Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tramwajowa linia H w Warszawie. Znamy trasę i rozkład jazdy

infotram
19.10.2023 12:45
0 Komentarzy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego oraz Miesiąca przeciwko depresji, rozpoczyna się nietypowy projekt społeczny.

Fundacja GrowSPACE została operatorką Tramwaju Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Specjalna linia H wyjedzie po raz drugi na szyny miasta w celu edukacji o zdrowiu psychicznym.

Co będzie się działo?

Tramwaj będzie kursować aż cztery dni: 19, 20, 21 oraz 22 października na trasie Centrum – Wiatraczna – Centrum – Radiowa – Centrum – Plac Narutowicza – Centrum. Akcja będzie w pełni darmowa, a w wagonach znajdą się dostępne informatory o ochronie zdrowia psychicznego, działania w kryzysie, szukaniu pomocy i profilaktyce.

Październik jest miesiącem przeciwko depresji, a 10 października przypadał Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji na szynach stolicy pojawi się nietypowa linia tramwajowa. Przez 4 dni – 19, 20, 21 oraz 22 października Tramwaj Zdrowia Psychicznego będzie kursować na trasie Centrum – Wiatraczna – Centrum – Radiowa – Centrum – Plac Narutowicza – Centrum. Cała trasa robi więc „ósemkę” i przejeżdża przez centrum aż 6 razy dziennie. Linia nosi nazwę „H” jak „help” czyli „pomoc”, ponieważ taki jest jej główny cel – szerzyć informację o zdrowiu psychicznym. W tramwaju znajdą się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować.

Odjazdy są zaplanowane na godziny: Centrum (w kierunku Wiatraczna): około 14:10 oraz 16:15, Centrum (w kierunku Bemowo): około 14:40 oraz 16:45, Centrum (w kierunku plac Narutowicza) około 15:50 oraz 17:55.

W szczególności podkreślana będzie także walka ze stereotypami dotyczącymi naszego zdrowia psychicznego. Wszystko będzie darmowe dla mieszkańców i mieszkanek. Akcje wspierają takie podmioty jak: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon Zaufania 116111 czy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.

Fundacja GrowSPACE została operatorką Tramwaju Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Specjalna linia H wyjedzie po raz drugi na szyny miasta w celu edukacji o zdrowiu psychicznym.
Tramwajowa linia H

Dlaczego tramwaj?

Tramwaj Zdrowia Psychicznego to akcja psychoedukacyjna. W jej ramach mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli skorzystać z darmowego przejazdu specjalnym tramwajem okazjonalnym. W tramwajach będą dostępne materiały psychoedukacyjne pochodzące od ekspertów i ekspertek. To wyjątkowa okazja na zdobycie wiedzy o zdrowiu psychicznym nawet dla osób, które na co dzień nie spotykają się z tym tematem. Będziemy także promować miejsca, w których można szukać pomocy oraz promować emocjonalne BHP czyli podstawowe zasady zadbania o siebie – mówi koordynatorka akcji Martyna Kozdra z Fundacji GrowSPACE.

Transport publiczny to znakomita okazja, aby dotrzeć do wielu osób. Każdego dnia z przejazdów tramwajami w stolicy korzysta wiele osób, a zatem warto tego dnia w codziennym przejeździe skorzystać z wiedzy i umiejętności. Do akcji włączyła się także platforma JakDojadę, dzięki której wszystkie przejazdy tramwaju H będą widoczne w aplikacji.

Tramwaj Zdrowia Psychicznego to akcja, która odpowiada niestety na rosnące potrzeby i konieczność edukacji w tym temacie. Po czasie izolacji spowodowanej pandemią stan zdrowia psychicznego znacznie się pogorszył. Specjaliści i specjalistki szacują, że o 1/3 wzrosła liczba zgłaszanych stanów lękowych i depresyjnych. W tym samym czasie samobójstwo jest drugą co do ilości przyczyną zgonów nastolatków (zgodnie z danymi Policji), a wśród młodego pokolenia szacunki mówią o około 630 tys. osób, które potrzebują pomocy specjalistów i specjalistek.

Informacje na temat zdrowia psychicznego powinny być ogólnodostępne, nie tylko dla osób chcących rozwinąć swoje umiejętności, czy poszerzyć wiedzę. Forma tramwaju pozwala nam na docieranie do szerokiego grona odbiorców i te często przypadkowe spotkania pociągają za sobą pozytywne skutki czyli przełamywanie tematu tabu jakim jest np. żałoba, depresja czy stany lękowe. Tramwaj to inicjatywa dla wszystkich – a dzięki temu że nie jest to jedno miejsce w mieście tylko ruchomy punkt spotkań mamy możliwość docierania do wielu osób poruszających się po mieście – dodaje Gabriela Gładyszewska, koordynatorka regionalna woj. mazowieckiego w Fundacji GrowSPACE.

Komentarze