Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ETM 2023: Parada zabytkowych i współczesnych tramwajów przejedzie przez Kraków

infotram
16.09.2023 14:45
0 Komentarzy

W niedzielę 17 września podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ulicami Krakowa przejadą historyczne i współczesne tramwaje. 

Pojazdy wyjadą o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej Podgórze (ul. J. Brożka 3), a także przejadą do zajezdni tramwajowej Nowa Huta (ul. Ujastek 12). 

O paradzie

Do pojazdów będzie można wsiąść na terenie zajezdni Podgórze (wejście na teren zajezdni będzie możliwe już od 10.00). A także tylko na jednym przystanku na trasie parady – Teatr Słowackiego.

W paradzie wezmą udział wyjątkowe wagony. Także te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak popularna „Gracówka”, a także wagony typu N z Warszawy i Poznania. W ramach wymiany trafiły one do Krakowa. Warto podkreślić, że to właśnie tego typu tramwaje N kilkadziesiąt lat temu woziły pracowników Kombinatu do pracy. I jeździły dokładnie po tej trasie, po której pojedzie parada. Kraków będzie można podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które będą brały udział w paradzie, w tym z okien najnowszego Lajkonika II oraz najdłuższego tramwaju w Polsce czyli Krakowiaka.

Zabytkowy skład w Krakowie
Skład stopiątek w Krakowie

Przejazd historycznymi tramwajami będzie bezpłatny – uczestnicy otrzymają pamiątkowe bilety, które będą rozdawane w dniu parady w zajezdni Podgórze.

Trasa przejazdu zabytkowych i współczesnych tramwajów będzie następująca:

  • Zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka), Kapelanka, Dietla,  Stradomska, św. Gertrudy, Westerplatte, Lubicz, Mogilska, al. Jana Pawła II, pl. Centralny, al. Solidarności, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12).

Atrakcje

Po przyjeździe na teren zajezdni Nowa Huta dla uczestników parady zaplanowano wiele atrakcji. To m.in. przejazdy potrójnym składem wagonów N z Warszawy, Krakowa i Poznania (wycieczki zaplanowano co 30 minut z zajezdni Nowa Huta do pl. Centralnego), przejazdy na terenie zajezdni zabytkowym Tarpanem, jak również radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska będą mieć także Policja i Straż Miejska. Wspólną zabawę zaplanowano do godziny 15:00.

Dla osób, które będą chciały wrócić do zajezdni Podgórze będzie zorganizowany przejazd tramwajami po trasie parady (będą się zatrzymywać na każdym przystanku). Odjazdy zostały zaplanowane co pół godziny o 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, a także 15:00. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych.

O paradzie będzie informował mieszkańców i turystów specjalny historyczny skład wagonów, który wyjedzie na ulice Starego Miasta, Podgórza, a także Nowej Huty już w sobotę, 9 września.

Komentarze