Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W poniedziałek poszukiwania dwóch łodzi zatopionych w Niegocinie

infoship
11.08.2024 20:00
0 Komentarzy

Strażacy i policjanci rozpoczną w poniedziałek, 12 sierpnia 2024 roku, poszukiwania dwóch łodzi zatopionych podczas lipcowego silnego szkwału w jeziorze Niegocin.

Takiej akcji w ostatnich latach na Mazurach nie było.

Spis treści:

·  Dlaczego poszukiwania dwóch zatopionych łodzi na jeziorze Niegocin są tak trudne?

·  Jakie techniki i narzędzia są wykorzystywane do zlokalizowania zatopionych łodzi na jeziorze Niegocin?

·  Dlaczego znalezienie zatopionych łodzi jest kluczowe dla śledztwa w sprawie utonięcia dwóch osób?

Strażacy i policjanci rozpoczną w poniedziałek, 12 sierpnia 2024 roku, poszukiwania dwóch łodzi zatopionych podczas lipcowego silnego szkwału w jeziorze Niegocin.
Akcja poszukiwawcza na jeziorze Niegocin/foto: Policja

Sonar w akcji

„Na prośbę policji w poniedziałek rozpoczynamy badanie jeziora Niegocin przy użyciu sonaru” – powiedział PAP rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Różański. Dodał, że działaniami na wodzie będzie dowodziła policja.

„Przy użyciu m.in. drona policjanci wytypowali pięć miejsc, które w pierwszej kolejności chcą sprawdzić sonarem. Mamy nadzieję, że te miejsca są dobrze wytypowane, że uda nam się odnaleźć zatopione jachty” – powiedziała PAP oficer prasowa policji w Giżycku Iwona Chruścińska.

Przyznała, że takiej akcji poszukiwawczej jeszcze na Mazurach nie było. Dotychczas zwykle policja szukała ciał osób, które się utopiły, a gdy na dno szły łodzie, to przeważnie byli świadkowie i miejsca te od razu oznaczano na mapach. Tym razem policja nie ma żadnych wskazówek co do miejsc, w których mogą się znajdować dwa zatopione jachty.

„Będzie to trochę jak szukanie igły w stogu siana. Ale się nie poddajemy, szukamy” – podkreśliła policjantka.

Łodzie są potrzebne do wyjaśnienia przyczyn zgonu ludzi, którzy się utopili. Śledczy chcą też wiedzieć, czy łodzie były sprawne technicznie.

W niedzielę 28 lipca przez mazurskie jeziora przeszedł gwałtowny wiatr o sile do 12 stopni w skali Beauforta. Na jeziorze Niegocin wywróciła się wówczas łódź, z której ratownikom MOPR udało się uratować kobietę, ale jej partner zmarł. Łódź, na której płynęły ofiary wypadku, zatonęła.

Dzień po nawałnicy na wschodnim brzegu jeziora odnaleziono ciało kobiety, a kolejnego dnia – mężczyzny. Okazało się, że żeglowali na innej łodzi, która też zatonęła.

„Jedyna wskazówka, jaką mamy w przypadku łodzi, na której płynęło małżeństwo, które się utopiło, jest taka, że płynęli z Rydzewa w stronę Giżycka” – powiedziała Chruścińska.

Policjanci zaangażowani w szukanie zatopionych jachtów podzielili jezioro Niegocin na kwadraty i nad wyznaczonymi obszarami latali dronem. Przy dobrej widoczności i przejrzystości wody wprawne oko może dzięki obrazowi z drona dostrzec w wodzie obiekty do 10 metrów głębokości – tak policjanci wytypowali pięć miejsc, które będą sprawdzali z udziałem strażaków.

„Wszystkie te miejsca są w pobliżu Wyspy Miłości. Nie wykluczamy, że tam mogą być obie zatopione łodzie” – powiedziała Chruścińska.

Wyspa Miłości, zwana też Grajewską Kępą, to największa wyspa na Niegocinie. Znajduje się we wschodniej części jeziora, gdzie dobijały fale podczas lipcowego szkwału. Właśnie w tej części odnaleziono ciała małżeństwa, którego łódź jest teraz poszukiwana.

Jezioro Niegocin jest trzecie pod względem wielkości po Śniardwach i kompleksie Mamr. Ma 2,6 tys. ha. Jego dno nie jest równe – na środku jest duża mielizna, a największa, sięgająca 40 metrów głębina znajduje się w pobliżu giżyckiego portu. Średnia głębokość Niegocina to ok. 10 metrów.

Policja prosi o kontakt wszystkich, którzy widzieli w czasie lipcowego szkwału, jak toną łodzie. Informacje od świadków mogą ułatwić poszukiwania. (PAP)

Komentarze