Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław wraca do tramwaju wodnego. Kolejne konsultacje

infoship
18.08.2021 16:00
0 Komentarzy
Wrocław kontynuuje prace nad wprowadzeniem tramwaju wodnego.

Miasto chce zapytać mieszkańców o opinie i pozyskać rządowe pieniądze na pilotażową trasę.

Rzeczne konsultacje

Urzędnicy chcą zapytać mieszkańców, czy korzystaliby z takiej formy transportu zbiorowego. Przygotowane są już wstępne trasy. Pilotażowa linia liczy 15 przystanków – z centrum miasta do mostu Osobowickiego na północy Wrocławia. Łącznie prawie 9 kilometrów. Pokonanie całej trasy zajmowałoby około 1,5 godziny.

Będzie ona łączyć rejon Uniwersytetu Wrocławskiego, mostu Uniwersyteckiego i Wyspy Słodowej z m.in. bulwarami: ks. Aleksandra Zienkiewicza, Xawerego Dunikowskiego, Marii i Lecha Kaczyńskich oraz im. Rektora Stanisława Kulczyńskiego, a następnie poprzez Śluzę Szczytniki będzie łączyć odcinek Starej Odry z Kanałem Miejskim, z przystankiem końcowym w rejonie mostu Osobowickiego oraz Śluzy Różanka.

We Wrocławiu takie rozwiązanie komunikacyjne stosowane było do lat 50. XX wieku

Cztery linie

Docelowo tramwaj wodny ma pływać po 4 trasach. Zaplanowano ok 30 przystanków. W przyszłości miałby być uzupełnieniem tego tradycyjnego. Ma służyć nie tylko turystom, ale przede wszystkim mieszkańcom.

-„Pod względem prędkości niekoniecznie będzie to środek konkurencyjny dla samochodu, autobusu, tramwaju, natomiast na pewno szybciej będzie można się przedostać z jednego brzegu na drugi – twierdzi Mateusz Majka, koordynator ds. polityki rzecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Tramwaj wodny ma kosztować od 20 do 40 mln zł w zależności od tego czy miasto kupiłoby własne statki czy korzystało z usług zewnętrznej firmy. Magistrat chce się starać o dotacje zewnętrzne: unijne lub rządowe.

Dodatkowe konsultacje

Także badaczki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zamierzają przeanalizować opinie mieszkańców ws. wodnego tramwaju. Dr Joanna Macalik i Hanna Adamiczka zapraszają do udziału w wywiadach.

-„Prowadzimy je równolegle do konsultacji społecznych organizowanych przez urząd miejski. Chcemy wesprzeć miasto, a jednocześnie przeprowadzić badanie konsumenckie i wizerunkowe pod kątem naukowym – tłumaczy „Wyborczej” dr Macalik.

Respondenci będą pytani m.in. o własne preferencje dotyczące komunikacji miejskiej. Zgłoszenia można wysyłać do końca sierpnia na adres e-mail [email protected]. W badaniu udział wziąć może każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku czy statusu zawodowego. W treści e-maila warto zawrzeć informację, czy na co dzień korzystamy z komunikacji miejskiej.

Komentarze