Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Franowo coraz bliżej – MPK Poznań szkoli motorniczych

infotram
08.08.2012 20:07
0 Komentarzy
Coraz mniej dzieli nas od otwarcia trasy tramwajowej na Franowo. Inwestycja pierwotnie miała być oddana do użytku jeszcze przed Euro 2012, realizacja projektu uległa jednak opóźnieniu. Na nowe torowisko wjechały już pierwsze tramwaje –MPK szkoli motorniczych, przede wszystkim dlatego iż to pierwsza trasa w mieście poprowadzona częściowo w tunelu.
Nowy odcinek rozpoczyna się w miejscu dawnej pętli os. Lecha. Dawniej tramwaje zawracały na pętli lub jechały w kierunku Górnego Tarasu Rataj. Obecnie końcówkę zlikwidowano, pozostając łuk w kierunku GTR i trasę na wprost, w kierunku Franowa. Wjazd na nowy odcinek możliwy jest także od strony Górnego Tarasu Rataj –całe skrzyżowanie torowisk umieszczono pod skrzyżowaniem dróg dla samochodów (ul. Piaśnicka / Chartowo).
Nowa poznańska trasa tramwajowaNowa poznańska trasa tramwajowaNowa poznańska trasa tramwajowa
Nowością jest tunel
Trasę na odcinku od przystanku Os. Lecha do ul. Kurlandzkiej poprowadzono w tunelu. Przykrycie torów pozwoliło z jednej strony na zwiększenie komfortu dla okolicznych mieszkańców (tunel stanowi izolację przed hałasem), z drugiej wymusiło zwrócenie dodatkowej uwagi na kwestie bezpieczeństwa. W tunelu zlokalizowano dwa przystanki –Piaśnicka Rynek i Piaśnicka / Kurlandzka. Aby zapoznać motorniczych z systemami stosowanymi w tunelu –w tym zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i systemami łączności, MPK Poznań podjęło decyzję o rozpoczęciu specjalnych szkoleń. Są one przeprowadzane „własnymi siłami”–przy wykorzystaniu taboru i personelu ośrodka szkolenia.
Ten odcinek zbudowano „w standardzie”szybkiego tramwaju –torowisko jest wydzielone i dopiero na wysokości Centrum Handlowego M1 pojawia się jednopoziomowe skrzyżowanie z drogą dla samochodów. To sprawia, że tramwaje będą tu rozwijać konkretne prędkości –zwłaszcza pomiędzy dwoma przystankami umieszczonymi w tunelu i od strony ul. Szwedzkiej. Problemem może okazać się ciekawość przypadkowych osób. Choć tunel jescze nie został otwarty, były już pierwsze sygnały o pieszych, „zwiedzających”podziemną część nowej trasy. W tunelu zamontowane są czujniki, pozwalające „wykryć”intruza. Każda osoba niepowołana to ryzyko nagłego hamowania tramwaju –system wykrywania przypadkowych osób przekłada się zatem na wzrost poziomu bezpieczeństwa.
Obecnie prawie wszystkie wagony tramwajowe MPK wyposażone są w radiotelefony –umożliwiające uzyskanie łączności z Centralą Nadzoru Ruchu, przyjmującą informacje o awariach, wypadkach i innych zdarzeniach losowych. Łączność z CNR będzie możliwa także w tunelu –dzięki zamontowanej instalacji motorniczy będzie w stanie nawiązać komunikację radiową tak jak w innych częściach miasta. Na przystankach zamontowano interkomy –dzięki nim będzie możliwe będzie nawiązanie rozmowy z dyżurnym ruchu na pętli Franowo. Dyżurny ruchu będzie miał także podgląd na kamery systemu monitoringu.
Na poszczególnych odcinkach tunelu umieszczono sygnalizację świetlną –stanowiącą źródło informacji o zajętości kolejnych odcinków. Tramwaj otrzymuje tu światło „czerwone”lub „zielone”–odpowiednio jako zakaz jazdy i zgodę na przejechanie kolejnego odcinka. Semafory uzupełniono o światło „białe”–oznaczające warunkową zgodę na wjazd. Przed wjazdem do tunelu znalazł się dodatkowy semafor „tunel zamknięty”–w razie występienia zagrożenia możliwe jest zablokowanie wlotu za pomocą wskazań sygnalizacji świetlnej –by kolejne tramwaje z pasażerami nie wjeżdżały na zamknięty odcinek.
W tunelu nie ma ograniczenia prędkości. Motorowy powinien jechać w ramach widoczności, z prędkością która w razie czego umożliwi mu zatrzymanie pojazdu –tłumaczy Krzysztof Chmielina, instruktor prowadzący szkolenie dla motorniczych. Sam przejazd przez tunel to ok. 1,5 minuty –w tym dwa zatrzymania na przystankach.
Nowa poznańska trasa tramwajowaNowa poznańska trasa tramwajowaNowa poznańska trasa tramwajowa
Teoria plus praktyka
Szkolenie dla motorniczych składa sie z dwóch elementów –części teoretycznej i praktycznej. Na początku skierowano na nie motorniczych z zajezdni Głogowska –to oni obsługiwać mają bowiem pierwsze jazdy z pasażerami po otwarciu trasy (np. linią 16). Niezbędną wiedzę uzyskali także pracownicy Nadzoru Ruchu. Docelowo przeszkoleni zostaną wszyscy motorniczowie. Do 3 sierpnia przeszkolono (teoria + praktyka) ponad 50 prowadzących pojazdy, drugie tyle osób było już po części teoretycznej ale jeszcze przed praktyczną. Każdy z motorniczych musi przejechać przez tunel w obu kierunkach –by poznać układ trasy i stosowane rozwiązania techniczne. Motorniczy musi „przyzwyczaić się”także do innego układu torów –dotychczas nie było w Poznaniu torowisk, na których przeciwne kierunki rozdzielone były betonową ścianą.
Szkolenie teoretyczne trwa dwie godziny, później przychodzi czas na jazdę z instruktorem. Tramwaje (w tym celu wykorzystuje się przede wszystkim szkoleniowe składy 105Na –z dodatkowym fotelem dla instruktora z ośrodka szkolenia umieszczonym obok fotela motorniczego). Składy szkoleniowe wjeżdżały do tunelu także parami –by zwrócić uwagę na sposób w jaki sygnalizacja świetlna reaguje w przypadku gdy tramwaje jadą jeden za drugim. Obserwacje z pierwszych jazd tramwajów posłużyły m.in. wprowadzeniu poprawek w sygnalizacji świetlnej. Warto pamiętać, że trasa Franowo prowadzi także do nowobudowanej zajezdni tramwajowej. Znajdzie się tu miejsce dla 100, a docelowo nawet 150 pociągów tramwajowych –tory dojazdowe (zatem i tunel) zapewniać muszą odpowiednią przepustowość także w godzinach największego szczytu –porannych wyjazdów czy wieczornych zjazdów.
Kiedy pojazdy z pasażerami pojawią się w tunelu? MPK poinformowało, że jako pierwsze do Franowa dojadą tramwaje linii 16 –trasa ma zostać uruchomiona w sobotę 11 sierpnia, w godzinach popołudniowych (ok. 18).
Dołącz do nas na Facebooku.

Komentarze