Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Metro sposobem na korki w Krakowie /cz.2/: Ochrona budynków i ludzi przed drganiami

infotram
02.11.2010 09:42
0 Komentarzy
Kontynuując prezentacje wystąpień, zaprezentowanych na konferencji 'Jak pokonać korki w Krakowie’, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (www.sgpm.krakow.pl), zamieszczamy drugą część wystąpienia prof. Krzysztof Stypuły, poświęconego technicznym sposobom obniżenia poziomu drgań generowanych przez metro.
Wpływ drgań na budynki i ludzi w budynkach jest jednym z głównych problemów ochrony środowiska związanych z komunikacją podziemną (rys. 1).
1 Schemat przenoszenia się drgań na budynki
Zasady diagnostyki i kryteria ocen wpływu drgań na konstrukcję budynków i na ludzi w nich przebywających zawarte są w dwu polskich normach opracowanych w Instytucie Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej:
  • PN-B-02170:1985. Ocena szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki.
  • PN-B-02171:1988. Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach.
               Harmonogram działań jakie należy podejmować w zakresie ochrony środowiska przed drganiami w przypadku inwestycji infrastruktury transportowej (komunikacyjnej) przedstawiono na rys. 2.
2 Harmonogram prac z zakresu ochrony przed drganiami w przypadku inwestycji z zakresu infrastruktury transportowej
Podstawowym i najbardziej skutecznym sposobem jest ograniczenie emisji w źródle drgań, m.in.:
  • dobór taboru szynowego o niskiej dynamiczności,
  • utrzymywanie właściwego stanu technicznego kół pociągów metra (reprofilacja kół) w powiązaniu z kontrolą tego stanu,
  • utrzymywanie właściwego stanu technicznego torów (zlikwidowanie nierówności szyn) w powiązaniu z kontrolą tego stanu,
  • tam gdzie to konieczne wprowadzenie wibroizolacji w konstrukcji nawierzchni szynowej.
W metrze warszawskim prowadzony jest monitoring drgań w trzech wybranych budynkach (rys. 3). System monitoringu opracowany pod kierunkiem autora pozwala eliminować z eksploatacji zniekształcone koła wywołujące nadmierny poziom drgań (rys. 4). Na rys. 4 widoczny jest spadek poziomu drgań generowanych przejazdami pociągu Y po reprofilacji (przetoczeniu) kilku zestawów kołowych znajdujących się w najgorszym stanie pod względem geometrii kół.
 3 Schemat systemu monitoringu drgań w metrze warszawskim4 Rozkład wyników analiz wpływu na ludzi (wartości skutecznych przyspieszeń - RMSmax) drgań w monitorowanym budynku podczas przejazdów pociągu Y
               Wibroizolacja nawierzchni szynowych w tunelach polega na stosowaniu rozwiązań bezpodsypkowych wykorzystujących materiały wibroizolacyjne w miejscu mocowania szyny oraz na stosowaniu mat wibroizolacyjnych pod płytami podtorowymi. Aby można było w Polsce zastosować jakikolwiek system rozwiązania nawierzchni kolejowej a więc także nawierzchni metra musi on posiadać dopuszczenie do stosowania wydawane przez Urząd Techniki Kolejowej. Obecnie takie dopuszczenie mają dwa nowoczesne rozwiązania bezpodsypkowych nawierzchni szynowych:
·        system „szyny w otulinie”- ERS (Embedded Rail System) znany też jako „szyna pływająca”, oparty na wykorzystaniu materiału wibroizolacyjnego w postaci mas zalewowych (rys. 5),
·        system „bloku w otulinie”–EBS (Embedded Block System), w którym blok z zamocowaną szyną odizolowany jest od płyty torowej podkładką wibroizolacyjną oraz po bokach wibroizolacyjną masą zalewową (rys. 6).
5 Schemat systemu ERS6 Schemat podpory blokowej w systemie EBS EDILON
Oba te systemy często są stosowane w połączeniu z wibroizolacyjnymi matami podtorowymi, co zwiększa ich skuteczność wibroizolacyjną (rys. 7).
7 dwustopniowa wibroizolacja złożona z systemu EBS oraz maty wibroizolacyjnej
Projektowanie wibroizolacji nawierzchni metra na bielańskim odcinku I linii metra w Warszawie
Bielański odcinek warszawskiego metra obejmuje tunele szlakowe B21, B22 i B23 oraz stacje A21, A22 i A23 (rys. 13). W strefie oddziaływań dynamicznych metra (40 m) znalazło się 129 budynków, z których 36 wybrano jako reprezentatywne.
13 Schemat odcinka objętego badaniami i projektowaniem nowej nawierzchni
               Wykonano inwentaryzację stanu technicznego konstrukcji wszystkich budynków (z fotograficzną dokumentacją uszkodzeń), a następnie w budynkach reprezentatywnych wykonano kolejno:
·        pomiary tła dynamicznego,
·        prognozę wpływu drgań na budynek i ludzi przebywających w budynku.
Ponieważ w znacznej liczbie budynków prognozowany poziom wpływu drgań na ludzi był zbyt wysoki (znaczne przekroczenia progu odczuwalności drgań przez ludzi) zaprojektowano w tunelu na odcinkach gdzie usytuowane są te budynki nową nawierzchnię bezpodsypkową: system EBS EDILON + maty wibroizolacyjne (rys. 14).
14 Przekrój warstw nawierzchni (wg dokumentacji B.P. METROPROJEKT)
Bloki systemu EBS EDILON o symbolu EBS LR 60E1-MS to system konstrukcji toru dla LRT (Light Rail Traffic) tzn. lekkich kolei (także metra i tramwaju), czyli dla pojazdów o nacisku osiowym do 160 kN.
Dla tak przyjętej konstrukcji tunelu i nawierzchni wykonano prognozy wpływu drgań na budynki i ludzi w budynkach w odniesieniu do wszystkich budynków reprezentatywnych, przyjmując model propagacji drgań z tunelu przedstawiony na rys. 15.
15 Model propagacji drgań z tunelu do budynku
Obliczenia wykonano dla wariantu bez maty oraz z matami o różnych parametrach i grubościach, oferowanych przez producenta. W efekcie tych obliczeń na płycie dennej umieszczono maty wibroizolacyjne SEDRAPUR o grubościach 25 i 37 mm (zależnie od wyników obliczeń) a w strefach przejściowych także 12, 20 i 32 mm.
Dla przykładu na rys. 16 i 17 przedstawiono jeden z analizowanych budynków K-61 oraz model obliczeniowy tego budynku.
 16 Analizowany budynek K-6117 Model obliczeniowy budynku K-61
Prognozowany wpływ drgań pionowych na ludzi przebywających na parterze budynku K-61 podczas przejazdu metra (w przypadku zastosowania maty wibroizolacyjnej o grubości 25 mm) przedstawiono na rys. 18 a wyniki pomiarów porealizacyjnych na rys. 19.
 18 Prognozowany wpływ drgań pionowych na ludzi przebywających na parterze budynku K-61 podczas przejazdu metra (grubość maty 25 mm)19 Najniekorzystniejszy pomierzony wpływ drgań pionowych na ludzi przebywających na parterze budynku K-61 podczas przejazdu metra
Pomiary porealizacyjne wykazały, że we wszystkich budynkach poziom drgań jest nieodczuwalny dla konstrukcji budynków oraz dla ludzi w nich przebywających.  

Komentarze