Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Inwazja szyn na Śródmieście

infotram
02.09.2009 11:06
0 Komentarzy

Tramwaje skręcające z Al. Jerozolimskich w Marszałkowską i przemykające Krakowskim Przedmieściem? Takie plany ma Zarząd Transportu Miejskiego – informuje Gazeta Wyborcza. Na rondzie koło Rotundy w centrum tramwaje jeżdżą teraz tylko na wprost. ZTM zabiega jednak, by w powstającym planie zagospodarowania rejonu Ściany Wschodniej wprowadzić zapisy dające możliwość budowy w tym miejscu rozjazdów. Układ torów, który urzędnicy określają „pełną gwiazdą“, pozwoliłby na skręt we wszystkich kierunkach. Tak było jeszcze w końcu lat 60. przed generalną przebudową tego skrzyżowania.
Skręcanie jest passé?
– To wstępna propozycja do dyskusji. Teraz na długim odcinku Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich tramwaje nie mogą skręcić, więc przydałaby się taka możliwość. Jeszcze nie wiemy, czy skręty wykorzystywane byłyby na stałe, czy tylko podczas awarii – mówi szef ZTM Leszek Ruta.
Jednak Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji w ratuszu, jest przeciw budowaniu skrętów na rondzie Dmowskiego: – Trzeba by wydzielić fazę sygnalizacji do skrętu w lewo, a to ograniczyłoby przepustowość na Marszałkowskiej i w Al. Jerozolimskich do jazdy na wprost.
Podobnie uważa Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej. – Jeśli budować skręty, to tylko awaryjne. Skręcające tramwaje zablokowałyby te, które jadą na wprost. Utrudniłoby to ruch zwłaszcza w Al. Jerozolimskich, gdzie w jedną stronę kursuje nawet 50 składów na godzinę. Rozwiązaniem mogłaby być budowa toru i peronu do skrętu w lewo, ale to jest niewygodne dla pasażerów, którzy musieliby biegać między przystankami – ocenia. Według niego tramwaje wzorem metra powinny jeździć jak najprostszą trasą.
Przeciwny powrotowi rozjazdów jest też Witold Weszczak, urbanista ze stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy: – Na przecięciu Marszałkowskiej i Jerozolimskich powinno powstać zwykłe, prostokreślne skrzyżowanie. Rondo zabiera bardzo dużo przestrzeni kosztem chodników. Dziś na jego środku o promieniu aż 20 m istnieje wycięta z tkanki miejskiej wyspa. To należy zmienić, a gwiazda wymuszałaby utrzymanie ronda.
– Najważniejsza zmiana, jaka powinna się dokonać na rondzie, to wprowadzenie naziemnych przejść dla pieszych. Jeżeli dodatkowe tory tego by nie uniemożliwiały, to nie widzę przeszkód – mówi z kolei architekt Dariusz Hyc.
Powrót na Trakt Królewski
To niejedyny kontrowersyjny wniosek złożony przez ZTM do planu Ściany Wschodniej. Stołeczni spece od komunikacji poprosili planistów, żeby w powstającym opracowaniu wpisać możliwość przywrócenia linii tramwajowej na Trakcie Królewskim od Krakowskiego Przedmieścia aż do Al. Ujazdowskich. Istniała tu jeszcze krótko po wojnie.
– Była o tym mowa w trakcie przygotowań do remontu Krakowskiego Przedmieścia, miasto wtedy się na to nie zdecydowało – dziwi się Krzysztof Domaradzki, główny projektant przebudowy, która doprowadziła do powstania ulicy nazywanej „salonem Warszawy“. – Chyba należałoby być konsekwentnym, tym bardziej, że wprowadzenie tramwaju oznaczałoby konieczność kolejnej przebudowy Krakowskiego i zrujnowanie ulicy w dzisiejszym kształcie.
Linii tramwajowej w tym miejscu nie przewiduje studium zagospodarowania miasta. Żeby taki zapis wprowadzić w planach, najpierw trzeba by je zmienić.
ZTM prosił ponadto o możliwości zbudowania w przyszłości przystanku kolei średnicowej między Nowym Światem a Bracką. Wszystkie trzy wnioski urzędników od komunikacji ratusz przyjął do dalszych analiz.

Komentarze