Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W Warszawie o Kanale Augustowskim

infoship
11.02.2016 15:27
0 Komentarzy

W poniedziałek, 8 lutego br., w siedzibie RZGW w Warszawieodbyło się posiedzenie Rady Regionu.

Głównym tematem spotkania był Kanał Augustowski. AndrzejŻukowski, Kierownik Zarządu Zlewni w Giżycku, zaprezentował przebiegkilkuletniego remontu, który przeprowadził RZGW w Warszawie. Burmistrz MiastaAugustów Wacław Walulik i Małgorzata Mikos ze Starostwa Augustowskiegoprzedstawili prezentację o kanale w kontekście potrzeb lokalnych,samorządowych, sygnalizując potrzeby i problemy do rozwiązania.

Zaproszeni goście dyskutowali o kanale, jako atrakcjiturystycznej, potrzebach i szansach oraz planach na przyszłość.

Kanał Augustowski to światowej klasy zabytek sztukihydrotechnicznej, wciąż wykorzystywany jako turystyczny szlak wodny i atrakcjaturystyczna regionu. Drogę wodną łączącą Biebrzę z Niemnem zaplanowano zewzględów gospodarczych ? miała zapewnić dostęp Królestwa Polskiego do Bałtyku.Jednak jej przydatność okazała się ograniczona.

Głównym autorem projektu Kanału Augustowskiego ikierownikiem budowy znacznej części był pułkownik Ignacy Prądzyński. Pracebudowlane zostały rozpoczęte w 1825 roku, a budowę zakończono w 1839 r.Wykorzystano częściowo rzeki Nettę i Czarną Hańczę oraz jeziora ? łącząc jewybudowanymi odcinkami kanału.

Łączna długość Kanału wynosi ponad 101,2 km, z czego 80 kmprzypada na terytorium Polski, a reszta ciągnie się na obszarze Białorusi.System wodny Kanału Augustowskiego reguluje 18 śluz, z czego w Polsce jest 14 -przeważająca ich część zachowała się w niezmienionym kształcie technicznym odczasu budowy.

Godne uwagi jest Muzeum Kanału Augustowskiego, któreznajduje się w Augustowie. Posiada stała ekspozycję przedstawiająca historiębudowy i eksploatacji tej unikatowej drogi wodnej. Sporo miejsca poświęconogłównemu twórcy kanału.

Komentarze