Wielkie otwarcie Przekopu. Pierwsze statki przepłynęły przez Mierzeję Wiślaną
17 września ma miejsce uroczystość otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
-„To historyczna inwestycja. Przeprawa ta wzmocni naszą suwerenność i niezależność od Rosji, która dotychczas musiała wyrażać zgodę na przepłynięcie polskich jednostek morskich przez Cieśninę Piławską” – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.
zwycięstwo Polski
-„Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to jest wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności” – dodał prezydent Andrzej Duda.
-„Chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia Rzeczypospolitej Polskiej, geopolitycznego w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie, mimo osobistych tragedii, które przeżyły polskie rodziny, pokolenia, mimo wszystkich przeciwności, mimo trudnych czasów, mimo lat komunizmu; mimo wszystkiego tego co działo się także i w ciągu ostatnich 30 lat Polska zwycięża. Zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej” – oświadczył prezydent Andrzej Duda.
Dodał, że „otwarcie tej inwestycji, jej zakończenie, uruchomienie i przekazanie do użytkowania; tego szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem, to jest wielkie zwycięstwo Polski, wielkie zwycięstwo patriotów, to jest wielkie zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności i to wewnętrzne i to zewnętrzne – międzypaństwowe”. (
Zdaniem premiera
Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy, to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości; jest świadectwem woli, sprawczości, dążenia do Polski silnej, niezależnej i suwerennej – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną.
-„Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy, to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości. Zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Federacji Rosyjskiej” – mówił szef rządu.
Podkreślał też, że Morze Bałtyckie jest wielką szansą Rzeczypospolitej. „Morze Bałtyckie daje nam niesamowite szanse rozwojowe” – mówił, dodając, że musi to być wykorzystane.
-„Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest świadectwem woli, sprawczości, dążenia do Polski silnej, niezależnej i suwerennej” – ocenił Morawiecki.
czwarty port
„Dzisiaj, po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy poważny państwem i dlatego, że nikt nie jest w stanie nas zatrzymać w tego rodzaju inicjatywach, ale także i dlatego, że potrafimy zrobić to, co zapowiedzieliśmy, że jesteśmy sprawczy” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
Zdaniem prezesa PiS, „dzisiaj mamy ważny dzień”. „Ważny dzień, który tworzy też bardzo istotną perspektywę. Perspektywę właśnie tego czwartego portu i perspektywę lepszego jeszcze niż dzisiaj rozwoju tej ziemi – Elbląga, ważnego miasta, z którym jestem sam głęboko związany, i Warmii, i Mazur nawet, i jeszcze dalej” – powiedział Kaczyński.
Jak wskazał, „musimy tą drogą iść, trzeba to rozwijać – to jest pierwszy krok, ten najważniejszy, decydujący”. Ale – jak dodał – musimy myśleć już dzisiaj o tych kolejnych.
„Wierzę, że to początek czwartego portu Rzeczypospolitej. Wierzę, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi. Ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co było przez bardzo długie lata naszym marzeniem, także po 1989 roku, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna i naprawdę była silnym, poważnym, liczącym się państwem” – powiedział prezes PiS. (PAP)
Komunikacyjna wizja
Jak mówił szef resortu infrastruktury, Polacy to ludzie ambitni, naród pracowity i z wizją. „Wielkie projekty komunikacyjne wymagają wizji i odwagi, żeby te wizje realizować, wymagają odwagi, żeby podejmować decyzje, które niosą za sobą skutek finansowy. Trzeba wielkiej odwagi, żeby nie pytać nikogo poza granicami naszego kraju, na wschodzie i na zachodzie, czy wolno nam realizować tę inwestycję, bo jesteśmy narodem suwerennym” – podkreślił.
Przypomniał, że wielkie inwestycje to nie tylko Via Carpatia, Via Baltica, tunel w Świnoujściu czy autostrada A1, ale szczególnie inwestycje bliskie mieszkańcom – małe, bezpieczne drogi gminne i powiatowe. „Za tym idą setki miejsc pracy, za tym idzie rozwój” – powiedział. „Komunikacyjnie i transportowo musimy się rozwijać, bo za tym idzie rozwój kraju” – podkreślił minister Adamczyk.
Szef resortu infrastruktury podziękował w sobotę wszystkim decydentom oraz wszystkim specjalistom, inżynierom i budowniczym, którzy brali udział w budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 km, na rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. (PAP)
Niech żyje Polska!
✌️🇵🇱⚓️ #PrzekopMierzei pic.twitter.com/msKWiPBg6r— PL1918 (@PL1918) September 17, 2022
Komenda śluzowania
Po wszystkich przemówieniach, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił drogę wodną łączącą Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim za otwartą.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt ż.w. Wiesław Piotrzkowski wydał komendy kapitanowi Portu Nowy Świat do uruchomienia odpowiednich procedur otwarcia śluzy, przez którą na północ na Zatokę Gdańską wypłynęły pierwsze jednostki służby państwowej.
Były to: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego, Kaper 2, jednostka straży granicznej oraz Orkan, jednostka SAR.
Zodiak II, która jako pierwsza opuściła kanał wpływając na Zatokę Gdańską to jednostka o długości 60 m. wielozadaniowa, która ma funkcje lodołamania, gaszenia pożarów i jest wyposażona w możliwości holownicze. Obsługiwana przez załogę Urzędu Morskiego w zakresie posadawiania i zdejmowania pław, prac hydrograficznych na morzu.
Od niedzieli Kanał Żeglugowy będzie dostępny dla wszystkich jednostek.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. (PAP)
Komentarze