Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

IGKM przekonuje rząd! Motorniczy pojadą bez masek!

infotram
15.04.2020 17:40
0 Komentarzy

Apel Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej o wyłączniekierowców i motorniczych z konieczności zakrywania ust i nosa został dzisiaj, 15 kwietnia zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę, 15 kwietniazaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy oobowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku zepidemią COVID-19.

Rozprzędzenie można pobrać TUTAJ

Projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów zakłada,że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust inosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Jedną z grupzwolnionych z tego obowiązku są kierujący środkiem publicznego transportuzbiorowego.

Motorniczy bez masek

W dzisiejszym rozporządzeniu Rady Ministrów pojawił sięzapis zaproponowany przez IGKM: -„§ 18. 1. 2. Obowiązku określonego w ust.1 nie stosuje się w przypadku:

5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego wrozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznymtransporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewózosób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tegotransportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorcawykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewniaoddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiającystyczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. ozapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zatem kierujący pojazdami transportu publicznego nie mająobowiązku zakrywania nosa i ust podczas wykonywania pracy! Należy jednak zadbaćo ograniczenie ich kontaktu z pasażerami.

-„Cieszymy się, że nasz apel o zwolnienie z obowiązkuzakrywania nosa i ust przez prowadzących pojazdy transportu publicznego zostałuwzględniony – podsumowuje Dorota Kacprzyk, prezes Izby GospodarczejKomunikacji Miejskiej i dodaje: -„W zakresie najlepszego odseparowania motorniczych w kabinie od przestrzeni pasażerskiej rekomendujemy takie rozwiązania,jak prowizoryczne kurtyny czy transparentne zasłony.”

Rozporządzenie a transport

O opublikowaniu projektu rozporządzenia i przekazaniu go dopilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów, poinformował na Twitterzewiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Główna zmiana w projekcie, który został zaktualizowany pokonsultacjach roboczych, dotyczy wieku dzieci, które są zwolnione z obowiązkuzakrywania ust i nosa. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że z uwagi naliczne postulaty, a przede wszystkim na stanowisko konsultanta krajowego wdziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązekzakrywania ust i nosa, będzie wiek 4 lat. We wcześniejszej wersji resortproponował granicę wieku do dwóch lat.

Projekt wskazuje ponadto, że nakaz obowiązywać ma podczasprzebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, wzakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych napotrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultureligijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opiekizdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii,usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu,obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lubwodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynekbiurowy lub socjalny.

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie zakładówpracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie odpodstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzieobsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej – zwyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia),chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lubinteresantów, oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych iusługowych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust inosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytoriumRzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatemśrodkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą,pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób)– w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólniezamieszkujące lub gospodarujące).

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenachzieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodachbotanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osóbniezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa i dziecka dolat czterech.

W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby wcelu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo koniecznościidentyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związkuze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądaćodkrycia ust i nosa. (PAP)

Komentarze