Warszawa zachęca. Zanurz się w przyrodzie Dzielnicy Wisła
Chcesz odkryć piękno miejskiej przyrody z zupełnie innej perspektywy? Weź udział w bezpłatnych rejsach edukacyjnych po Wiśle, które odbywać się będą aż do września.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – pierwsza wyprawa już w najbliższą niedzielę 25 maja.
Rozkład jazdy:
- Jakie tematy będą poruszane podczas edukacyjnych rejsów po Wiśle organizowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy?
- W jakich terminach i z jaką częstotliwością odbywają się poszczególne rodzaje rejsów?
- Jak można zapisać się na rejsy i kto może w nich uczestniczyć?
Co na rejsach?
Rejsy z ekspertami będą okazją do poznania tajemnic nadwiślańskiej fauny i flory, sztuki przetrwania czy fotografii przyrodniczej. Uczestnicy będą mogli spojrzeć na rzekę w wyjątkowej aurze wschodów i zachodów słońca. Na rejsach ornitologicznych dowiedzą się jakie gatunki ptaków występują na warszawskim odcinku Wisły. Natomiast na rejsach poświęconych nietoperzom będzie można poznać ich zwyczaje i rolę w ekosystemie – wspólnie z edukatorami obserwując te wspaniale zwierzęta żyjące nad wodą w samym centrum miasta.
Nie zabraknie również wypraw varsavianistycznych, które przybliżą historię warszawskich plaż i portów. A wreszcie podczas rejsów z warsztatami badania wody będzie można poznać role studni infiltracyjnych – Grubej Kaśki i Chudego Wojtka – oraz nauczyć się tworzyć naturalne filtry do wody.
Program rejsów
W co drugą sobotę miesiąca (aż do września) zaplanowane zostały tematyczne wyprawy edukacyjno-przyrodnicze z udziałem eksperta: ornitologiczne „Skrzydlata Dzielnica Wisła”; poświęcone nietoperzom, ich zwyczajom i roli w ekosystemie, hydrologiczne – z warsztatami badania wody; varsavianistyczno-wiślane; survivalowe – poświęcone sztuce przetrwania; pływająca szkółka fotografii przyrodniczej.
Ponadto raz w miesiącu odbywać się będą rejsy „na wschód słońca” – z udziałem edukatorów specjalizujących się w dziedzinach takich, jak: fotografia, etnografia, dendrologia, ekologia, architektura krajobrazu. Z kolei w piątkowe wieczory, raz w miesiącu, wypłynie rejs „na zachód słońca” – również z udziałem specjalistów od hydrobiologii, ornitologii, chiropterologii (nauki o nietoperzach) i ekologii.
Rejsy towarzyszyć będą także piknikom odbywającym się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień z okazji Dnia Dziecka, Nocy Kupały czy Nocy Nietoperzy.
Najbliższy rejs już w niedzielę, 25 maja o wschodzie słońca. Porozmawiamy na Wiśle o Wiśle, o historii spławu i szkutnictwa. Szczegóły na stronie wydarzenia.
Jak się zapisać?
Udział we wszystkich rejsach jest bezpłatny. Dzieci mogą uczestniczyć pod opieką dorosłych. Obowiązują zapisy online zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Zapisy startują w poniedziałki o godz. 12:00 przez stronę Zarządu Zieleni i trwają do wyczerpania miejsc.
Komentarze