Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Grudziądz odnawia tabor

infotram
12.01.2010 01:43
0 Komentarzy
Jeżeli wszystko pójdzie z planem znaczna część taboru tramwajowego MZK Grudziądz zostanie odnowiona jeszcze w tym roku. W ostatnich dniach grudnia ogłoszony został przetarg na wykonanie modernizacji sześciu wagonów tramwajowych typu Konstal 805 Na. Przewoźnik prowadzi też rozmowy mające na celu pozyskanie używanych pojazdów z Niemiec, o czym szerzej za tydzień.  
Grudziądzka osiemsetpiątka (foto: Wikipedia)
Modernizacja osiemsetpiątek
Urząd Miasta Grudziądz ogłosił przetarg na wykonanie modernizacji polegającej na przeprowadzeniu prac naprawczych pudła, w tym jego przebudowy dotyczącej zastosowania trojga drzwi dwuskrzydłowych, podczas otwierania odkładanych na zewnątrz pojazdu z systemem zabezpieczenia pasażera przed zakleszczeniem, naprawie i dostosowaniu wózków napędowych, zastosowaniu napędu z silnikami prądu przemiennego, zastosowaniu nowoczesnych podzespołów m.in. przetwornicy statycznej, przekształtnika 40/26V o podwyższonej mocy, mechanizmu hamulca szczękowego z samoregulacją luzu, systemu grzewczo-wentylacyjnego tzn. nagrzewnic nawiewnych w przedziale pasażerskim, układu klimatyzacji w kabinie motorniczego, jednopołówkowego odbieraka prądu. W ramach modernizacji wymagane jest uzyskanie jakościowo nowej stylizacji części czołowej i tylnej wagonu. Celem modernizacji jest poprawa efektywności i niezawodności prowadzenia komunikacji tramwajowej przez poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa eksploatacji wagonów, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, zwiększenie żywotności konstrukcji, poprawa ergonomii i bezpieczeństwa stanowiska pracy motorniczego, polepszenie estetyki zewnętrznej oraz wewnętrznej wagonów, komfortu podróżowania, zmniejszenia emitowanej przez wagony energii wibroakustycznej. W celu zapewnienia odpowiedniej trwałości zabezpieczeń antykorozyjnych oraz powłok lakierniczych, wszystkie pozostawione elementy stalowe wagonu powinny być oczyszczone metodą śrutowania, a prace lakiernicze powinny być wykonane w komorze lakierniczej bezpyłowej.
Modernizację wagonów należy przeprowadzić w sposób gwarantujący dopuszczenie ich do ruchu poprzez spełnienie wymagań technicznych określonych w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej (DTR) producenta wagonu oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22.12.2003 r. w sprawie warunków technicznych tramwajów i trolejbusów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia Liczba wagonów do modernizacji i ich kompletacja. Modernizacja winna być przeprowadzona według poniższej kompletacji:
– 4 wagony sterujące ze stanowiskiem motorniczego oraz pulpitem jazdy manewrowej do tyłu, mogące tworzyć składy dwuwagonowe,
– 2 wagony sterowane wykonane jako doczepa aktywna bez kabiny motorniczego, z pulpitami jazdy manewrowej w przedniej i tylnej części wagonu.
Wykonanie przedmiotu zamówienia dokonuje się w dwóch etapach tzn. poprzez odbiór techniczny i odbiór końcowy każdego wagonu tramwajowego wg protokołów odbioru technicznego i protokołu odbioru końcowego (załączniki do umowy). Przyjmuje się zasadę, że odbiór końcowy wagonu nie może być dokonany później niż 21 dni po odbiorze technicznym. Przedmiot zamówienia należy zrealizować wg następujących wymagań terminowych:
– termin końcowego odbioru jednego wagonu ze stanowiskiem motorniczego oraz jednego wagonu bez kabiny motorniczego – 3 miesiące od daty podpisania umowy,
– termin końcowego odbioru jednego wagonu ze stanowiskiem motorniczego oraz jednego wagonu bez kabiny motorniczego – 6 miesięcy od daty podpisania umowy,
– termin końcowego odbioru dwóch wagonów ze stanowiskiem motorniczego – 9 miesięcy od daty podpisania umowy.
Zakres modernizacji
I. Podwozie, nadwozie, elementy nośne
Zakres modernizacji:
1. Elementy konstrukcyjne części nośnej pudła – wykonanie przebudowy związanej ze zmianą ilości drzwi oraz metodą osadzenia okien bocznych, oczyszczenie pozostawionych elementów konstrukcyjnych metodą piaskowania (śrutowania), przeprowadzenie naprawy lub w miarę konieczności wymiany elementów, zabezpieczenie przed korozją.
2. Belki podprogowe – wymiana.
3. Czopy skrętu – wymiana uszkodzonych czopów skrętu, naprawa gniazd czopowych, zastosowanie wzmocnienia.
4. Skrzynie i pokrywy: aparatury elektrycznej i energoelektronicznej, stycznika liniowego, akumulatorów – wymiana.
5. Zderzaki, zgarniacz – wymiana (dostosowanie do proponowanego nowego rozwiązania ścian czołowych).
6. Sprzęgi łamane do holowania (2 szt. – kompletne)- regeneracja lub wymiana.
II. Ściany czołowe (przednia i tylna), ściany boczne
Zakres modernizacji:
1. Wprowadzenie nowej wydzielonej konstrukcyjnie ściany przedniej i tylnej z poszyciem zewnętrznym wykonanym z tworzywa sztucznego (laminatu), z elementami nośnymi spełniającymi wymogi klatki bezpieczeństwa kabiny motorniczego, z zastosowaniem bezpiecznych szyb klejonych i osłony sprzęgu oraz nowego konstrukcyjnie zderzaka pochłaniającego energię ewentualnych zderzeń.
2. Wprowadzone rozwiązanie powinno zapewniać możliwość podnoszenia wagonu do wkolejenia za pomocą użytkowanych przez Zamawiającego dźwigów wyposażonych w zawiesia ,,do chwytania za zderzak’. W przypadku zaoferowania rozwiązań konstrukcyjnych ścian czołowych uniemożliwiających zastosowanie wprost w/w systemu podnoszenia Wykonawca dostarczy w ramach wykonania przedmiotu zamówienia i ceny modernizacji wagonów – wszystkie elementy konieczne do podnoszenia wagonu dźwigiem w ilości 4-ch kompletów. Konstrukcja osłony sprzęgu powinna zapewniać łatwy jej demontaż z wagonu eksploatowanego na linii przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi.
3. Konstrukcja ścian powinna spełniać kryterium łatwości wykonywania napraw np. metodą wymiany modułów zewnętrznych, szczególnie w odniesieniu do czołowej i tylnej ściany wagonu.
4. Poszycie zewnętrzne ścian bocznych – wymiana.
5. Osłony dolne odchylne, ze stabilizacją położenia górnego- wymiana.
6. Przy wlotach powietrza zastosować łatwo wymienialne wkładki filtrujące.
7. Zewnętrzne osłony maszyn drzwiowych – wymiana na zgodne z typem drzwi.
8. Stopnie do wchodzenia na dach – wymiana.
9. Zaczepy do osłon międzywagonowych – zastosować po prawej stronie wagonu.
10. Lusterka zewnętrzne prawe i lewe – podgrzewane i regulowane elektrycznie.
III. Okna
Zakres modernizacji:
1. Ramy okienne – wymiana na umożliwiające zamocowanie szyb bocznych metodą klejenia.
2. Szyby – wymiana na szyby mocowane za pomocą klejenia, szyby boczne w części górnej przesuwne lub uchylne, posiadające wymagane atesty i widoczne cechy producenta.
3. Wyjścia awaryjne (wyznaczone okna) – oznakowanie, wyposażenie wagonu w zabezpieczone młotki bezpieczeństwa.
IV. Drzwi
Zakres modernizacji:
1. Drzwi muszą być widoczne dla motorniczego w lusterkach.
2. Drzwi wagonu powinny być wyposażone w trwały i niezawodny napęd gwarantujący ich działanie bez względu na warunki środowiskowe, pogodowe i obciążeniowe.
3. Napęd drzwi musi gwarantować niezawodne działanie we wszystkich warunkach eksploatacji wagonu, eliminować możliwość otwarcia drzwi podczas jazdy oraz umożliwiać ręczne otwarcie z wnętrza tramwaju w sytuacjach awaryjnych.
4. Pasażerowie powinni mieć możliwość wcześniejszego zaprogramowania otwierania drzwi na najbliższym przystanku. Zapamiętanie żądania otwarcia drzwi winno być sygnalizowane podświetleniem odpowiedniego przycisku pasażerskiego (dotyczy to tylko przycisków wewnętrznych).
5. Zamykanie wszystkich drzwi powinno być dokonywane przez motorniczego jednym przyciskiem.
6. Każde drzwi powinny posiadać zabezpieczenie przed przyciśnięciem pasażera. Strefa nieczułości urządzeń zabezpieczających powinna być minimalizowana.
7. Proces automatycznego przerywania zamykania drzwi musi następować po dotknięciu ich krawędzi przez pasażera.
8. Na wypadek uszkodzenia jednego z napędów drzwi powinno być możliwe ich wyłączenie.
9. Musi istnieć blokada wyłączonych drzwi w pozycji zamkniętej.
10. Sterowanie drzwi musi odbywać się ze stanowiska motorniczego, wyposażonego w sygnalizację ich otwarcia i zamknięcia.
11. Każde drzwi muszą posiadać sygnalizację umożliwiającą motorniczemu uprzedzenie pasażerów o zamiarze ich zamknięcia.
12. Układ sterowania musi zapewniać możliwość otwierania drzwi przez pasażerów po włączeniu tej funkcji przez motorniczego.
13. Skrzydła drzwi – wymiana skrzydeł drzwi na wykonane z tworzywa sztucznego z uszczelnieniem, w pełni przeszklone (szyby dolne i górne) odkładane w czasie otwierania na zewnątrz.
14. Maszyny drzwiowe – zastosowanie maszyn nowej generacji systemu ,,IFE/IGE’ z układem zabezpieczającym pasażera przed zakleszczeniem i układem awaryjnego otwierania od wewnątrz i zewnątrz wagonu (wszystkie drzwi).
V. Dach
Zakres modernizacji:
1. Konstrukcja szkieletu dachu i nośna odbieraka prądu – wymiana uszkodzonych elementów.
2. Poszycie dachu – wymiana.
3. Odwodnienie: rynienki i węże – wymiana.
4. Elementy gumowe – wymiana.
5. Wywietrzniki – wymiana wraz z elementami mocowania w dachu (w związku z wymianą, dopuszcza się zmianę ich usytuowania).
6. Wyposażony w osłony ograniczające widoczność oraz dostęp z powierzchni drogi do zamontowanych na dachu elementów.
7. Odbierak prądu – zastosowanie nowego odbieraka jednopołówkowego wraz z nowymi izolatorami (opuszczanie odbieraka realizowane przez motorniczego za pomocą linki).
Konstrukcja odbieraka powinna zapewniać jego wysoką trwałość oraz prawidłową współpracę z siecią zasilającą stosowaną w taborze tramwajowym w Grudziądzu.
Umieszczone na dachu izolatory urządzeń elektrycznych, poprzez budowę izolatora i użyty materiał, powinny być odporne na zabrudzenie, zwłaszcza grafitem pochodzącym ze ślizgów odbieraka prądu oraz umożliwiać łatwe ich czyszczenie. Konstrukcja odbieraka powinna zapewniać prostą obsługę, dotyczy to zwłaszcza wymiany zużywających się ślizgów. Szerokość ślizgu odbieraka nie może przekraczać 400 mm.
8. Klimatyzator do kabiny motorniczego – zastosowanie urządzenia konstrukcyjnie przystosowanego do montażu w wagonach tramwajowych.
VI. Podłoga – sklejka podłogowa musi być impregnowana przeciw wilgoci, grzybom i pleśni, a wykładzina nie może przepuszczać wody. Powierzchnia podłogi nie może posiadać występów mogących powodować potykanie się pasażerów.
Zakres modernizacji:
1. Konstrukcja nośna podłogi – wymiana.
2. Podłoga – pokrycie wykładziną antypoślizgową (jakość odpowiednia do warunków eksploatacji, odporna na ścieranie, odporna na zabrudzenia, dopuszczona do eksploatacji w pojazdach komunikacji miejskiej, kolor do uzgodnienia z Zamawiającym), wywiniętą na ścianę boczną na wysokość min. 100 mm. Wykonanie systemu odwodnienia podłogi z wypływem wody na zewnątrz, zapewnienie możliwości łatwego udrożnienia otworów odpływowych.
3. Stopnie wejściowe – antypoślizgowa konstrukcja ze stali nierdzewnej.
4. Kanał kablowy, pokrywa kanału – zastosowanie konstrukcji zapewniającej szczelność.
5. Skrzynki tablic łączeniowych silników – wymiana, zastosowanie szczelnych połączeń.
6. Pokrywy i klapy podłogowe – zastosowanie konstrukcji zapewniającej szczelność oraz ich wyrównanie do poziomu podłogi.
7. Krawędzie stopni muszą być trwale i widocznie oznakowane odblaskowym kolorem żółtym, z wyłączeniem malowania, przy czym oznakowanie podłogi musi być antypoślizgowe.
VII. Przedział pasażerski -wnętrze przedziału pasażerskiego powinno zapewnić możliwie wysoki komfort i atrakcyjność podróżowania, jednocześnie charakteryzować się winno wysoką odpornością na akty wandalizmu i możliwością łatwego usuwania zabrudzeń, w tym także napisów farbami i innymi środkami. Materiały użyte do wykonania wnętrza muszą być odporne na działanie światła i wahania temperatury. Wnętrze wagonu musi być wyposażone w ilość uchwytów i poręczy odpowiadającą nominalnej liczbie miejsc dla pasażerów stojących i umożliwiających pasażerom (w tym niepełnosprawnym) utrzymanie równowagi w czasie jazdy, zwłaszcza w miejscach o dużej powierzchni przeznaczonej dla osób stojących. Poręcze i uchwyty powinny być pokryte materiałami trudno ścieralnymi, odpornymi na zabrudzenia, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nietoksycznymi oraz wykluczającymi możliwość zabrudzenia rąk. Wyposażenie zainstalowane w tramwaju nie może posiadać żadnych ostrych krawędzi i innych elementów mogących spowodować uszkodzenie ciała. Poręcze i uchwyty swoją ilością muszą zapewniać wszystkim pasażerom utrzymanie równowagi w czasie jazdy i być wykonane w kolorze żółtym. W przypadku wykonania ze stali muszą być pokryte materiałem o właściwościach termoizolacyjnych i odpornym na zarysowanie. Nie dopuszcza się stosowania aluminium. Zabudowa wnętrza powinna uwzględniać możliwości wygodnego mechanicznego sprzątania podłogi, co może zapewnić dobry dostęp do całej jej powierzchni, bez zabudowy podparć siedzeń i występowania miejsc trudnodostępnych. Wnętrze tramwaju musi zapewniać bezpieczeństwo pasażerów podczas jazdy, a szczególnie w przypadkach hamowania awaryjnego tzn:
1) urządzenie hamowania awaryjnego dostępne dla pasażerów, umieszczone przy każdych drzwiach (hamulce bezpieczeństwa),
2) przyciski sygnalizacji alarmowej,
3) przyciski żądania zatrzymania tramwaju na przystanku.
Zakres modernizacji:
1. Poszycie wewnętrzne ścian i sufitu – wykonać z płyt laminowanych (lub laminatów), ściany do wysokości okien w kolorze zapewniającym właściwy wystrój wnętrza (propozycja kolorystyczna Wykonawcy do uzgodnienia z Zamawiającym), powyżej w kolorze białym lub kremowym, sufit w kolorze białym.
2. Ścianki osłonowe przy drzwiach – wymiana.
3. Szafa sterownicza – wymiana na dostosowaną do urządzeń układu napędowego, kolor dostosowany do wystroju wnętrza (do uzgodnienia).
4. Fotele pasażerskie – wymiana na twarde tapicerowane (bezpieczeństwo i wytrzymałość siedzeń zgodne z regulaminem EKG nr 80, wymagania w zakresie odporności na niepalność oraz spełnienie wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego), dostosowane do eksploatacji w pojazdach komunikacji miejskiej – załączenie atestów w dokumentacji technicznej, mocowanie foteli do ściany bocznej. Wzór oraz kolor tkaniny uzgodniony z Zamawiającym łącznie ze sposobem lakierowania powierzchni zewnętrznych wagonów.
5. Poręcze (kolor żółty), złączki, wsporniki (kolor czarny)- wymiana na nowe malowane proszkowo;przy drugich drzwiach zastosowanie poręczy dla osób niepełnosprawnych.
6. Szafka tylna – wykonana do wysokości dolnej krawędzi okna z tworzyw sztucznych, odporna na obciążenia ze strony siadających na niej pasażerów.
7. Do zamykania klap i szafek we wnętrzu wagonu, należy stosować zamki patentowe otwierane takim samym uniwersalnym kluczem.
VIII. Kabina motorniczego – wagon musi posiadać całkowicie oddzieloną od przedziału pasażerskiego kabinę motorniczego zapewniającą dobrą widoczność na tor i boki, zapewniającą dobrą łączność z przedziałem pasażerskim (instalacja nagłośnieniowa), właściwe rozmieszczenie wyposażenia na pulpicie sterowniczym oraz ochronę przed promieniami słonecznymi. Ścianka działowa oddzielająca kabinę motorniczego od przedziału pasażerskiego powinna stanowić powierzchnię częściowo przeszkloną (z przewagą części szklanej), w której zamontowane są drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz kabiny do części pasażerskiej.
Konstrukcja drzwi musi uniemożliwiać dostanie się do kabiny osób nieupoważnionych.
Z przedziału pasażerskiego drzwi do kabiny motorniczego można będzie otworzyć jedynie kluczem motorniczego. Przeszklenie ścianki działowej powinno ograniczać ilość światła dochodzącego z przedziału pasażerskiego.
Przeszklenie kabiny musi zapewniać dobrą widoczność na zewnątrz tramwaju, umożliwiać obserwację przedziału pasażerskiego oraz zachować bezpieczeństwo bierne w każdych warunkach, nie wyłączając próby napaści na motorniczego. W przypadku wykonania wygrodzenia kabiny ze szkła bezpiecznego należy zastosować folię przeciwwłamaniową.
Zakres modernizacji:
1. W drzwiach kabiny musi znajdować się okienko do sprzedaży biletów.
2. Co najmniej jedno okno boczne (po lewej stronie) winno być otwierane – okno przesuwne.
3. Szyba przednia kabiny powinna być wyposażona w elektrycznie napędzaną wycieraczkę ze spryskiwaczem, zapewniającą jej przejrzystość w każdych warunkach. Okna kabiny powinny być wyposażone w osłony przeciwsłoneczne.
4. Kabina powinna posiadać urządzenie do odmrażania szyb oraz do oświetlenia jej wnętrza.
5. Z obu stron ścian kabiny należy usytuować lusterka do obserwacji ruchu i nadzorowania przemieszczania się pasażerów. Lusterka zewnętrzne winny być ogrzewane i sterowane elektrycznie z wnętrza wagonu. Wymagana jest możliwość składania ramion lusterek podczas jazdy wagonu.
6. Fotel motorniczego powinien zapewniać wygodne prowadzenie tramwaju oraz mieć możliwość dostosowania do wzrostu i ciężaru prowadzącego. Powinno się uwzględnić podparcie dla rąk. Z lewej strony fotela należy przewidzieć lokalizację zadajnika jazdy.
7. Kabina motorniczego powinna posiadać wydajny układ ogrzewania i wentylacji funkcjonujący niezależnie od przedziału pasażerskiego. Ogrzewanie winno zapewnić w strefie nóg motorniczego temperaturę minimum + 15°C przy temperaturze zewnętrznej – 25 °C, w warunkach jazdy miejskiej.
8. Kabinę motorniczego należy wyposażyć w urządzenie klimatyzacyjne.
9. Motorniczy powinien mieć możliwość indywidualnej regulacji temperatury i napływu powietrza.
10. Pulpit motorniczego musi być tak wykonany, aby wszystkie zlokalizowane na nim urządzenia sygnalizacji i sterowania były rozmieszczone zgodnie z zasadami ergonomii. Pulpit nie może ograniczać widoczności, powinien charakteryzować się estetycznym wyglądem, a jego budowa musi uwzględniać:
a) umieszczenie urządzeń stosowanych w taborze Zamawiającego jako systemowe,
b) wyświetlacz diagnostyki pokładowej,
c) osłonę przed padaniem promieni słonecznych na wskaźniki i regulację ich jaskrawości.
11. Obok elektrycznych i elektronicznych aparatów pulpitu, na stanowisku motorniczego należy umieścić w sposób umożliwiający łatwy dostęp:
a) urządzenie do awaryjnego zwolnienia hamulca postojowego,
b) urządzenie do sterowania zwrotnicami stosowane w Grudziądzu,
c) gaśnicę,
d) uchwyt urządzenia do podnoszenia i opuszczania odbieraka prądu.
12. W kabinie motorniczego należy przewidzieć również miejsce na dokumenty, rozkład jazdy, miejsce do wypełniania karty drogowej oraz miejsce na rzeczy osobiste.
IX. Układ elektryczny modernizowanego wagonu tramwajowego powinien być zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem energooszczędnej eksploatacji. Wszystkie przewody muszą być zaopatrzone w jednoznaczny, trwały system oznakowania. Zamawiający musi mieć możliwość takiego samego oznakowania przewodów koniecznych do wymiany w przyszłości. Przewody instalacji elektrycznej powinny być ułożone w sposób ograniczający do minimum możliwość przenoszenia się napięć pomiędzy obwodami także w przypadku uszkodzenia izolacji roboczej przewodów oraz zwarć i przeciążeń.
Zakres modernizacji:
1. Należy unikać prowadzenia przewodów wysokiego napięcia w miejscach bezpośrednio narażonych na uszkodzenia w przypadku kolizji.
2. Instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona przez uszkodzeniem mechanicznym wskutek tarcia o inne elementy wagonu, a także przed korozją.
3. Należy unikać prowadzenia obwodów w miejscach bezpośrednio narażonych na uszkodzenia w przypadku kolizji drogowej i miejscach łatwo dostępnych dla pasażerów.
4. Instalacja wysokiego napięcia powinna posiadać zabezpieczenie powodujące wyłączenie urządzeń obwodu głównego spod napięcia w razie zwarcia lub nadmiernego wzrostu prądu.
5. Aparatura sterownicza powinna być zamontowana na łatwo wymiennych panelach w celu umożliwienia szybkiego przywrócenia pełnej sprawności technicznej wagonu, w przypadku awarii.
6. Przetwornica statyczna musi być zbudowana w oparciu o nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne stosowane w trakcji elektrycznej. Musi być wyposażona w sterownik mikroprocesorowy sterujący pracą całego układu oraz musi być objęta diagnostyką w czasie rzeczywistym i diagnostyką z zapamiętywaniem błędów.
7. Bateria akumulatorów powinna być umieszczona w specjalnej, dobrze wentylowanej skrzyni. Skrzynia powinna być skonstruowana w sposób umożliwiający prostą wymianę akumulatorów.
8. Wagon powinien być wyposażony w system diagnostyki pokładowej dostępnej dla motorniczego za pośrednictwem wyświetlacza.
9. Obwody elektryczne wraz z urządzeniami pomiarowymi powinny pozwalać na przeprowadzenie możliwie pełnej diagnostyki:
a) pokładowej, dostępnej dla motorniczego za pośrednictwem monitora pulpitowego informującego o powstałych uszkodzeniach i sposobach postępowania w występujących stanach awaryjnych,
b) obsługowej, dostępnej dla obsługi technicznej tramwaju.
10. Diagnostyka tramwaju powinna obejmować obwód główny i podstawowe podzespoły obwodów pomocniczych oraz zawierać w sobie diagnostykę w czasie rzeczywistym i diagnostykę z zapamiętaniem błędów. Komunikaty w diagnostyce pokładowej obsługowej są wymagane w języku polskim.
11. Wymagana jest budowa poszczególnych podzespołów i układów w formie modułowej, umożliwiającej diagnostykę oraz łatwą i szybką wymianę w przypadkach uszkodzeń.
12. Powietrze wykorzystywane do chłodzenia przekształtników, oporów hamowania i silników trakcyjnych musi podlegać filtrowaniu. Musi być zapewniony łatwy montaż i demontaż filtrów w celu ich czyszczenia oraz wygodny dostęp do filtrów.
13. Urządzenia w szafach aparaturowych powinny być tak rozmieszczone, aby do urządzeń obsługiwanych przez motorniczego (odłącznik baterii) był dogodny dostęp.
14. Wagon tramwajowy powinien posiadać urządzenie rejestrujące (z możliwością odczytu i wydruku) minimum następujące podstawowe parametry pracy wagonu:
1. szybkość jazdy,
2. hamowanie elektrodynamiczne,
3. przekaźnik PH,
4. hamulce szynowe,
5. hamulce szczękowe,
6. załączenie jazdy,
7. czuwak,
8. sygnalizacja drzwi,
9. blokada jazdy I,
10. blokada jazdy II,
11. kierunkowskaz prawy,
12. kierunkowskaz lewy,
13. zanik niskiego napięcia,
14. dzwonek zewnętrzny,
15. dzwonek wewnętrzny,
16. poślizg,
17. napięcie trakcyjne (analogowy),
18. prąd trakcyjny (analogowy),
19. przycisk odblokowania,
20. oświetlenie zewnętrzne,
21. zwrotnica lewo,
22. zwrotnica prawo,
23. pulsy na przejechanych odległościach
24. jazda do tyłu,
oraz system umożliwiający analizę danych za pomocą wyświetlacza diagnostyki pokładowej wyświetlającego następujące komunikaty:
— prędkość,
— napięcie sieci,
— parametry przekształtników,
— parametry przetwornicy,
— parkowanie,
— postój,
— rozruch,
— hamowanie (w tym ewentualnie odzyskowe),
— wybieg,
— załączanie/wyłączanie przekształtników,
— otwieranie drzwi.
15. Sterowanie napędem tramwaju – zgodne ze stosowanym typem napędu z silnikami prądu przemiennego – wymagania określono w dalszej części niniejszego zakresu prac.
16. Przetwornica 600/40V – zastosowanie nowej przetwornicy statycznej o wymaganych parametrach określonych w dalszej części niniejszego zakresu prac.
17. Przekształtnik 40/26V – zastosowanie nowego przekształtnika o zwiększonej mocy maksymalnej1,8 kW, prądzie wyjściowym znamionowym/maksymalnym 60/70A.
18. Ogrzewanie przedziału pasażerskiego – zastosowanie 3 szt. agregatów nawiewnych o parametrach minimum:
— napięcie zasilania grzejników w zakresie 420-720V DC,
— moc grzejników 3kW ze stopniowaniem włączenia 1kW/ 2kW/ 3kW,
— wydajność wentylatorów 360m3/h,
— zabezpieczenia przed przegrzaniem,
— wyłączanie wentylatorów z opóźnieniem po wyłączeniu grzałek.
19. Tablice bezpiecznikowe, wyłączników instalacyjnych, tablice łączeniowe – nowe związane z wprowadzeniem układu napędowego z silnikami prądu przemiennego.
20. Czuwak – dostosowany do zastosowanego układu napędowego.
21. Nastawnik – dostosowany do zastosowanego układu napędowego.
22. Dzwonki zewnętrzne z przodu i z tyłu wagonu – nowe
23. Baterie akumulatorów – nowe
24. Elektryczna wycieraczka szyby ze spryskiwaczem – nowa
25. Ogrzewanie stanowiska motorniczego wraz z nawiewem powietrza na szyby zastosowanie nagrzewnicy o parametrach minimum:
— napięcie zasilania nagrzewnicy w zakresie 420-720V DC,
— moc grzejników 3kW ze stopniowaniem włączenia 1kW/ 2kW/ 3kW.
26. Urządzenie chłodzące (klimatyzator) do kabiny motorniczego o parametrach minimum – moc chłodnicza 3 kW, trzy stopniowa regulacja nadmuchu.
27. Oświetlenie przedziału pasażerskiego powinno odpowiadać wymogom rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22.12.2003 r. w sprawie warunków technicznych tramwajów i trolejbusów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia . Powinno być tak wykonane, aby nie oślepiało pasażerów stojących, dawało równomierny rozkład światła i było estetyczne.
28. Oświetlenie stopni drzwi i lampy ostrzegawcze drzwi oraz reflektor zewnętrzny oświetlenia strefy przystankowej drugich i trzecich drzwi w wagonie sterującym i wszystkich drzwi w doczepie aktywnej- nowe.
29. Komputer pokładowy: zastosowanie urządzenia wskazanego przez Zamawiającego (kompatybilnego z innymi systemami stosowanym przez Zamawiającego w ramach tramwajowego systemu informacji pasażerskiej oraz układów przyspieszania ruchu) z zakresu funkcji wyszczególnionymi powyżej,
30. Elektroniczne tablice informacyjne – zastosowanie tablic wskazanych przez Zamawiającego, sterowanych z kabiny motorniczego w tym: przednia kierunkowa z numerem linii, boczna kierunkowa z nazwą i numerem linii, tylna z numerem linii oraz wewnętrzna wielofunkcyjna .
31. Instalacja elektryczna obwodów głównych, sterowania i pomocniczych (kable i przewody) – nowa.
32. Instalacja do radiotelefonu wraz z częścią antenową – wymiana.
33. Pulpit manewrowy – umieszczony w szafie tylnej, zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych;wyposażony w stacyjkę, przycisk czuwaka, przyciski: jazdy, hamowania, dzwonka zewnętrznego, otwarcia 3-cich drzwi.
34. Światła zewnętrzne – zgodnie z wymaganiami:
— światła mijania – zastosować reflektory asymetryczne z żarówkami halogenowymi,
— światła gabarytowe boczne wykonać jako aktywne (świecące).
35. Gniazda sterowania ukrotnionego i uziemienia – nowe, zawierające wszystkie konieczne połączenia do sterowania ukrotnionego wraz z uziemieniem.
36. Przetwornica statyczna zastosowana w wagonie po modernizacji powinna być dostosowana do wymagań przebudowanego układu napędowego z silnikami prądu przemiennego oraz powinna spełniać wymagania ograniczenia prądu ładowania akumulatorów w zakresie 20 – 25A. Przetwornica powinna posiadać dopuszczenie do eksploatacji w wagonach tramwajowych (kopia dokumentu w załączeniu do dokumentacji techniczno-ruchowej wagonu).
37. Projekt instalacji elektrycznej powinien uwzględnić możliwość późniejszego wyposażenia wagonu w dodatkowe elementy związane z systemem informacji pasażerskiej.
X. Napęd asynchroniczny
Zakres modernizacji:
1. Układ napędowy powinien zapewnić płynny rozruch i hamowanie bez szarpnięć i gwałtownych zmian przyspieszenia. Powinien być wykonany w oparciu o silniki asynchroniczne, zasilane z przekształtników.
Należy przewidzieć brak możliwości rekuperacji energii podczas hamowania, przez sieć eksploatowaną przez Zamawiającego. Maksymalne napięcie na odbieraku prądu podczas hamowania odzyskowego ustala się w wysokości 750V. Należy przewidzieć możliwość zmiany powyższej wartości napięcia.
2. Układ napędowy musi być zbudowany tak, aby każdy wózek tramwajowy posiadał niezależne zasilanie.
3. Wymagane jest zabezpieczenie układu przed wyładowaniami atmosferycznymi.
4. Do chłodzenia silników nie dopuszcza się innego czynnika poza powietrzem.
5. Wagon tramwajowy powinien być wyposażony w precyzyjnie działający system wykrywania i likwidacji poślizgów, działający we wszystkich fazach rozruchu i hamowania. System powinien reagować prawidłowo przy jednoczesnym poślizgu wszystkich kół.
6. Układ elektryczny wagonu musi być tak zaprojektowany, aby jego praca nie wywoływała zakłóceń w pokładowych, jak i zewnętrznych systemach informatycznych, radiowych, nagłaśniających i telekomunikacyjnych.
7. Układ powinien zapewnić osiągnięcie maksymalnej prędkości – 70 km/h oraz przyspieszenia nie mniejszego niż 1,2 m/s2 dla wagonu nieobciążonego na odcinku prostym, płaskim.
8. Układ napędowy wagonu musi być tak skonstruowany, by w przypadku awarii jednego napędu, pojazd mógł zjechać z trasy do zajezdni bez pasażerów przy ograniczeniu prędkości do 15 km/h.
9. Wagon tramwajowy musi posiadać możliwość samodzielnego zjazdu na odległość ok. 50 m, np. ze skrzyżowania w chwili zaniku napięcia, wykorzystując do tego energię z baterii akumulatorów.
XI. Układ hamulcowy
Zakres modernizacji:
1. Wagon musi być wyposażony w wymagane systemy hamulcowe i zapewnić ich funkcjonowanie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22.12.2003 r. w sprawie warunków technicznych tramwajów i trolejbusów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
2. Wagon, zarówno pusty jak i obciążony, musi zatrzymywać się bez występowania poślizgów powodujących powstawanie płaszczyzn (przycieranie) na powierzchniach tocznych kół.
3. Przy prowadzeniu tramwaju z pulpitu manewrowego powinien poprawnie działać hamulec postojowy i co najmniej jeden z pozostałych rodzajów hamulców.
XII. Wózki jezdne
Zakres modernizacji:
1. Elementy konstrukcyjne – naprawa po wykonaniu mechanicznego oczyszczenia poprzez piaskowanie (śrutowanie).
2. Elementy gumowe – wymiana.
3. Amortyzatory – wymiana
4. Zawieszenie hamulców szynowych -naprawa, wymiana uszkodzonych elementów.
5. Przekładnie – regeneracja z wymianą kół zębatych, łożysk;zastosowanie pierścienia uszczelniającego.
6. Osie -wymiana.
7. Łożyska osiowe – wymiana.
8. Koła jezdne – nowe obręcze (profil PST), nowe wkładki elastyczne.
9. Silniki napędowe – nowe na prąd przemienny, dostarczone przez producenta pozostałych komponentów przebudowy układu napędowego.
10. Wały napędowe – nowe.
11. Hamulce szynowe – wymiana.
12. Zwalniaki elektromagnetyczne – nowe.
13. Hamulce szczękowe – zastosowanie nowych mechanizmów dźwigniowych z samoregulacją luzu, okładziny – nowe, pozostałe elementy – regeneracja lub wymiana.
XIII. Lakierowanie
Zakres modernizacji:
1. Nadwozie w tym konstrukcja nośna pudła, wózków, profile zamknięte – zabezpieczenie przed korozją, lakierowanie nawierzchniowe.
2. Wszystkie elementy stalowe w tym: skrzynie, pomieszczenia aparatury i instalacji elektrycznej elementy wnętrza wagonu – zabezpieczenie przed korozją, lakierowane.
3. Lakierowanie zewnętrzne – w technologii natryskowej.
a) ściany boczne i czołowe zewnętrzne – według odrębnych uzgodnień, po zapoznaniu Zamawiającego z sylwetką wagonu proponowaną przez Wykonawcę w następujących barwach: czerwony RAL 3020, żółty RAL 1003,
b) dach, odbierak prądu – kolor szary,
c) wózki napędowe – kolor czarny,
d) zderzaki, zgarniacz, sprzęg, ślizgacz sprzęgu, deski ochronne – kolor czarny.
4. Oznakowanie punktów podnoszenia wagonu.
XIV. Badania techniczne
1. Po przeprowadzeniu modernizacji, przed przekazaniem wagonu do użytkowania należy przeprowadzić badania techniczne dopuszczające je do ruchu zgodnie
Z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 19.12.2003 r. w sprawie zakresu, warunków, terminów i sposobu przeprowadzania badań technicznych tramwajów i trolejbusów oraz jednostek wykonujących te badania .
2. Wykonawca przekaże Zamawiającemu ,,Zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym tramwajów’.
3. Badania techniczne zostaną wykonane na koszt Wykonawcy.
XV. Warunki gwarancji
Wymagane są minimalne okresy gwarancji liczone od daty przekazania wagonu do eksploatacji. Za datę przekazania wagonów do eksploatacji przyjmuje się datę sporządzenia protokołu końcowego po dostawie wagonu oraz próbach technicznych przeprowadzonych.
W miejscu wskazanym przez Zamawiającego.
Wymagany zakres gwarancji :
a) na tramwajową instalację elektryczną (wiązki przewodów) – 60 miesięcy;
b) na elementy konstrukcyjne i stałego wyposażenia wagonów, w tym zabezpieczenie antykorozyjne – 60 miesięcy;
c) na powłoki lakiernicze, przy zachowaniu przez Zamawiającego warunków stosowania uzgodnionych z Wykonawcą środków myjących i wykluczeniem skutków napraw powypadkowych – 60 miesięcy;
d) na perforację z wykluczeniem skutków napraw powypadkowych – 144 miesiące;
e) na podzespoły nowo montowane (układ napędowy z silnikami prądu przemiennego, przetwornica, przekształtnik, napędy drzwi, nagrzewnice przedziału pasażerskiego, nagrzewnica kabiny motorniczego, klimatyzator, komputer pokładowy) – 60 miesięcy;
f) na pozostałe podzespoły regenerowane oraz aparaturę elektryczną – 36 miesięcy.
Wykonawca zobowiązany jest do usunięcia na swój koszt i ryzyko wad systemowych we wszystkich dostarczonych Zamawiającemu wagonach w terminie 2 dni, nawet jeżeli okres usuwania wady systemowej rozciągnięty zostanie poza okres gwarancji poszczególnych wagonów.
XVI. Obsługa techniczna, dokumentacja techniczna
Zastosowane rozwiązania techniczne oraz dobór elementów, podzespołów powinien być taki, aby okresy międzyprzeglądowe zespołów i podzespołów pokrywały się ze sobą. Przeglądy te z wyjątkiem obsługi codziennej nie powinny odbywać się w cyklach częstszych niż co 10 tysięcy km.
Naprawa główna wagonu winna być przeprowadzona nie częściej niż co 10 lat lub 700 000 km przebiegu.
Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć zamawiającemu oprogramowanie, dokumentację techniczną o zawartości umożliwiającej prawidłową obsługę tramwaju, korzystanie z diagnostyki, wykonywanie konserwacji, przeglądów, awaryjnego sprowadzania tramwaju z trasy, napraw głównych.
Wartość dokumentacji i oprogramowania musi być wliczona w cenę wagonu.
Dostarczone oprogramowanie i dokumentacja mają być w języku polskim.
Zawartość dokumentacji technicznej muszą stanowić:
1. Instrukcja obsługi tramwaju w zakresie czynności motorniczego z uwzględnieniem programu diagnostycznego.
2. Instrukcja konserwacji, przeglądów i napraw z wyszczególnieniem dla każdej technicznych wymienionych obsług technicznych koniecznych do wykonania czynności i podaniem właściwych metod sprawdzania i regulacji oraz wymaganych parametrów.
3. Katalog części zamiennych zawierający :
a) sposób posługiwania się katalogiem,
b) spis tablic opisujących poszczególne zespoły, podzespoły,
c) wykaz wszystkich elementów z podaniem ich numerów katalogowych, nazw oraz graficzne ich przedstawienie z przyporządkowaniem do tramwaju, zespołu, podzespołu,
4. Wykaz materiałów eksploatacyjnych z podaniem:
4) nazwy materiału eksploatacyjnego,
5) oznaczenia oraz producenta materiału eksploatacyjnego użytego (zalecanego) w dostarczanych tramwajach.
5. Opisy budowy i działania tramwaju, jego zespołów i układów, które są niezbędne do konserwacji i obsługi zgodnie z instrukcją konserwacji, przeglądów i remontów.
6. Opis systemu diagnostyki pokładowej z wykazem komunikatów, podaniem ich znaczenia i związanego z nimi sposobu prawidłowego postępowania.
7. Opis systemu diagnostyki warsztatowej z instrukcją wykorzystania jej w ocenie stanu technicznego objętych diagnostyką zespołów i podzespołów.
8. Schematy obwodów elektrycznych będące częścią Dokumentacji Techniczno Ruchowej pojazdu – ideowe i montażowe.
9. Tablice adresowe dla wiązek przewodów.
10. Instrukcja rozłączania i łączenia wagonów w składy dwuwagonowe.
11. Opis sposobu zabezpieczenia antykorozyjnego, w zakresie robót opisanych w instrukcji konserwacji, przeglądów i remontów.
12. Dokumentację techniczno-ruchową – dla każdego tramwaju.
13. Książkę wagonu tramwajowego – dla każdego tramwaju.
Dokumentację określoną w punktach od 1 – 13 Wykonawca musi dostarczyć: w wersji elektronicznej – 1 komplet , oraz po 3 komplety w wersji papierowej.
Wartość dokumentacji technicznej musi być ujęta w cenie oferty.
XVII. Szkolenia
Wykonawca jest zobowiązany przeszkolić pracowników Zamawiającego:
1) minimum 5 pracowników inżynieryjno – technicznych w zakresie przeglądów, diagnostyki oprogramowania użytkowego (eksploatacji, zdarzeń drogowych), diagnostyki warsztatowej oraz powypadkowej, jak też postępowań awaryjnych (podnoszenie i sprowadzanie uszkodzonego tramwaju z trasy). Czas szkolenia powinien wynosić minimum 60 godzin (zegarowych) na jednego pracownika,
2) minimum 6 motorniczych prowadzących tramwaje w zakresie eksploatacji tramwaju na trasie i diagnostyki pokładowej, obsługowej oraz nieprawidłowego funkcjonowania tramwaju. Czas szkolenia powinien wynosić minimum 30 godzin (zegarowych) na jednego pracownika.
3) Szkolenia winny być przeprowadzone nie później niż przed datą odbioru końcowego pierwszego wagonu.
4) Wartość szkolenia musi być ujęta w cenie oferty.
XVIII. Transport wagonów
Koszty organizacji i transportu (do Wykonawcy oraz zwrotnie po wykonanej modernizacji do Zamawiającego) obciążają Wykonawcę.
XIX. System informacji pasażerskiej i system biletowy
1. Tablice informacyjne zewnętrzne (czołowa – tylko w wagonie z kabiną motorniczego), boczna, tylna.
2. Tablica informacyjna wewnętrzna.
3. Elementy informacji wizualnej i zapowiedzi głosowych.
4. Kasowniki w obudowie metalowej.
XX. Monitoring
1. System monitoringu ma umożliwić bieżącą rejestrację dźwięku i obrazu zdarzeń w przestrzeni pasażerskiej pojazdów i na zewnątrz pojazdu podczas obsługi linii komunikacyjnych w postaci cyfrowej na rejestratorze danych współpracującym z kamerami wideo, a następnie archiwizowanie i przeglądanie zgromadzonych nagrań.
2. Monitoring – zainstalowany w tramwaju system cyfrowego monitoringu wizyjnego umożliwiający wykonanie nagrań wideo pochodzących z kamer kolorowych, z możliwością nagrywania dźwięku o następujących minimalnych parametrach:
a) Kamery kolorowe w liczbie co najmniej 6, umieszczone w podsufitowych obudowach wandaloodpornych – 3 szt. w przedziale pasażerskim, 1 szt. rejestrująca obraz drogi przed pojazdem oraz 1 szt. rejestrująca zdarzenia w kabinie motorniczego, 1 szt. rejestrująca zdarzenia na zewnątrz prawej strony wagonu.
b) Rozdzielczość kamer minimalna: 560 linii tryb dzienny, 600 linii tryb nocny.
c) Czułość kamer 0,01 luxa.
d) Odporność kamer na drgania i wibracje charakterystyczne dla pojazdów komunikacji miejskiej, brak ostrych krawędzi.
3. Pojazdowe rejestratory danych muszą spełniać następujące wymogi:
a) Cyfrowy minimum 6-kanałowy rejestrator wizji o rozdzielczości minimalnej 704 x 576.
b) Prędkość minimalna 25 klatek/s na kanał.
c) Dysk twardy 2,5′ 160 GB w wyjmowanej ,,kieszeni’.
d) Kompresja MPEG-4.
e) Zakres temperatur pracy: od -25 stopni C do +75 stopni C.
f) Zabezpieczenie przed ingerencją osób trzecich w ich działanie oraz zabezpieczenie przed dostępem do zarejestrowanych materiałów np. poprzez hałas.
g) Rejestrator umieszczony w skrzynce zamykanej na klucz, przy czym przy zestawie wagonów rejestrator winien znajdować się w wagonie sterującym i rejestrować jednocześnie obraz z kamer umieszczonych w doczepie aktywnej.
h) Nagrania winny być wykonane w systemie PAL.
i) Tryb nagrywania: ciągły przez kasowanie najstarszych .
j) Możliwość wyzwalania przez wejścia alarmowe, ,,znak wodny’ (zabezpieczenie zapisanego obrazu przed modyfikacją).
k) Przystosowany do zastosowań mobilnych (sprawdzony w eksploatacji w pojazdach komunikacji miejskiej).
l) Pojemność twardego dysku powinna pomieścić minimum 90 godzin ciągłego nagrywania ze wszystkich kamer oraz zapisu dźwięku.
4. Mikrofon, umieszczony w sposób umożliwiający nagrywanie rozmów motorniczego z pasażerami.
5. Terminal z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem kolorowym LCD, typu TFT, o przekątnej minimum 7′, powinien posiadać adaptery umożliwiające montaż w miejscu wskazany przez zamawiającego w kabinie motorniczego z możliwością płynnej regulacji w pionie i w poziomie, podgląd obrazu dzielonego, możliwość wyłączenia obrazu podczas jazdy.
6. System komputerowy musi być wyposażony w oprogramowanie umożliwiające:
a) przeglądanie i archiwizowanie danych za pomocą stacji dokującej podłączonej do komputera PC przy pomocy złącza USB;
b) przekazanie zarejestrowanego materiału dowodowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem do przeglądania zapisu lub plikiem uruchamiającym odczyt;
c) przekazywanie plików nie może być związane z ograniczeniami licencyjnymi;
d) przeglądanie materiałów według różnych kryteriów np.: daty, czasu, numeru kamery;
e) przeglądanie obrazu w przedziale czasu, przewijanie obrazu z różnymi prędkościami, zatrzymanie obrazu i jego wydruk oraz zapisanie w formie pliku;
f) oglądanie obrazów z pojedynczej kamery lub wszystkich kamer jednocześnie.
 Wykonawcy, którzy chcą ubiegać się o zdobycie zamówienia winni wykazać, że w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał usługi w zakresie modernizacji lub produkcji minimum 3 szt. wagonów tramwajowych z zastosowaniem następujących rozwiązań technicznych:
 1) układ napędowy wykonany w oparciu o silniki asynchroniczne prądu przemiennego;
 2) pudła wagonu wyposażone w skrzydła drzwi odkładane na zewnątrz;
 3) konstrukcja nadwozia tramwaju uwzględniająca bezpieczeństwo motorniczego poprzez zamontowaną klatkę bezpieczeństwa;
 4) osadzenie szyb, w tym przedziału pasażerskiego, metodą klejenia.
 Oferty można składać do 9 lutego 2010 roku.

Komentarze