Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowe wagony i nowe tory w Łodzi

infotram
28.09.2009 22:15
0 Komentarzy
Łódź podejmuje kolejne próby podreperowania transportu tramwajowego w mieście. MPK Łódź chce kupić nowe pojazdy miasto zaś remontować torowiska. Na pozyskanie nowoczesnych wagonów. Przewoźnik planuje pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Stosowny wniosek już został złożony. Rzeczywiście wystąpiliśmy do Unii o dofinansowanie pięciu niskopodłogowych wagonów tramwajowych. W sumie, w ciągu trzech lat chcielibyśmy kupić 18 takich pojazdów –mówi Marcin Małek z MPK Łódź.
Czy niedługo w Łodzi będą kolejne nowe tramwaje? (foto: MPK Łódź)Takich obrazków może być w Łodzi więcej (foto: MPK Łódź)
Oprócz zakupów wagonów tramwajowych wyremontowana ma być także część torowisk. W dniu 23 września Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi ogłosił przetarg na wykonanie opracowania dokumentacji projektowej dotyczące przebudowy torów tramwajowych o długości 3 kilometrów. Zakres opracowania obejmuje:
1. przebudowę torów tramwajowych i sieci trakcyjnej na następujących odcinkach:
a) ul. Przybyszewskiego od al. Rydza Śmigłego (od rozjazdu z węzła) do wiaduktu nad torami kolejowymi,
b) węzeł Lodowa-Przybyszewskiego (od toru wjazdowego na pętlę do początku wyremontowanego odcinka, tj. do końca przystanków przy ul. Lodowej),
c) ul. Puszkina od Ronda Sybiraków (od wjazdu na rondo – koniec wyremontowanego odcinka) do ul. Rokicińskiej (do rozjazdów na Rondzie Inwalidów), to jest wszystkie fragmenty będące w złym stanie technicznym z wyłączeniem torów tramwajowych na wiadukcie, gdyż obiekt ten będzie przedmiotem odrębnego opracowania. Oba opracowania muszą być skoordynowane ze sobą.
2. budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie cmentarza komunalnego,
3. przebudowę (remont) sygnalizacji świetlnych występujących na przebudowanym odcinku,
4. korekty układu drogowego wynikające z przebudowy torów tramwajowych.
Dokumentacja ma zostać wykonana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2.9.2004 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno- użytkowego.
Aby móc liczyć na otrzymanie zamówienia potencjalny wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 3 lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał (zakończył) usługi, odpowiadające swoim rodzajem usługom stanowiącym przedmiot zamówienia tj. wykonał dwie dokumentacje projektowe na:
 – budowę lub przebudowę torów tramwajowych o długości 1 000 m toru podwójnego każda oraz budowę lub przebudowę drogi o długości 1 000 m każda lub dwie dokumentacje projektowe:
 – na budowę lub przebudowę drogi na długości 1 000 m wraz z torami tramwajowymi na całej długości.
Oferty można składać do dnia 5 listopada br. do godz. 10:00. Godzinę później nastąpi ich otwarcie. O wyborze wykonawcy zadecyduje jedyne kryterium, jakim jest najniższa cena.
Takich obrazków może być w Łodzi więcej (foto: MPK Łódź)Takich obrazków może być w Łodzi więcej (foto: MPK Łódź)
Malkontenci powiedzą, że to tylko przetarg na wykonanie opracowania dokumentacji przebudowy 3-kilometrowego odcinka torowiska. I mają rację. Optymiści powiedzą jednak, że w Łodzi zmodernizowany zostanie kolejny, 3-kilometrowyu odcinek torów. I też mają rację. Skoro bowiem przewoźnik chce poprawiać stan infrastruktury tramwajowej w mieście trzeba mu kibicować i liczyć, że w niedalekiej przyszłości ogłoszone zostaną kolejne przetargi, tym razem już dotyczące wyłonienia wykonawcy właściwych robót. Jeżeli MPK Łódź chce pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej na zakup kolejnych niskopodłogowych, nowoczesnych tramwajów, to kibicować trzeba tym bardziej. Pojazdy takie w mieście Włókniarzy są potrzebne. Przypomnijmy, iż dotychczas MPK zakupiło 15 Cityrunnerów i 10 wagonów PESA 122N. Wynik jak na polskie warunki taki sobie, choć niektórzy przewoźnicy mogą Łodzi zazdrościć. Pozostałe wagony to poczciwe, acz leciwe osiemset piątki, które chciałyby już odejść na zasłużoną emeryturę. Jak powszechnie wiadomo uda się to tylko niektórym z nich, jednak dzięki kolejnym zakupom może być ich coraz więcej.               

Komentarze