przy skrzyżowaniach z ulicami Kijowską i Ząbkowską. Nieco zmieniony zostanie układ skrzyżowań ulic Targowej i Kijowskiej oraz ulic Targowej, Zamoyskiego i al. Zielenieckiej. Warto tu wspomnieć, że węzeł tramwajowy na skrzyżowaniu ulic Kijowskiej i Targowej zostanie przebudowany zgodnie z projektem planowanej Trasy Świętokrzyskiej.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem http://inwestmapa.um.warszawa.pl. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w Warszawie.
Komentarze