Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Żaglowiec „Generał Zaruski” wyrusza na Spitsbergen

infoship
05.03.2025 20:00
0 Komentarzy

Gdański żaglowiec „Generał Zaruski”, ikona morskiej historii miasta, wyruszy 30 czerwca 2025 roku w niezwykłą wyprawę na Spitsbergen, by upamiętnić pionierski rejs sprzed 50 lat.

W ramach programu Gdańskiej Szkoły pod Żaglami załoga pokona 5000 mil morskich, odwiedzając 10 portów i 5 polskich stacji polarnych. W tej edukacyjnej przygodzie może wziąć udział 20 pełnoletnich uczestników.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie cele edukacyjne i naukowe realizowane będą podczas wyprawy „Generała Zaruskiego” na Spitsbergen?
  2. Jakie etapy obejmuje trasa rejsu i jakie porty zostaną odwiedzone?
  3. Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w Gdańskiej Szkole pod Żaglami i jaka jest cena uczestnictwa?
Żaglowiec Generał Zaruski
Żaglowiec Generał Zaruski/foto: gdansk.pl

Powtórzenie historycznego rejsu

W 1975 roku, pod dowództwem kapitana Andrzeja Rościszewskiego, s/y „Generał Zaruski” jako pierwszy polski jacht dotarł do stacji badawczej w Hornsundzie na Spitsbergenie. Pięćdziesiąt lat później jego współczesna załoga wyruszy w rejs, który powtórzy tę trasę i uczci pionierskie osiągnięcie polskiego żeglarstwa.

Jesteśmy niezwykle dumni, że Gdańsk posiada własny żaglowiec. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym prezydenta Pawła Adamowicza oraz pracowników Gdańskiego Ośrodka Sportu i Stoczni Remontowej, „Generał Zaruski” został ocalony przed zniszczeniem. Dziś kontynuujemy jego misję edukacyjną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ten rejs to nie tylko podróż, ale wielka nauka, wyzwanie i niezapomniana przygoda.

Edukacja i nauka na pokładzie

Rejs nie tylko uczci historyczne wydarzenie, ale będzie również unikalnym programem edukacyjnym, łączącym żeglarstwo, naukę i ekologię. Uczestnicy X edycji Gdańskiej Szkoły pod Żaglami wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów, w tym dr. Tomasza Rożka, popularyzatora nauki i założyciela Fundacji Nauka. To Lubię. Dodatkowo, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN i Uniwersytetem Wrocławskim, będą prowadzone badania naukowe dotyczące Arktyki.

Podróż przez cztery morskie akweny to zarówno wyzwanie żeglarskie, jak i logistyczne. Statek, ważący o 2 tony więcej po załadowaniu zapasów i sprzętu, został starannie przygotowany do rejsu.

Rekrutacja i warunki uczestnictwa

Rekrutacja do wyprawy rusza 5 marca 2025 roku. Koszt udziału w miesięcznym etapie wynosi 12 960 zł, a dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca przewidziano 30% rabatu. W cenę wliczone są noclegi, wyżywienie i ubezpieczenie. Wymagany jest ważny paszport, ponieważ Svalbard nie należy do UE ani Strefy Schengen. Szczegóły można znaleźć na stronie Zaruski.pl.

Plan wyprawy

Wyprawa została podzielona na kilka etapów:

Główne etapy:

  • 30.06.2025 - 26.07.2025 – Gdańsk - Longyearbyen (Spitsbergen)
  • 28.07.2025 - 10.08.2025 – GeoArctic Expedition: rejs naukowy
  • 11.08.2025 - 26.08.2025 – Longyearbyen - Tromsø

Powrót do Gdańska (4 etapy):

  • 28.08.2025 - 10.09.2025 – Tromsø - Ålesund
  • 11.09.2025 - 20.09.2025 – Ålesund - Stavanger
  • 22.09.2025 - 29.09.2025 – Stavanger - Oslo
  • 01.10.2025 - 08.10.2025 – Oslo - Gdańsk

Wyzwania i doświadczenia uczestników

  • Szkoła pod Żaglami to unikalna okazja, by uczestnicy nie byli tylko pasażerami, ale pełnoprawnymi członkami załogi. Oznacza to warty nawigacyjne, manewry oraz codzienne obowiązki, w tym przygotowywanie posiłków.
  • Podczas rejsu uczestnicy zobaczą topniejące lodowce, wezmą udział w trekkingach i spotkają się z naukowcami, którzy opowiedzią im o zmianach klimatu.
  • Program edukacyjny obejmuje zmiany klimatu, nowoczesne technologie oraz życie w ekstremalnych warunkach polarnych.
  • Szkoła pod Żaglami to miejsce, gdzie przypadkowa grupa osób zamienia się w zgraną załogę – mówi Piotr Królak, kierownik projektu. - Uczestnicy będą współpracować, przezwyciężać własne słabości i zdobywać cenne doświadczenie, które przyda im się w życiu zawodowym i prywatnym.

O żaglowcu STS „Generał Zaruski”

Zbudowany w 1939 roku, drewniany kecz gaflowy został zaprojektowany przez generała Mariusza Zaruskiego. Po latach eksploatacji i gruntownej odbudowie w 2012 roku, dziś służy jako jednostka szkoleniowa Gdańskiego Ośrodka Sportu, popularyzując edukację morską wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Rejs na Spitsbergen będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii żaglowca, kontynuując jego misję wychowawczą i promując polską kulturę żeglarską.

Komentarze