Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Newag nie odpuści tramwajów?

infotram
28.03.2014 10:00
0 Komentarzy

Newag w sprawozdaniu z działalności Zarządu za rok 2013 poinformował, iż planuje w roku bieżącym pozyskać partnera który swoimi referencjami umożliwi wejście na europejski rynek dostaw taboru tramwajowego. Oznacza to, że producent z Nowego Sącza nie zamierza odpuścić tego segmentu rynku pojazdów szynowych. Jak do tej pory Newag nie może pochwalić się większymi sukcesami w budowie tramwajów. Na razie udało się wyprodukować tylko jeden wagon, który obecnie kursuje w Krakowie. Nie udało się natomiast zgarnąć zamówienia dla tamtejszego MPK, mimo iż Newag proponował wagony Bombardiera. Firmie z Nowego Sącza niewątpliwie brakuje doświadczenia w produkcji tramwajów i poszukiwanie strategicznego partnera nie powinno dziwić. Czy będzie nim Bombardier? Być może, takiej ewentualności nie można wykluczyć, choć Newag współpracuje też z Siemensem i Stadlerem. Obaj producenci mają w swoim portfolio także tramwaje. Trudno spodziewać się, żeby chęć współpracy z Newagiem wykazały PESA czy Solaris. Partnera szukać zatem trzeba chyba jednak gdzieś poza granicami Polski. Tymczasem przypomnijmy, że pierwszym tramwajem wyprodukowanym przez Newag jest przywołane wcześniej Nevelo. Projekt i budowa zostały dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu IniTech kwotą 4,924 mln zł. Założono, że tramwaj będzie energooszczędny i komfortowy. Aby osiągnąć pierwszy cel zastosowano nowoczesne, sterowane elektronicznie trakcyjne silniki asynchroniczne VEM o mocy 105 kW każdy, zaplanowano instalację układów odzyskiwania i zwrotu energii elektrycznej do sieci zasilającej oraz układu akumulacji energii. Komfort (dla pasażerów i otoczenia) ma zagwarantować zastosowanie kół z elastycznymi przekładkami i obręczą oraz użycie wózków skrętnych zmniejszających nacisk osi na tor. Wózki skrętne mają również poprawić właściwości jezdne oraz zmniejszyć zużycie kół i szyn. Zawieszenie wykonano jako Bo’ + 2 + 2 + Bo’: skrajne wózki, na których opierają się pierwszy i ostatni człon są napędowe (każdy wyposażony w dwa silniki), wewnętrzne zaś, dźwigające środkowy człon są dwuosiowymi wózkami tocznymi.

Gabaryty pojazdu:
długość 31620 mm,
szerokość 2400 mm,
wysokość 3690 mm,
masa własna 42500 kg,
dopuszczalna masa całkowita 58000 kg.
Nevelo - pierwszy i jedyny jak na razie tramwaj Newagu (źródło: Wikipedia)
Układ hamulcowy pochodzi z firmy Hanning &Kahl Oerlinghausen. Tramwaj ma 60 miejsc siedzących i 175 stojących. Przejście w połączeniu między członami ma szerokość 1400 mm, w obecnym wariancie wyposażenia kabiny pasażerskiej najmniejsza szerokość przejścia wynosi 550 mm. Tramwaj jest w całości niskopodłogowy. Wysokość podłogi zmienia się od 350 mm w strefie wejścia do 480 mm nad wózkami. Siedzenia są obite tkaniną, poręcze wykonano ze stali nierdzewnej. Pierwsze i ostatnie drzwi są jednoskrzydłowe, pięć pozostałych dwuskrzydłowych. Drugie drzwi wyposażono w wysuwaną automatycznie rampę dla osób niepełnosprawnych, dla których przewidziano w pojeździe dwa miejsca z pasami bezpieczeństwa. Komfortową temperaturę ma zapewniać klimatyzator firmy Thermoking. Na razie wyposażenie Nevelo dostosowano do standardów krakowskiego MPK: zainstalowano kasowniki zgodne z systemem Krakowskiej Karty Miejskiej, kamery monitoringu wewnętrznego, trzy monitory dla pasażerów umożliwiające wyświetlanie reklam lub informacji, zewnętrzny system tablic kierunkowych, skuteczny system nagłaśniający. Brakuje wewnętrznych tablic lub wyświetlaczy informujących o numerze linii i trasie. Kabina motorniczego została wyposażona w panoramiczną szybę poprawiającą widoczność do przodu i na boki. Od przedziału pasażerskiego oddzielają ją drzwi z pleksiglasu. Sterowanie odbywa się za pomocą klasycznej dźwigni nastawnika jazdy, zestawu przycisków i dwóch dotykowych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Nieco zamieszania wprowadza wyłącznik kierunkowskazów: popchnięcie dźwigni w lewo włącza prawy kierunkowskaz i odwrotnie. Zachowanie wyłącznika jest zgodne z opisem nadrukowanym na pulpicie, choć nieintuicyjne. Czy Nevelo ma szansę na seryjną produkcję. Tego nie wiemy, być może. Za Newag trzymamy kciuki, konkurencja zawsze jest potrzebna, co niejednokrotnie na naszych łamach podkreślali przedstawiciele dwóch producentów tramwajowych Pesy i Solarisa.

Komentarze