Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wstępna koncepcja Portu Centralnego w Gdańsku

infoship
28.09.2018 08:30
0 Komentarzy

Wstępne koncepcje kształtu Portu Centralnego w Gdańskuzaprezentowano w czwartek – 27 września – w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. PortCentralny, którego celem będzie zwiększenie konkurencyjności portu gdańskiegona Bałtyku, ma powstać do końca 2027 roku.

-„To jest nasza flagowa, najważniejsza inwestycja, któraokreśli pozycję i status Gdańska na najbliższe dekady. Przedstawiamy raport ostanie prac nad Portem Centralnym, ale jest to cały czas faza analityczna”- powiedział na konferencji prasowej wiceprezes ZMPG ds. infrastruktury, MarcinOsowski.

Dodał, że plan budowy Portu Centralnego w Gdańsku budzi jużduże międzynarodowe zainteresowanie.

-„My w tej chwili spotykamy się zprzedstawicielami różnych operatorów z różnych krajów. Ostatni miesiąc to sąwizyty Chińczyków, Amerykanów, Holendrów oraz przedstawicieli portuSingapur” – wyjaśnił.

-„Wszyscy patrzą na ten port, dlatego, że on staje sięrealny. Również w kontekście tego, co się ostatnio dzieje w DCT, czyli faktuoficjalnego już, że jeden z udziałowców DCT wystawił go na sprzedaż. I myrównież w tym kontekście mówimy, że oprócz terminala kontenerowego DCT,planujemy m.in. nowy, duży, niezależny terminal w ramach Portu Centralnego. Topokazuje, że siła logistyczna Gdańska i tej części Europy cały czasrośnie” – ocenił Osowski.

Koncepcję budowy Portu Centralnego opracowuje, wybrane wprzetargu, konsorcjum, na które składa się Projmors Biuro Budownictwa Morskiegooraz Mosty Gdańsk. Umowę ws. przygotowania koncepcji Portu Centralnegopodpisano w maju tego roku. Konsorcjum ma opracować koncepcję budowy PC w ciągu10 miesięcy.

Dwa etapy

Generalny Projektant Portu Centralnego w Projmors KrzysztofPostoła powiedział w czwartek, że prace nad projektem zostały podzielone na dwaetapy. W pierwszej ma dojść do stworzenia trzech koncepcji zagospodarowaniaPortu Centralnego. Ta faza ma się zakończyć na początku grudnia 2018 r. Wówczaszamawiający tj. ZMPG po rekomendacji konsorcjum wybierze jedną z wiodących,docelowych propozycji. W drugim etapie prac koncepcyjnych konsorcjum będzieuszczegółowiać i dopracowywać finalną koncepcję Portu Centralnego.

-„Jesteśmy w co najmniej połowie pierwszej fazy prac nadkoncepcją Portu Centralnego. Przygotowaliśmy na razie ok. 7-8 rozwiązań” -powiedział PAP Postoła.

Podczas oficjalnej prezentacji przebiegu prac nad koncepcjąPortu Centralnego Postoła zwrócił uwagę na potencjalną lokalizację tejinwestycji.

-„Praktycznie nie ma innej możliwości jak tylko zbudowaćPort Centralny w widłach wejścia do portu wewnętrznego i falochronupółwyspowego Portu Północnego. Tę lokalizację charakteryzuje to, że w zasadzienie będzie to port oparty o brzeg, plażę, czy ujście rzeki. W związku z tymmusimy całość portu, całość infrastruktury portowej, zrealizować na morzu,czyli stworzyć wszystko od zera” – tłumaczy Postoła.

Dodał, że w ramach dotychczasowych prac wielobranżowy zespółspecjalistów opracował m.in. prognozy popytu i ruchu pasażerskiego do 2030 r.,inwentaryzację technicznej infrastruktury, opinię geotechniczną, analizęwarunków naturalnych oraz kwerendę archeologiczną.

Inwestycja Portu Centralnego, o planowanej powierzchni ok500 ha z docelową liczbą do ośmiu terminali o zróżnicowanym przeznaczeniu,m.in. masowy, drobnicowy, pasażerski czy terminal dla ładunków ro-ro, pozwoliprzeładowywać w Porcie Gdańsk nawet 100 mln ton ładunków rocznie.

Budowa Portu Centralnego ma być sfinansowana w ramachpartnerstwa publiczno-prywatnego.

Port morski Gdańsk leży nad Zatoką Gdańską na Martwej Wiśle.Jest jednym z największych bałtyckich portów – jego powierzchnia obejmuje 3tys. 248 ha lądu, a łączna długość nabrzeży wynosi 23 tys. 700 m. Północnaczęść portu zdolna jest przyjmować największe statki, jakie pływają po MorzuBałtyckim.(PAP)

Komentarze