Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwszy wyremontowany NGd99 wyruszył na tory

infotram
30.05.2017 17:59
0 Komentarzy

Zmodernizowanetramwaje NGd99 wracają do Gdańska. Dwa z czterech pojazdów są już na Pomorzu,kolejne dotrą do miasta w ciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy.

Pierwszy z nich, ten oznaczony numerem 1002 wyruszył na trasę. Kursuje na linii nr 5, do której zostanie przypisany na stałe. Odnowione tramwaje mają nowy design z historyczną malaturą i swoich patronów.Zostaną nimi czterej księża: Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski,Marian Górecki i Bruno Binnebesel.

Wysłużone tramwaje niskopodłogowe NGd99, które przezkilkanaście lat dowoziły gdańszczan i turystów w różne części miasta, wymagałyjuż gruntownego remontu. Cztery z nich trafiły więc w ostatnim czasie dopoznańskiej firmy Modertrans, która zajęła się ich modernizacją.Przedstawiciele spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje uznali, że jest to świetnaokazja, by pomalować je na wzór pojazdów z czasów Wolnego Miasta Gdańska.Dlaczego? Od października 2015 r. po gdańskich szynach regularnie kursuje tzw.tramwaj grassowski (tramwaj N8C) – dedykowany nobliście Günterowi Grassowi.Pomalowany jest na wzór tramwajów z czasów międzywojnia, jest kremowy, a podjego oknami przebiega niebieski pasek. Przypadł on do gustu mieszkańcom,dlatego przedstawiciele GAiT postanowili pójść za ciosem i powrócić do tychbarw w kolejnych modernizowanych składach.

W pierwszym z czterech odnowionych tramwajów NGd99 wymienionoelektronikę napędu i sterowanię oraz okablowanie, oświetlenie, klimatyzację,ściany boczne i siedzenia pasażerskie (zamontowano wandaloodporne), a takżezamontowano nowe drzwi i szyby. W pojeździe wygospodarowano miejsce doprzewożenia roweru. Pojawił się w nim także defibrylator, a przyciski dlapasażerów zostały opisane w języku Braille`a.

Będą to kursujące normalnie, liniowe tramwaje.

Ponieważ są tocztery tramwaje i wszystkie pomalowane będą w identyczny sposób, a więc wbarwach, jakie obowiązywały w Wolnym Mieście Gdańsku, pojawił się pomysł, byuhonorować w ten sposób tych czterech księży: ofiary faszyzmu – tłumaczyprezes GAiT Maciej Lisicki.

Wszyscy czterej księża pracowali w Wolnym Mieście Gdańsku izginęli z ręki nazistów. Trzej byli Polakami (Franciszek Rogaczewski, BronisławKomorowski i Marian Górecki), jeden Niemcem (Bruno Binnebesel). O wyborzepatronów dla tych czterech pojazdów zadecydowała komisja złożona z radnych iurzędników miejskich.

W Polsce wciążdominuje narracja narodowościowa, jeśli chodzi o opisywanie II wojny światowej– mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. – Nie zawsze mówi to prawdę o tym, co siędziało w naszym mieście w tamtych czasach. Ksiądz Bruno Binnebesel pozostałwierny wartościom chrześcijańskim, które przez wieki budowały ducha Europy i zatę wierność zapłacił najwyższą cenę. Warto, żeby współcześni gdańszczaniepamiętali nie tylko o trzech polskich księżach, których Jan Paweł II ogłosiłbłogosławionymi, ale również o tym niepokornym księdzu, który był Niemcem –dodaje.

Sylwetki patronówNGd99

Bruno Binnebesel, ksiądz dr (ur. 26 września 1902 r. wTucholi, stracony 13 listopada 1944 r. w Brandenburgu) – niemiecki duchownykatolicki, ofiara narodowego socjalizmu. Studiował teologię katolicką ifilozofię we Fryburgu Bryzgowijskim, a następnie we Wrocławiu, gdzie w roku1928 otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1935 uzyskał tytuł doktora teologii napodstawie rozprawy „Stanowisko teologów zakonu dominikanów w kwestiiNiepokalanego Poczęcia Marii do soboru w Bazylei” (Die Stellung derTheologen des Dominikanerordens zur Frage nach der Unbefleckten EmpfängnisMarias bis zum Konzil von Basel). Pracował w Nowym Stawie, następnie w parafiiśw. Brygidy w Gdańsku, a od roku 1939 był proboszczem parafii św. Antoniego wGdańsku Brzeźnie. Już przed wojną znany był jako przeciwnik hitleryzmu. 3listopada 1943 r. Gestapo aresztowało go pod zarzutem słuchania zagranicznego radiai przekazywania usłyszanych tam informacji wiernym. Biskup gdański Karol MariaSplett bezskutecznie zabiegał o jego ułaskawienie. Latem 1944 r. ks. Binnebeselzostał przewieziony do więzienia Brandenburg-Görden, a 7 września tego rokutzw. Volksgerichtshof (Trybunał Ludowy) w Berlinie, pod przewodnictwem RolandaFreislera, skazał go za „osłabianie ducha obrony narodu niemieckiego”na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano w więzieniu 13 listopada. Ciało ks.Binnebesla zostało spalone, a urnę z prochami pochowano dopiero 16 października1947 na cmentarzu św. Jadwigi w Berlinie.

Bł. ks. Franciszek Rogaczewski (ur. 23 grudnia 1892 r. wLipinkach, w powiecie Świecie, zamordowany 11 stycznia 1940 r. w lesie wpobliżu obozu Stutthof.). Po studiach w Seminarium Duchownym w Pelplinie,przerwanych przez I wojnę światową, w czasie której pracował jako sanitariusz wszpitalach w Starogardzie, Kwidzynie oraz Olsztynie, 16 marca 1918 r. otrzymałświęcenia kapłańskie. Służył jako wikariusz w Nowym Mieście Lubawskim (1918-1920),w Gdańsku-Wrzeszczu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego (1920-1927), wGdańsku w parafii św. Brygidy (1927-1928) oraz w parafii św. Józefa (od 1928).Pracował też jako katecheta w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku(1927, 1930). 31 stycznia 1930 r. biskup Edwarda O'Rourke mianował go narektora, z tytułem proboszcza, przyszłego kościoła pod wezwaniem ChrystusaKróla w Gdańsku. Świątynia miała być centrum duszpasterskim dla Polakówgdańskich. Jej uroczyste poświęcenie nastąpiło 30 października 1932 r. 1września 1939 r. duchowny został aresztowany i osadzony wraz z innymi polskimikapłanami w „Victoria-Schule”, a następnie przewieziony do obozukoncentracyjnego w Stutthofie. Ulica, przy której znajduje się kościółChrystusa Króla nosi obecnie jego imię. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósłks. Franciszka Rogaczewskiego na ołtarze jako błogosławionego wraz ze 108męczennikami polskimi czasu wojny.



Bł. ks. Bronisław Komorowski (ur. 25 maja 1889 r. wBarłożnie, w powiecie Starogard Gdański, zamordowany 22 marca 1940 r. w lesiekoło obozu Stutthof). Po ukończeniu w 1910 r. gimnazjum w Chełmnie wstąpił doseminarium duchownego w Pelplinie. W 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie izostał wikarym w parafii w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego. Rok później zostałprzeniesiony do Gdańska, do parafii św. Mikołaja. Już jako młody wikaryprowadził także działalność społeczno-polityczną wśród ludności polskiej.Podczas katechez uczył dzieci historii Polski oraz języka polskiego. Od 1919 r.w ojczystym języku wygłaszał także kazania podczas mszy. W 1923 r., z grupąpolskich działaczy, założył Towarzystwo Budowy Kościołów Polskich, które miałobyć przeciwwagą dla lokalnych kościołów katolickich prowadzonych przezduchowieństwo niemieckie. Dzięki działalności duchownego i Towarzystwa, w 1924r. przyznano im budynek byłej ujeżdżalni wojskowej we Wrzeszczu, którąprzebudowano na kościół św. Stanisława Biskupa. Konsekrowano go w maju 1925 r.Świątynia stała się jednym z centrów polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Ks.Bronisław Komorowski, jako pierwszy duszpasterz polskich studentów PolitechnikiGdańskiej, wielokrotnie stawał w obronie prześladowanych młodych Polakówstudiujących w Gdańsku. 1 września 1939 został aresztowany, pobity i uwięzionyw Gdańsku w Victoriaschule, a następnie osadzony w obozie koncentracyjnym wStutthofie. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. wgrupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Bł. ks. Marian Górecki ( ur. 2 maja 1903 r. w Poznaniu, zamordowany22 marca 1940 r. w lesie koło obozu Stutthof). W wieku 17 lat wstąpił jakoochotnik do wojska – by móc walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jejzakończeniu wrócił do szkoły, a po zdanej maturze wstąpił do ArcybiskupiegoSeminarium Duchownego w Poznaniu. Pełnił tam funkcję ceremoniarza. 1 lipca 1928r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Lesznie, anastępnie jako prefekt w Seminarium Nauczycielskim w Koźminie i Wolsztynie.Pełnił też funkcję kapelana harcerzy. W 1933 r. został przeniesiony do diecezjigdańskiej, gdzie opiekował się tutejszą Polonią. Pracował z młodzieżą ipolskimi stowarzyszeniami. 16 listopada 1933 r. został prefektem w GimnazjumPolskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku oraz rektorem kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiejw Gdańsku Nowym Porcie. W latach 1934 – 1936 był kapelanem pomocniczymWojskowej Składnicy na Westerplatte. 1 września 1939 r. został aresztowany, anastępnego dnia przewieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof. 21 marca 1940r. brał udział w pierwszej nielegalnej obozowej mszy świętej, podczas którejprzyjął Komunię św. Następnego dnia, wraz z 66 osobami, został rozstrzelany.Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w grupie 108błogosławionych męczenników II wojny światowej.


Komentarze