Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak nowa linia tramwajowa wpłynie na środowisko?

infotram
13.03.2019 07:51
0 Komentarzy

Rozpoczęły siękonsultacje społeczne dotyczące raportu oddziaływania na środowisko nowej liniitramwajowej w Katowicach, mającej prowadzić na południe miasta – podałkatowicki Urząd Miasta.

„Rozpoczęcie konsultacji to zwieńczenie kilkudziesięciumiesięcy pracy zespołu osób i firm zewnętrznych zaangażowanych w ten projekt. Wtym czasie prowadzone były rozmowy z mieszkańcami, wieloma właścicielaminieruchomości znajdujących się na trasie i w bezpośrednim sąsiedztwieplanowanej inwestycji oraz przygotowywane były materiały merytoryczne doraportu” – powiedział wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

„W ramach tych prac przeprowadzono m.in. 12-miesięczneobserwacje i inwentaryzacje przyrodnicze. Biorąc pod uwagę głosy mieszkańcówostatecznie dokonaliśmy kilku korekt w stosunku do przebiegu trasy zaprezentowanejw 2016 r.” – dodał.

Najważniejsza modyfikacja dotyczy przebiegu trasy naostatnim odcinku. W jej wyniku torowisko tramwajowe będzie poprowadzone wzdłużulicy Bażantów na dłuższym odcinku, niż pierwotnie planowano. Ograniczeniaterenowe spowodowały też, że zaplanowana pierwotnie pętla do nawracaniazostanie zastąpiona tzw. trójkątem torowym.

Równocześnie zdecydowano o rozbudowie przystanku przy ulicyRadockiego, który w przyszłości będzie miejscem spinającym dodatkowe linieautobusowe, w tym busów elektrycznych kursujących po osiedlu Odrodzenia oraz poterenach mieszkaniowych na południe od ulicy Bażantów, by dowozić mieszkańcówdo przystanków tramwajowych.

Szacowany kilka lat temu koszt inwestycji to 110 mln zł, zczego znacząca część ma zostać sfinansowania ze środków Unii Europejskiej.Wyniki przetargów na roboty torowe realizowane m.in. przez Tramwaje Śląskiegowskazują, że ta wartość może być wyższa. Władze miasta zdecydowały jednak, żeinwestycja zostanie zrealizowana niezależnie od ostatecznej skali niezbędnegozaangażowania finansowego ze strony miasta, ponieważ będzie kluczowym elementempoprawiającym skomunikowanie południowych dzielnic z resztą Katowic.

Konsultacje dokumentu potrwają do 1 kwietnia br. Mieszkańcymogą zgłaszać swoje pytania i uwagi pisemnie (na adres Regionalna DyrekcjaOchrony Środowiska w Katowicach, pl. Grunwaldzki 8/10, 40-127 Katowice) lubelektronicznie (na adres [email protected]). Pełna treśćdokumentu znajduje się na stronie www.bip.katowice.rdos.gov.pl (w zakładce”Obwieszczenia i zawiadomienia”).

Przed zakończeniem prac projektowych planowane są jeszczespotkania, w trakcie których dyskutowane będą szczegółowe rozwiązania, takiejak sposób zagospodarowania przystanków, czy rodzaj parkingów i stacjirowerowych.

Długość torowiska wyniesie ok. 5 km. Trasa rozpocznie swójbieg od aktualnie powstającego Centrum Przesiadkowego Park & Ride”Brynów”, a zakończy się kolejnym Centrum Przesiadkowym Park &Ride „Kostuchna”, przy ulicy Bażantów powyżej skrzyżowania z ul.Zabłockiego.

Na nowej linii powstanie sześć przystanków, z których trzybędą także zapewniały możliwość bezpośredniego przesiadania się na autobus wsystemie „drzwi – drzwi”.

Jedną z największych zalet tramwaju na południe ma być jegoszybkość. Średni czas podróży tramwajem z Kostuchny do Rynku wyniesie wgodzinach szczytu ok. 20-24 minuty, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dladojazdu samochodem.

Wzdłuż linii tramwajowej będzie biegła także droga rowerowa,a na przystankach tramwajowych pojawią się parkingi dla rowerów. Dodatkowekorzyści z nowej linii tramwajowej to także zmniejszenie ruchu samochodowego, aw efekcie – redukcja emisji spalin i hałasu.

„Chcemy podkreślić, że budowa nowej linii tramwajowejwpisuje się w miejską politykę tworzenia zrównoważonego transportu i jestelementem innych naszych działań w tym zakresie, takich jak m.in. budowacentrów przesiadkowych, dróg rowerowych, wprowadzanie stref o ograniczonym iuspokojonym ruchu, zakup autobusów elektrycznych, wdrożenie nowoczesnegosystemu zarządzania transportem ITS czy też rozwijanie sieci rowerów miejskich– podkreślił naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice BogusławLowak.

Pierwotnie zakończenie budowy szybkiego tramwaju na południemiało nastąpić w IV kwartale 2020 r. Jednak już dzisiaj wiadomo, że ten terminzostanie przesunięty, ponieważ w trakcie prac nad raportem zdecydowano, żepomimo możliwości prawnych wynikających z regulacji tzw. specustawy drogowej,Urząd Miasta Katowice będzie prowadził rozmowy i zmierzał do kompromisu zwłaścicielami możliwie największej liczby nieruchomości. Spowodowało towydłużenie tego etapu inwestycji o 12 miesięcy.

Aktualizacja harmonogramu prac i wskazanie nowego terminuzakończenia projektu nastąpi po uzyskaniu prawomocnej decyzji środowiskowej.Kolejnymi krokami będą: zakończenie prac projektowych, ogłoszenie przetargu nawykonanie oraz realizacja prac w terenie.


Komentarze