Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu „Jan Heweliusz” w Świnoujściu. W 32 rocznicę zatonięcia

infoship
14.01.2025 20:00
0 Komentarzy

We wtorek, 14 stycznia 2025 roku, o godzinie 9:00 na placu Rybaka w Świnoujściu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy promu m/f „Jan Heweliusz”.

Była to największa morska tragedia w powojennej Polsce, w której życie straciło 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie działania podejmowane są w Świnoujściu, aby upowszechniać wiedzę o katastrofie promu „Jan Heweliusz” wśród młodszych pokoleń?
  2. Czy podczas uroczystości wspomniano o planach poprawy bezpieczeństwa w żegludze, aby zapobiegać podobnym tragediom w przyszłości?
  3. Czy rodziny ofiar katastrofy promu „Jan Heweliusz” były w jakikolwiek sposób zaangażowane w organizację uroczystości lub zabierały głos podczas wydarzenia?
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się osobiste przedmioty oraz kombinezon ratunkowy Grzegorza Sudwoja, ocalałego z katastrofy promu "Jan Heweliusz" .
Prom Jan Heweliusz/foto: NMM

Symboliczne rozpoczęcie uroczystości

Uroczystości rozpoczęły się od sygnału tyfonów i syren, które rozległy się na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie. Był to wyjątkowy moment, który przypomniał o dramatycznych wydarzeniach z przeszłości i oddał hołd tym, którzy nie powrócili z morza.

Hołd przy pomniku i tablicy pamiątkowej

Po symbolicznym rozpoczęciu uroczystości, delegacje złożyły kwiaty przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Miejsce to od lat jest punktem, w którym mieszkańcy Świnoujścia i goście oddają cześć marynarzom, rybakom oraz pasażerom, którzy stracili życie na morzu. Obok pomnika znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona katastrofie promu „Jan Heweliusz”. Właśnie tam złożono wieńce i zapalono znicze w geście pamięci o ofiarach tragedii.

Udział przedstawicieli różnych środowisk

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych oraz instytucji i zakładów pracy. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również uczniowie świnoujskich szkół, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Uczestnicy zebrali się, by wspólnie oddać hołd ofiarom katastrofy, która na zawsze zapisała się w historii polskiej żeglugi.

Tragedia promu „Jan Heweliusz”

Katastrofa promu m/f „Jan Heweliusz” wydarzyła się 14 stycznia 1993 roku na wodach Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. W wyniku sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta, prom przewrócił się i zatonął. Tragiczne wydarzenia tamtego dnia pozostają jednym z najboleśniejszych wspomnień w historii polskiego przemysłu morskiego.

Obchody rocznicy katastrofy są ważnym elementem kultywowania pamięci o ofiarach i ich rodzinach. Stanowią także okazję do przypomnienia o odpowiedzialności i bezpieczeństwie w żegludze. Dla wielu uczestników uroczystości było to wzruszające spotkanie, które pozwoliło wspomnieć bliskich, przyjaciół i kolegów straconych w tej tragedii.

Wtorkowe uroczystości na placu Rybaka w Świnoujściu były wyrazem szacunku i pamięci dla ofiar katastrofy promu m/f „Jan Heweliusz”. Był to czas refleksji nad losem tych, którzy oddali życie na morzu, oraz okazja do wspólnego upamiętnienia jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii morskiej.

Komentarze