Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ekspresowy remont torowiska w Alejach Jerozolimskich

infotram
07.05.2013 09:38
0 Komentarzy
W dniach od 27 kwietnia do 5 maja 2013 r. przeprowadzono w Warszawie ekspresowy remont torowiska w Alejach Jerozolimskich.
Może budzić zdziwienie fakt, iż remontowano trasę, która w 2007 r. została poddana kompleksowej „modernizacji”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Należy jednak nadmienić, iż w 2007 r. nie naprawiano odcinków torowiska, które znajdowały się w dobrym stanie. Dodatkowo, przy Dworcu Centralnym krzyżują się dwa bardzo intensywnie obsługiwane ciągi tramwajowe –w Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. W godzinach szczytu komunikacyjnego, w trakcie każdej zmiany świateł w obu kierunkach przejeżdżają 4 składy lub wagony przegubowe. Przy tak intensywnej eksploatacji nietrudno o szybkie zużycie krzyżownic. Dzięki przeprowadzonym naprawom możliwe będzie bezpieczne prowadzenie intensywnego ruchu tramwajowego na jednej z najbardziej obciążonych warszawskich tras.

img_9217_copy_760

W trakcie remontu naprawiono następujące odcinki:
  • torowisko przy rondzie Waszyngtona, wlot zachodni,
  • torowisko przy rondzie Dmowskiego, na skrzyżowaniu torów z ul. Marszałkowską, a także wlot zachodni ronda,
  • krzyżownica na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich,
  • torowisko pomiędzy pl. Starynkiewicza a pl. Zawiszy.
Szczególnie interesująca jest krzyżownica na skrzyżowaniu al. Jana Pawła i Al. Jerozolimskich, na którą składają się 4 skrzyżowania torów. Krzyżownicę umieszczono w specjalnie przygotowanej, zbrojonej, betonowej ławie. Pomiędzy szyny a beton umieszczono przekładki z masy tłumiącej hałas i drgania.
W sąsiedztwie ronda Waszyngtona torowisko wykonano w technologii ERS. Zbrojenie podkładów zatopiono w jednolitej, betonowej ławie.

img_9233_copy_760

Pomiędzy pl. Starynkiewicza a pl. Zawiszy w 4 dni dokonano kompletnego demontażu torowiska podsypkowego wraz z wyrównaniem podłoża i wykonaniem pierwszej warstwy podbudowy.
W zamian za tramwaje w Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II stołeczny ZTM uruchomił cały szereg linii zastępczych: tramwajowe 71, 73, 74, 78 i 79 kursujące po niezamkniętych odcinkach torowisk oraz autobusowe Z-3 i Z-7, kursujące wzdłuż zamkniętych torowisk.
8843z7_760
Nawiązując jeszcze do przeprowadzonej w 2007 r. „modernizacji”, należy odnotować, iż nie wyeliminowano wówczas wielu istotnych problemów związanych z infrastrukturą obleganej trasy. Podstawowym mankamentem pozostają bardzo wąskie perony przystankowe, szczególnie uciążliwe na zachodnim wlocie ronda Dmowskiego, gdzie tysiące pasażerów muszą pokonać jedne wąskie schody, aby wydostać się z peronu przystankowego. Brakuje również obustronnych dojść do peronów przystanków tramwajowych, zapewniających szybsze rozpraszanie tłoku. Pomimo, iż tramwaje w Alejach przewożą ponad 10 000 podróżnych na godzinę, to są traktowane po macoszemu, ponieważ w praktyce za ważniejszy uznaje się szybki ruch samochodów osobowych w Al. Jerozolimskich, nie przerwany przez tak „niepożądane”obiekty, takie jak przejścia dla pieszych lub szerokie wysepki przystanków tramwajowych. Tak wygląda w praktyce priorytet dla transportu publicznego w centrum stolicy Polski. Na koniec należy jeszcze dodać, iż priorytet w sygnalizacji świetlnej dla tramwajów pozostaje wyłączony, zapewne w obawie przed pogorszeniem warunków ruchu samochodów osobowych.
 

Komentarze