Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tramwaje Alstom Citadis

infotram
10.02.2014 10:25
0 Komentarzy
Francuski Alstom, istniejący od 1928 r., posiada już niebagatelnie doświadczenie w produkcji tramwajów. W 2007 r. powstał tysięczny tramwaj rodziny Citadis –zaledwie w 10 lat od chwili debiutu tej serii.
Alstom Citadis – popularny, przegubowy niskopodłogowiec

rotterdam2007_kopia_760

Alstom Citadis to tramwaj o budowie modułowej, oparty na zestandaryzowanych komponentach. Długość pojazdu jak i ściana czołowa mogą być dowolnie zmienione –dostępne są warianty o długości w zakresie od 20 do 60 metrów. Praktycznie każde miasto zamawia własną stylizację ściany czołowej. Szerokość nadwozia również jest zmienna –od 2,30 do 2,65 m. Budowa pojazdu jest przystosowana do montażu baterii, superkondensatorów lub systemu APS –zasilanie z szyny wbudowanej w torowisko. Konstrukcja układu biegowego umożliwia uzyskanie prędkości maksymalnej w zakresie od 70 do 100 km/h. W zależności od długości i szerokości pojazdu nacisk na oś plasuje się na poziomie 10-12 ton. W różnych wariantach konstrukcji zastosowano 3 typy wózków napędowych i 3 rodzaje tocznych. Spośród wózków od 50% do 100% może być napędzanych. Pomimo odmiennej, indywidualnej konstrukcji ściany czołowej, zawsze posiada ona klatkę bezpieczeństwa i łatwo wymienne panele dolnego poszycia.

montpellier2010_760

Na dachu pojazdu zamontowano szereg urządzeń związanych z napędem: wyłącznik szybki, falowniki, nawiewy, rezystor hamowania, układ klimatyzacji, układ chłodzenia silnika, niezależny klimatyzator kabiny kierowcy, opcjonalne również zestawy baterii.

citadis_tramway_image_10_760

Jak deklaruje producent, Citadisy są eksploatowane w 43 miastach na świecie w liczbie ponad 1700 sztuk.
Alstom Citadis Compact – wersja dla średnich miast
Citadis Compact to odmiana kompaktowa –dopasowana do specyfiki średnich miast o liczbie mieszkańców w zakresie 50 000 –100 000 mieszkańców. Tramwaj ten jako pierwszy reprezentuje nową gamę – New Generation Citadis. Pojazd liczy tylko 22 metry (opcjonalnie 24 metry) i posiada możliwości indywidualnej adaptacji. Pojemność przy komfortowym poziomie napełnienia wynosi 130 miejsc. Elementy takie jak drzwi, okna, szyba przednia są standardowe, podobnie jak komponenty napędowe. W wózkach Alstom Ixege zastosowano dwustopniowe zawieszenie oraz silniki synchroniczne z magnesami trwałymi. Wózki te to jedno z nowszych rozwiązań technicznych Alstoma. Zaprezentowano je po raz pierwszy w 2009 r. Ich cechą szczególną jest przystosowanie do wysokiej prędkości jazdy wynoszącej 125 km/h. Wózki Ixege znalazły się między innymi w tramwajach dla Stambułu oraz Dualisach dla SNCF.

20131114__citadis_aubagne_1_760

Pierwszym odbiorcą tramwaju Citadis Compact został na jesieni 2013 r. region Pays d’Aubagne et de l’Etoile.
Alstom Citadis Dualis i Regio Citadis – tramwaje dwusystemowe
Dualis to tramwaj dwusystemowy, który może poruszać się również po regionalnych liniach kolejowych. Pojazd ten ułatwia integrację miast z ich przedmieściami. Wymagało to dopasowania szeregu rozwiązań konstrukcyjnych, związanych z profilem kół, systemami sterowania ruchem kolejowym oraz napięciem zasilania. Konstrukcja nadwozia została wzmocniona celem zapewnienia bezpieczeństwa w wypadku zderzenia z pojazdami kolejowymi.

citadis_dualis_and_regio_citadis_tram_trains_image_7_760

Z kolei hybrydowa wersja tramwaju Regio Citadis, wyposażona w silnik spalinowy, może być eksploatowana również na liniach niezelektryfikowanych.
Dualisy są dostępne w wersjach 4- lub 5-członowych, przy czym posiadają 92-116 miejsc siedzących oraz 141-176 stojących. Jak dotąd powstały wersje zasilane napięciami 750 V DC i 25 kV AC oraz 750V DC i 1500 V DC.

Komentarze