Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Łódź będzie miało nowoczesny Zakład Techniki. Jak idą prace?

infotram
07.02.2024 13:45
0 Komentarzy

Nieczynna zajezdnia Helenówek zmienia się w Zakład Techniki MPK Łódź. Będą w nim modernizowane tramwaje oraz produkowane podzespoły do taboru miejskiego przewoźnika.

Zajezdnia Helenówek, znajdująca się obecnie przy ul. Zgierskiej 256, powstała w 1922 r. jako zajezdnia Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Wagony stacjonowały w niej do 2012 r. Od tego czasu była nieużywana.

Jak przebiegają prace?

W ubiegłym roku MPK Łódź podpisało umowę na jej przebudowę. Nadal będzie służyła tramwajom, ale już w nieco innej formie. Zmieni się w nowoczesny Zakład Techniki, w którym będą naprawiane i modernizowane łódzkie wagony. Niemal cały teren, na którym znajdowała się dawna zajezdnia, przechodzi właśnie gruntowną przebudowę. Zachowane i wyeksponowane zostaną jednak jej historyczne elementy.

Do tej pory wykonano już część fundamentów, złącza energetyczne oraz montaż znacznej części konstrukcji nośnej. W najbliższym czasie kontynuowane będą m.in. prace konstrukcyjne oraz budowa dachu i obudowa hali, a także roboty związane z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Prace mają zakończyć się w 2025 r. 

Nieczynna zajezdnia Helenówek zmienia się w Zakład Techniki MPK Łódź. Będą w nim modernizowane tramwaje oraz produkowane podzespoły do taboru miejskiego przewoźnika.
Prace w zajezdni Helenówek/foto: UM Łódź

Dotychczasowy budynek zostanie zmodernizowany i rozbudowany o dwa dodatkowe skrzydła. Praca w obiekcie będzie mogła przebiegać w systemie dwuzmianowym przy łącznym zatrudnieniu 200 pracowników produkcyjnych i 25 biurowych.

Zakład Techniki oprócz modernizacji taboru tworzy także własne projekty. W ostatnich latach zakład zbudował m.in. wagon pomiarowy służący do monitorowania stanu sieci trakcyjnej, wagon techniczny z pługiem odśnieżnym oraz wagon wykorzystywany do szlifowania torów.

Komentarze