Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tramwaje Śląskie testują Duewag Pt

infotram
09.02.2010 10:46
0 Komentarzy
Rozpoczęły się testy wagonu Duewag Pt w Tramwajach Śląskich. W sobotę po raz pierwszy taki tramwaj wyjechał na trasę linii 0. Przez kilka dni był przygotowywany do tego wyjazdu. Testowany przez przewoźnika wagon wyprodukowany został w 1973 roku. Wypożyczono go z VGF Frankfurt n. Menem – szerzej o historii wagonów Duewag Pt piszemy w InfoTram w osobnym artykule. Tramwaj jest testowany z myślą o konieczności sprowadzenia na Górny Śląsk wagonów dwukierunkowych. Wszystko po to, aby w czasie remontu torowisk można było prowadzić regularną komunikację tramwajową. Docelowo władze spółki myślały o zakupie kilkunastu takich wagonów. Było to jednak myślenie starego zarządu, którym kierował odwołany w ubiegłym tygodniu Janusz Berkowski. Czy nowe władze będą także chciały inwestować w używane pojazdy? Dowiemy się wkrótce. Aby komunikacja tramwajowa w trakcie remontów była zachowana takie zakupy byłyby jednak wskazane. Wiadomo, iż w tak krótkim czasie Tramwaje Śląskie nie nabędą odpowiedniej liczby pojazdów nowych. Obecnie nie dysponują również taką ilością taboru dwukierunkowego, aby przewozić pasażerów w czasie remontu. Przypomnijmy, iż prace remontowe, współfinansowane ze środków unijnych, mają rozpocząć się już za rok. Do zmodernizowania jest blisko 50 km torowiska, w tym także trzeba wykonać prace w centrum Katowic. Wagony dwukierunkowe będą potrzebne na odcinkach czynnych, ale pozbawionych pętli. Prawdopodobieństwo zakupu „nowych”wagonów jest zatem spore, tym bardziej, że nieoficjalnie wiadomo, iż spodobały się one Przewodniczącemu Rady Nadzorczej Tramwajów Śląskich, a jednocześnie prezydentowi Katowice –Piotrowi Uszokowi. Zdania na temat nowego pojazdu są jednak podzielone. Jego największą wadą, zdaniem niektórych obserwatorów, jest to, iż wygląda on na wagon tramwaju bardziej podmiejskiego, metra a nawet lekkiego pociągu. Takie wrażenie można odnieść oglądając tramwaj zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, gdzie szczególną cechą jest duża liczba miejsc siedzących i wąskie przejścia.  
Duewag Pt na testach w Tramwajach Śląskich (foto: Przemek W.)Duewag Pt na testach w Tramwajach Śląskich (foto: Przemek W.)Pt w zajezdni Tramwajów Śląskich (foto: Przemek W.)
Sprowadzony na Śląsk wagon został wyprodukowany w 1973 roku w fabryce Waggonfabrik Uerdingen AG Werk Düsseldorf. Jak już wspomnieliśmy jest to pojazd dwukierunkowy, wyposażony w 4 pary drzwi po obu stronach. Mankamentem tego pojazdu może być fakt, iż nie jest niskopodłogowy, ale …nie wymagajmy za dużo. Mimo, iż jest to pojazd wiekowo zbliżony do kursujących jeszcze niedawno po śląskich torowiskach wagonów 102Na, przewyższa je pod względem technologicznym. Jego długość wynosi 28,72 m, szerokość –2,35 m, wysokość zaś –3,26 m. 
Testy tramwaju Duewag Pt potrwają około miesiąca. Pierwsze dni liniowej jazdy testowiec spędził na linii 0, w miarę upływu czasu będzie pojawiał się także na innych trasach. Przypomnijmy, iż wcześniej na torach Tramwajów Śląskich testowany był alstomowski Citadis i już przez samego przewoźnika wagon 205 WrAs z Protramu. Niezależnie od zakupu pojazdów używanych przewoźnik chce zakupić również nowe wagony niskopodłogowe, w ambitnych planach jeszcze przed 2012 rokiem oraz modernizować kolejne stopiątki, które dziś stanowią podstawę taboru Tramwajów Śląskich. O modernizacjach wagonów 105 Na w 2009 roku pisaliśmy niedawno w InfoTram.  
Duewag Pt na testach w Tramwajach Śląskich (foto: Przemek W.)Duewag Pt na testach w Tramwajach Śląskich (foto: Przemek W.) 
Odnawianie floty taborowej poprzez zakup używanych wagonów z krajów Europy Zachodniej, najczęściej z Niemiec, to, powtarzając za jednym z bohaterów kultowego filmu „Miś”, nowa, świecka tradycja, chociaż w tym przypadku nie taka znów nowa. Tym tropem podąża wielu z krajowych przewoźników tramwajowych, od tych największych –MPK Kraków, MPK Poznań, Tramwaje Szczecińskie czy ZKM Gdańsk do tych znacznie mniejszych takich jak Tramwaje Podmiejskie, Tramwaje Grudziądzkie czy MZK Gorzów Wielkopolski. Odpowiedź na pytanie dlaczego do Polski trafiają ponad trzydziestoletnie wagony jest prosta. Przewoźników nie stać na zakup nowoczesnych pojazdów, dlatego ratują taborowe dziury tramwajami używanymi, które w opinii wielu są jednak bardziej zaawansowane technologicznie aniżeli te stanowiące dziś podstawę floty wielu przedsiębiorstw i spółek tramwajowych. Zdecydowanie najwięcej takich zachodnich pojazdów eksploatuje krakowskie MPK. Jak dotychczas Tramwaje Śląskie, podobnie jak chociażby Tramwaje Warszawskie, nie decydowały się na zakup wagonów używanych. Niewykluczone, iż niebawem zmieni się to w obydwu przypadkach. Obie sieci będą szybko potrzebowały wagonów dwukierunkowych w związku z pracami torowymi –w GOP-ie modernizacyjnymi, w stolicy –kłopotami przy budowie mostu Północnego. Czy używane wagony dołączą do wagonów już eksploatowanych przez wskazanych powyżej przewoźników –pokarze czas? O dalszych losach tramwaju Duewag Pt oraz ewentualnych zakupach wagonów dokonywanych przez polskich przewoźników będziemy na bieżąco informować w InfoTram.  

Komentarze