Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rok 2023 czyli czas rewolucji tramwajowej w MPK Kraków

infotram
03.01.2024 17:45
0 Komentarzy

Rok 2023 to zdecydowanie czas rewolucji we flocie tramwajowej MPK SA w Krakowie.

Do Krakowa dotarły wszystkie ze 110 nowych Lajkoników. Dzięki temu już ok. 90 proc. tramwajów krakowskiego przewoźnika to wagony z niską podłogą.

Nowa Huta bez stopiątek

W efekcie realizacji tego zamówienia, po 48 latach z zajezdni tramwajowej Nowa Huta zniknęły wszystkie wagony 105N wykorzystywane w ruchu regularnym. Te zmiany odczuwają pasażerowie – nowoczesne wagony zastąpiły wysłużone tramwaje wysokopodłogowe m.in. na linii nr 22 kursującej do Nowej Huty, a na linię nr 8 mogły zostać wysłane dłuższe tramwaje. Gdy dodamy do tych działań ogłoszenie w grudniu 2023 roku przetargów na zakup do 90 nowych tramwajów będziemy mieć pełny obraz zmian w taborze krakowskiego przewoźnika. To co istotne dla pasażerów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością, realizacja tego zamówienia sprawi, że po ulicach Krakowa będą kursować wyłącznie tramwaje niskopodłogowe i z klimatyzacją.

Rok 2023 to zdecydowanie czas rewolucji we flocie tramwajowej MPK SA w Krakowie.
Krakowskie Lajkoniki/foto: MPK Kraków

Tramwaje do Górki Narodowej

Bardzo ważnym wydarzeniem dla pasażerów było w 2023 roku otwarcie linii tramwajowej do Górki Narodowej, której budowę nadzorował Zarząd Inwestycji Miejskich. Na tej niezwykle ważnej trasie dla mieszkańców północnej części miasta, niskopodłogowe tramwaje zaczęły kursować na liniach nr 18 i 50. O popularności tej trasy świadczy fakt, że przez pierwsze trzy miesiące z połączeń tramwajowych skorzystało tam blisko 1,6 mln pasażerów.

O skali zmian w zakresie komunikacji tramwajowej świadczy to, że w roku 2023 tramwaje MPK pokonały o ponad 400 000 km więcej w porównaniu do roku 2022.

Ustąp miejsca

Rok 2023 to także początek kampanii „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”. Ta edukacyjna kampania ma zwrócić uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości i wrażliwości w komunikacji miejskiej i ma zachęcać do ustępowania miejsca siedzącego w krakowskich tramwajach i autobusach pasażerom z ograniczoną mobilnością – seniorom, kobietom w ciąży, opiekunom jadącym z małymi dziećmi i osobom chorym.

Komentarze