Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trójmiejskie porty przekazały sprzęt medyczny szpitalom

infoship
08.04.2020 10:30
0 Komentarzy

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka – Ministra GospodarkiMorskiej i Żeglugi Śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce zkoronawirusem.

Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „#dzielmy siędobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałanianarastającej fali zachorowań w Polsce, inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów dodiagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.

Pierwsze urządzenie zostało przekazane do laboratoriumSzpitalowi w Wejherowie, kolejne zaś trafią do placówek w Gdyni, Gdańsku iKościerzynie.

Gdańsk i Gdynia razem

– „Intensyfikujemy działania w walce z koronawirusemponieważ realne wsparcie służby zdrowia możliwe jest tylko wtedy gdy będziemydziałać kompleksowo. Po respiratorach, zaangażowaliśmy w kolejną inicjatywę,tym razem z obszaru diagnostyki. Nie ustajemy w naszych staraniachwspierających służbę zdrowia, dlatego w ramach działań profilaktycznych,przygotowaliśmy naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanieodpowiedniego 2- metrowego dystansu, które będą kolportowane np. do sklepów czypunktów usługowych.” – mówi Adam Meller- Prezes Zarządu Morskiego PortuGdynia S.A.

– „Szpitale i personel medyczny potrzebują naszegowsparcia tu i teraz. Dlatego niesiemy pomoc tam, gdzie jest ona najbardziejpotrzebna. Doceniamy ogromny trud i odwagę służby zdrowia, jaką wykazują siękażdego dnia w walce z epidemią. To trudny i wymagający czas dla naswszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszegokraju.” – mówi Łukasz Greinke – prezes Portu Gdańsk.

Za pomocą zakupionych urządzeń możliwa będzie diagnozakoronawirusa w laboratoriach metodą genetyczną PCR w systemie zamkniętym, bezryzyka narażania personelu medycznego w bezpośrednim kontakcie z wirusem.Aparaty umożliwią wykonanie 20 testów na dobę, a ich przepustowość to jedentest na godzinę. W odróżnieniu od testów kasetkowych, identyfikują one materiałgenetyczny, czyli obecność wirusa.

Aparaty ułatwią walkę z koronawirusem, gdyż nie będziepotrzeby transportowania próbek ze szpitala do laboratorium, szczególnie wprzypadku szpitala zakaźnego, gdzie będzie wykonywane badanie na miejscu.

Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na wynik, a co za tym idziezmniejszy się prawdopodobieństwo nowych zachorowań. Wyposażenie laboratoriówsłużyć będą również do innych badań. Dają one możliwość wykonywania szereguinnych testów, które będą mogły służyć również po zakończeniu pandemii. Stanowito wartość dodaną w ramach tej akcji, albowiem zakupiony sprzęt wspierać będzieszpitale przy diagnostyce innych jednostek chorobowych.

Komentarze