Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wody Polskie oficjalnie otworzyły sezon żeglugowy 2024 na szlaku Wisła – Odra

infoship
27.04.2024 14:01
0 Komentarzy

24 kwietnia Wody Polskie otworzyły dla żeglugi drogi wodne na połączeniu wodnym Wisła – Odra oraz na połączeniu wodnym rzeka Warta – Kanał Bydgoski.

Otwarcie śródlądowych szlaków oznacza, że Wody Polskie jako ich główny administrator zobowiązany jest do stworzenia i zapewnienia jak najlepszych warunków nawigacyjnych dla żeglugi śródlądowej. Przy okazji WP przypomniały, jak przygotowują się do sezonu.

przywracanie piętrzenia

Po zakończonym sezonie zimowym w pierwszej kolejności przywracane jest piętrzenie na stopniach wodnych Następnie, po ustabilizowaniu sytuacji hydrologicznej wykonywane są szczegółowe inspekcje szlaków żeglownych, w tym: sondowania podłużne i poprzeczne oraz trałowania poprzez jednostki terenowe Wód Polskich. Podczas sondowania pracownicy dokonują dokładnych pomiarów głębokości, weryfikując, czy na danym odcinku zachowane są pełne parametry eksploatacyjne dla danej klasy drogi wodnej.

Pamiętajmy rumowisko rzeczne to organizm żywy, który ciągle pracuje, przenosząc materiał w rzece dokonuje ciągłych zmian zarówno akumulacyjnych, jak i erozyjnych.

Na koniec następuje montaż pław nawigacyjnych umożliwia bezpieczną żeglugę śródlądową, przeprawę jednostek pływających po ww. akwenach.

Otwarcie dla żeglugi dróg wodnych w Regionie Wodnym Noteci
Otwarcie dla żeglugi dróg wodnych w Regionie Wodnym Noteci / fot. Wody Polskie

protokoły nawigacyjne

Do czasu przeprowadzenia kolejnego sondowania, codziennie na podstawie spostrzeżeń wodowskazowych oraz informacji otrzymywanych bezpośrednio z terenu sporządzane są odpowiednie protokoły nawigacyjne, w których określone zostają miejsca newralgiczne –  niespełniające minimalnej wartości głębokości tranzytowej dla danej klasy drogi wodnej. Dodatkowo publikowane są wszelkiego typu ograniczenia na szlakach m.in. czasowe zamknięcia dróg wodnych, imprez na wodzie, awarii itp.

-„Wszyscy użytkownicy proszeni są o uważne śledzenie sytuacji nawigacyjnej w celu ewentualnej konieczności korekty swoich planów żeglugowych np. z powodu planowanych remontów urządzeń hydrotechnicznych, prac na obiektach i wszelkiego rodzaju utrudnieniach i ograniczeniach – napisały Wody Polskie.

Informacje żeglugowe publikowane są na stronie internetowej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w zakładce –Żegluga śródlądowa

Śluza - statek Władysław Łokietek podczas śluzowania
Śluza – statek Władysław Łokietek podczas śluzowania

Komentarze