Nocny serwis metra
Sprzątanie pociągów, diagnostyka komputerowa, prace serwisowe - nocą w tunelach metra sporo się dzieje.
Prace te nie byłyby możliwe, gdyby nie komory torów odstawczych, gdzie pociągi metra mogą w tym czasie „przenocować".
62 pociągi w szczycie
Aby utrzymać wysoką częstotliwość pociągów, w godzinach szczytu na linię M1 i M2 wyjeżdżają codziennie nawet 62 pociągi w szczycie. Większość z nich opuszcza sieć metra i „nocuje" na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, jednak część składów zostaje na noc bezpośrednio na linii.
Sprzątanie i diagnostyka
Do tego celu na liniach M1 i M2 zaprojektowane są komory torów odstawczych, które znajdują za niektórymi stacjami. Pozwalają one zostawiać pociągi metra bez konieczności blokowania torów, które w tym czasie mogą być wykorzystywane do przemieszczania np. ekip serwisowych.
Tory odstawcze są wyposażone w perony techniczne - węższe od peronów pasażerskich, ale umożliwiające prowadzenie drobnych prac serwisowych w pociągach oraz diagnostykę. Pozostawione na noc składy są przeglądane i myte, aby następnego dnia mogły wyjechać bezpośrednio na linię.
Największa z komór znajduje się na linii M2 na stacji Bródno, gdzie zaprojektowano aż 14 torów odstawczych. Znajdują się tam stanowiska do wymiany filtrów w pociągach, a także aparatura do diagnostyki kół.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nocna przerwa
Trzeba pamiętać, że nocna przerwa techniczna w metrze umożliwia nie tylko serwis pociągów. Przede wszystkim jest to czas, kiedy służby techniczne mogą swobodnie prowadzić prace serwisowe na linii. Gdy pociągi nie kursują, szlifowane i wymieniane są szyny, prowadzone są przeglądy systemów sterowania ruchem, a także sprzątanie peronów pasażerskich. Na wykonanie tych prac jest niewiele czasu, gdyż ostatnie pociągi zjeżdżają na STP Kabaty około godziny 1:00, zaś już o godz. 4:00 na linie wyjeżdżają pociągi testowe.
Komentarze