Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa podsumowała sezon 2020 nad Wisłą

infoship
13.02.2021 20:00
0 Komentarzy

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, prawie 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – tak wyglądał sezon nad Wisłą w ubiegłym roku.

Bezpłatne rejsy

-„W trakcie sezonu dołożyliśmy wszelkich starań, by mimo pandemii zapewnić mieszkańcom, którzy tłumnie pojawili się nad rzeką, możliwość spędzania czasu aktywnie, bezpiecznie i twórczo. Wszystkie działania prowadziliśmy w reżimie sanitarnym. I – jak co roku – tworzyliśmy je wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi” – powiedziała o tym sezonie Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Podczas sezonu w 2020 roku warszawiacy jak co roku mieli okazję skorzystać z bezpłatnych rejsów łodziami tradycyjnymi, nowoczesnymi katamaranami, motołódkami czy żaglówkami. Podczas rejsów były zajęcia ekologiczne, varsavianistyczne i ornitologiczne. Jak co roku odbył się również rejs „Godzina W”, upamiętniający Powstanie Warszawskie. Pod koniec sezonu z bulwarów można było podziwiać paradę łodzi wraz z performancem artystycznym River Lights.

ŁODZIE I PROMY

Pandemia spowodowała jednak, że wiślane promy oraz zabytkowe autobusy i tramwaje rozpoczęły kursowanie później niż zazwyczaj. W sezonie 2020 funkcjonowały trzy bezpłatne promowe przeprawy międzybrzegowe: Słonka, Pliszka oraz Wilga. W lipcu i sierpniu pływały codziennie, a we wrześniu w weekendy. Skorzystało z nich 56 397 osób. Podczas sezonu nad Wisłą odbywały się też cykliczne sesje jogi, tabaty, partie buli oraz treningi nordic walking, spływy kajakowe i zajęcia wioślarskie. Natomiast poza sezonem letnim w każdą niedzielę (od 15 listopada) odbywały się treningi morsowania.

Z kolei w ramach działań proekologicznych w 2020 roku Dzielnica Wisła realizowała m.in. kampanię pod hasłem „odŻYJ rzEKO”. Zawierała ona elementy projektu z budżetu obywatelskiego. W ramach budżetu obywatelskiego w każdy weekend działał Punkt Edukacji Ekologicznej, w którym zorganizowane były warsztaty i prelekcje ekspertów, m.in. na temat zero waste, upcyclingu, recyclingu, przyrody. Odwiedzający, dzięki kolektywowi „Plastikowa Rewolucja”, mieli okazję samodzielnie przetworzyć plastik na przedmioty użytkowe, np. podstawki na kubki czy breloczki.

W 2020 roku– również w ramach projektów z budżetu obywatelskiego – powstała bezpłatna wypożyczalnia kajaków, miasto przygotowało 11 nowych palenisk i 8 rusztów na plażach miejskich. Naprawiono i zakonserwowano podesty na plaży Poniatówka, posadzono nową roślinność. Pojawiło się też 20 dodatkowych ławek, a wjazd na bulwary został zabezpieczony. (PAP)

Komentarze