Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Węgiel popłynie Odrą z Gliwic do Wrocławia

infoship
23.08.2017 15:09
0 Komentarzy

Umowę umożliwiającą transport drogą wodną z Gliwic doWrocławia ok. 20 tys. ton węgla miesięcznie podpisali 28 lipca przedstawicielegrupy OT Logistics, dysponującej m.in. własnymi barkami i pchaczami, orazŚląskiego Centrum Logistyki, operatora Portu Gliwice.

Jak poinformował PAP dyrektor ds. rozwoju ŚląskiegoCentrum Logistyki Robert Goc, po okresie prób barki z węglem pływają jużKanałem Gliwickim w pełni załadowane – po 500 ton ładunku na każdej. W piątekwieczorem w Porcie Gliwice trwał właśnie przeładunek drugiego już w tymtygodniu pociągu z węglem.

Pierwsze od pięciu lat barki wiozące to paliwo wypłynęły naKanał Gliwicki 14 lipca br. Załadowane w dwóch trzecich z powodzeniem dowiozłytą drogą wodną i dalej Odrą węgiel do elektrociepłowni Kogeneracja weWrocławiu.

W kolejnych dniach przetestowano wykorzystanie pełnejładowności barek – po 500 ton węgla na każdej. Także w tej konfiguracji rejszakończył się powodzeniem. Równolegle trwały negocjacje większego kontraktu nausługę przeładunkową w Porcie Gliwice, dokąd OT Logistics dowozi węgielwagonami jednej ze swych spółek-córek.

W piątek umowa ta została podpisana. Na jej podstawie dokońca roku Kanałem Gliwickim i Odrą może zostać przetransportowane do Wrocławia20 tys. ton węgla miesięcznie. Do gliwickiego portu spedytor zamierzapodstawiać pociągi z 2 tys. ton węgla; każdy z nich będzie planowoprzeładowywany na cztery barki.

Ze względu na wielkość śluz na Kanale Gliwickim, barki musząbyć transportowane między Gliwicami a Kędzierzynem-Koźlem oddzielnie. Na Odrzezestawy mogą płynąć w konfiguracji po dwie barki na każdy pchacz. Barki międzyGliwicami a Wrocławiem mają do pokonania ok. 200 km. Rejs wymaga przepłynięciaprzez 27 śluz.

Śląskie Centrum Logistyki zaakcentowało w piątek, że ponowneotwarcie tej drogi wodnej nie byłoby możliwe, gdyby nie doświadczenikapitanowie pchaczy TUR oraz specjaliści wykonujący operacje portowe. Wostatnich tygodniach zarówno przedstawiciele operatora Portu Gliwice, jak i OTLogistics wyrażali nadzieję na znaczne zwiększenie wolumenu towarówtransportowanych rzekami i przeładowywanych na barki.

Na początku lipca br. odwiedzający gliwicki port ministergospodarki morskiej i żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk akcentował, żeprzywrócenie możliwości transportu rzecznego Odrzańską Drogą Wodną należy dopriorytetów rządu. Zadeklarował, że pierwsze barki z węglem popłyną z GórnegoŚląska do Opola i Wrocławia jeszcze w tym roku.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej JerzyMaterna, odpowiadając 7 lipca br. w Sejmie na pytania posłów, zadeklarowałstarania, aby znaleźć w tym roku 50 mln zł na zapewnienie żeglowności KanałuGliwickiego w podstawowym zakresie.

Materna wyjaśniał, powołując się na informacje przekazaneprzez zarządcę tej drogi wodnej – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wGliwicach – że pieniądze w tej wysokości umożliwią likwidację osadów dennych,zakwalifikowanych jako niebezpieczne, najbardziej zamulonego odcinka kanałuDzierżno – Port Gliwice, a także modernizację umocnień brzegowych.

W planach ministerstwa określonych w „Założeniach doplanów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 zperspektywą do 2030” znajduje się m.in. osiągnięcie międzynarodowej klasyżeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz włączenie jej w sieć europejskichdróg wodnych. Pierwszym krokiem do realizacji tego priorytetu jest likwidacjatzw. wąskich gardeł, czyli miejsc ograniczających żeglugę śródlądową.

Obecnie na Kanale Gliwickim, przy wsparciu środkami ProgramuOperacyjnego Infrastruktura i Środowisko, prowadzona jest modernizacja czterechz sześciu śluz (śluzy w Rudzińcu i Kłodnicy zostały już przy wsparciu POIiŚ nalata 2007-2013 zmodernizowane – prace zakończyły się w 2015 r.). Jeden zobecnych projektów ma trwać do końca 2018 r., a drugi – do końca 2020 r.

Dodatkowy zakres prac na Kanale Gliwickim ma określićplanowane studium wykonalności dla modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Śląskie Centrum Logistyki obsługuje m.in. gliwicki portrzeczny, kolejowy i drogowy terminal przeładunkowy oraz magazyny i biura.Należy w ponad trzech czwartych do samorządu Gliwic. Mniejszościowiakcjonariusze to m.in. DB Cargo Polska oraz OT Logistics.

Grupa kapitałowa OT Logistics jest największym operatoremportowym w Polsce i jednym z największych na południowym wybrzeżu MorzaBałtyckiego w zakresie obsługi ładunków masowych, suchych i drobnicy. Zarządzaflotą ok. 800 jednostek śródlądowych, to największa firma transportuśródlądowego w Niemczech Wschodnich i Polsce. Ponadto, grupa skupia podmiotywyspecjalizowane w transporcie drogowym, kolejowym, spedycji i logistyce.(PAP)

Komentarze