Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Umowa ws. Odry bez ratyfikacji

infoship
21.07.2015 08:43
0 Komentarzy

Podpisana umowa o poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim, która reguluje m.in. kwestie ochrony przeciwpowodziowej nie została ratyfikowana – poinformowali w poniedziałek w Szczecinie zachodniopomorscy posłowie PiS.  Chodzi o umowę podpisaną pod koniec kwietnia br. przez polskiego szefa resortu środowiska oraz niemieckiego ministra transportu i infrastruktury. Dotyczy ona m.in. sposobów regulacji granicznego odcinka Odry. Poważnym zagrożeniem dla zachodniej Polski są występujące w dolnym odcinku rzeki powodzie zatorowe, powodowane utrudnionym spływem nadmiaru wód z topniejącego lodu. Akcje lodołamania są często niemożliwe z powodu niedostatecznej dla lodołamaczy głębokości wody.

Poseł PiS Joachim Brudziński nazwał kabaretem” podpisanie umowy w czasie konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel „w świetle telewizyjnych kamer i brak ratyfikacji”.
 -„Do dzisiaj do Sejmu nie wpłynął wniosek o ratyfikację ze strony rządu tej umowy” – mówił dziennikarzom Brudziński. „Interpelacja w tej sprawie przygotowana przez posła Michała Jacha i odpowiedź ministra środowiska Macieja Grabowskiego jest przykładem takiego bełkotu i nowomowy urzędniczej, że mogłoby być to śmieszne, gdyby rzecz nie dotyczyła naprawdę istotnych spraw” – dodał Brudziński.

-„Przed przystąpieniem do ratyfikacji przedmiotowej umowy konieczne jest precyzyjne określenie źródeł finansowania poszczególnych przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w jej ramach” – głosi odpowiedź na interpelację podpisana przez ministra środowiska. W dokumencie wskazano także, że zadania mogłyby być sfinansowane m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, budżetu państwa, a także budżetów samorządów.

– „Obecnie toczą się prace nad pozyskaniem środków kredytowych międzynarodowych oraz nad zatwierdzeniem dokumentów programowych dotyczących funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014 – 2020. Po ich ukończeniu możliwe będzie wskazanie źródeł finansowania oraz stworzenia odrębnego programu finansowania inwestycji na Odrze granicznej i jeziorze Dąbie” – czytamy w informacji ministerstwa. „Jednocześnie, wobec pilności zadań planowanych w ramach przedmiotowej umowy, analizowane są możliwości zmiany sposobu związania Rzeczypospolitej Polskiej przedmiotową umową, celem przyspieszenia pozostałych procedur” – dodano na koniec.

Komentarze