Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Kamienice nie wytrzymają budowy metra?

infotram
23.09.2011 09:52
0 Komentarzy

Czy stare kamienice wzdłuż Targowej będą dobrze zabezpieczone przed drganiami z II linii metra? – Propozycje tureckiego specjalisty nie nadają się do zastosowania – stwierdził wczoraj prof. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej. To wybitny ekspert, który ochroną przed wibracjami zajmuje się od początku budowy warszawskiego metra, czyli od lat 80. Wczoraj wystąpił na konferencji Zarządu Transportu Miejskiego o korzyściach i zagrożeniach, jakie niesie podziemna kolej. Przywoływał przykłady z bielańskiego odcinka I linii, gdzie w 40-metrowej strefie wpływu metra znajduje się 129 budynków. Zastosowano tu podwójny system zabezpieczeń przed drganiami: tory leżą na betonowych bloczkach, a te na różnej grubości matach i w otulinie. – Mamy wyniki badań: w domach na Bielanach nie jest gorzej niż przed uruchomieniem metra – przekonywał prof. Stypuła.
Nowy blok u zbiegu ul. Słowackiego i ks. Popiełuszki na Żoliborzu stanął zaledwie 1,5 m od tunelu. – Jest tak skonstruowany, że nie ma żadnych skarg od lokatorów, a zanim się wprowadzili, dzwonili do mnie do Krakowa z pytaniami o zabezpieczenia – mówił profesor. Dodał, że wiele zależy też m.in. od szlifowania torów i kół wagonów (kiedy były jajowate, mieszkańców al. Niepodległości drgania nawet wybudzały ze snu), prędkości i zatłoczenia pociągów, rodzaju gleby, położenia domów i ich stanu technicznego. Szczegóły w Gazecie Wyborczej.

Komentarze