Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Siemens testuje autonomiczny tramwaj

infotram
26.01.2018 07:06
0 Komentarzy

Siemens we współpracyz przedsiębiorstwem miejskim w Ulm (SWU) realizuje projekt tramwaju do jazdyautonomicznej.

Pierwszy etap projektu związany z systemem wspierającymmotorniczego pomyślnie przeszedł fazę testów – poinformował producent.

Krok pierwszy –wsparcie motorniczego

Rozpoczęty w 2015 r. projekt miał na celu opracowaniesystemu wsparcia dla motorniczego, podobnego do systemów instalowanych wsamochodach. W skład systemu weszły wysoce precyzyjne czujniki, takie jakskanery laserowe, specjalne radary oraz kamery.

Wyposażone w czujniki tramwaje Siemens Combino korzystały znich do monitoringu przestrzeni przed i po bokach pojazdu. Kierujący pojazdemmogli w ten sposób skuteczniej unikać kolizji z innymi uczestnikami ruchu zapomocą sygnałów ostrzegawczych oraz poprzez system automatycznego hamowania.

W odróżnieniu odpociągów metra, które działają w specjalnie zabezpieczonych strefach tworzącychzamknięty system, tramwaje poruszają się w systemie otwartym wraz z wielomainnymi użytkownikami dróg, takimi jak samochody, rowerzyści oraz piesi. Dlategowiększość systemów inteligentnych potrzebnych do obsługi tych pojazdów musiznajdować się na pokładzie – mówi Jacek Fink-Finowicki, inżynier projektu wpionie Rolling Stock, branży Mobility w Siemens Polska.

Dzięki współpracy z przedsiębiorstwem miejskim w Ulm (SWU)przez ponad dwa lata testowano system, także podczas normalnej pracy tramwaju.

Krok drugi – większaanaliza danych

Obecnie system wspomagania motorniczego (Tram AssistantV1.0) jest gotowy do seryjnej produkcji. Od 2018 r. będzie instalowany wewszystkich pojazdach Siemensa w Ulm, Hadze oraz Bremie.

Stopniowo rozwijane są także kolejne moduły niezbędne dokońcowego etapu projektu – całkowicie autonomicznie poruszającego się tramwaju.Dane z czujników, radarów i kamer zainstalowanych w tramwajach mogą bowiemsłużyć nie tylko motorniczemu.

W przyszłości, dziękianalizie big data oraz wsparciu centrum kontroli, system zainstalowany wtramwaju będzie mógł sam zdecydować, czy kontynuować jazdę na danej trasie,jaka szybkość jest dopuszczalna i czy istnieje jakiekolwiek ryzyko kolizji,nawet na kilometr do przodu. Będzie to szczególnie istotne dla systemówtramwajowych, gdzie linie podmiejskie stanowią odmianę lekkiej szybkiej koleiaglomeracyjnej o prędkości maksymalnej rzędu nawet 90 km/h. Tramwaje będą takżełączyły pokładowe czujniki oraz automatykę z danymi pozyskiwanymi od obiektówinfrastruktury, systemów przytorowych, czy innych pojazdów. To wszystko pozwolina w pełni autonomiczną jazdę – dodaje Jacek Fink-Finowicki.


Komentarze