Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Nowe imiona praskich TBM-ów

infotram
13.03.2013 14:44
0 Komentarzy

Nadawanie imion tarczom TBM ma długą tradycję, na całym świecie nazywano je imionami kobiet ważnych dla krajów i pracujących przy nich mężczyzn. Warszawskie TBMy otrzymały imiona związane z polską kulturą, Maria (rok 2011 był rokiem Marii Skłodowskiej-Curie), Anna (na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) oraz Wisła, czyniąc tym samym ukłon w kierunku królowej polskich rzek i wyróżniając maszynę, która miała wykonać tunele pod rzeką.
Z czasem jednak do tych trzech maszyn dołączyła czwarta, która przejęła część pracy od TBM-u Wisła, otrzymała zatem robocze imię Wisła II. To nazewnictwo funkcjonowało do niedawna, kiedy kierownik robót tunelowych inż. Marco Barbanti zaproponował nadanie czwartej tarczy imienia, jakie nosi jego żona –Elisabetta.
–Imiona dla tarcz nie były problemem do czasu, kiedy mieliśmy 3 maszyny drążące. Jednakże wraz z pojawieniem się czwartej powstała niezręczna sytuacja –kobiet bowiem się nie numeruje…Dlatego wybraliśmy Wiśle II prawdziwe żeńskie imię, nie narażając się w ten sposób na kobiece kaprysy –tłumaczy tę decyzję Marco.
To jednak nie koniec zmian, nowe imię otrzymał także TBM Wisła I. Wybór padł na popularne polskie imię –Krystyna. Oprócz tego, że tym prostym wyborem włosko-turecko-polska spółka czyni ukłon w kierunku niejednej Polki, to także przypomina o kobiecie, której twarz nosi symbol stolicy –Warszawska Syrenka, dziś znajdująca się na lewym brzegu Wisły, nad budowaną stacją Powiśle (Centrum Nauki Kopernik).
Mowa o Krystynie Krahelskiej –intelektualistce, poetce, z wykształcenia geografce- etnografce. Była uznaną artystką, dającą koncerty w Polskim Radiu w Wilnie i Warszawie oraz autorką tekstu znanej piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Jej klasyczna uroda zachwyciła profesor Ludwikę Nitschową, która namówiła ją do pozowania do rzeźby Warszawskiej Syrenki. Krahelska była związana ze środowiskiem harcerskim, po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną Związku Walki Zbrojnej. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Krahelska otrzymała przydział jako sanitariuszka i opatrując rannych zginęła drugiego dnia powstania. Została odznaczona Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, patronuje dziś wielu drużynom harcerskim.

Komentarze