Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Stopień Wodny Włocławek po remoncie

infoship
17.12.2015 12:31
0 Komentarzy

11 grudnia br. we Włocławku odbyła się uroczysta konferencjaz okazji zakończenia projektu ?Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwapowodziowego Stopnia Wodnego Włocławek. Spotkanie było okazją nie tylkodo przedstawienia wyników projektu, ale i przypomnienia, jak i dlaczego powstałstopień, który w tym roku obchodzi 45-lecie istnienia.

Konferencję w imieniu p.o. Dyrektora RZGW w WarszawieDariusza Tomczaka uroczyście otworzyła Urszula Tomoń, Rzecznik Prasowy. Wśródzaproszonych gości byli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej,wykonawcy robót budowlanych realizowanych w ramach projektu, przedstawicieleinstytucji związanych z realizacją projektu na różnych etapach oraz pracownicyRZGW w Warszawie zaangażowani w projekt.

Projekt ?Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwapowodziowego Stopnia Wodnego Włocławek” rozpoczął się w 2009 roku, zaśsame roboty budowlane trwały od 2013 do 2015 roku. Projekt podzielony był nadwa pakiety:

Pakiet 1 – Przebudowa i remont obiektów Stopnia Wodnego weWłocławku w województwie kujawsko-pomorskim

Pakiet 2 – Rozbudowa zapory bocznej Borowiczki i rozbudowawałów wstecznych Słupianki i lewego wału Rosicy

Projekt objął przebudowę i remont obiektów, główne zadania,które były do wykonania to:

  • Poprawa stanuzagęszczenia korpusu i podłoża zapory czołowej, wykonanie przesłonyprzeciwfiltracyjnej wzdłuż muru oporowego na lewym przyczółku zapory, remontubezpieczeń skarpy odwodnej zapory czołowej.

  • Rozbudowaautomatycznego systemu pomiarowo-kontrolnego stopnia.

  • Remont jazu wzakresie konstrukcji, urządzeń mechanicznych i elektrycznych oraz robóthydrotechnicznych.

  • Remont śluzy iawanportów.

  • Przebudowaprzepławki dla ryb z monitoringiem przepławki po przebudowie.

  • Rozbudowa zaporybocznej Borowiczki wraz z rozbudową lewego wału wstecznego Słupianki na tereniePłocka i Bielina w gminie Słupno.

  • Rozbudowa prawegowału wstecznego Słupianki z lewym wałem wstecznym Rosicy na terenie Płocka.

Efektem przeprowadzonych prac w ramach całego projektu jestpoprawa stanu technicznego obiektów Stopnia Wodnego Włocławek i poprawabezpieczeństwa powodziowego dla kilkunastu tysięcy mieszkańców oraz podmiotówgospodarczych. Projekt nie rozwiązuje problemu Stopnia Wodnego Włocławek, jakimjest obniżony poziom wody dolnej na skutek erozji dolnego stanowiska stopnia.Rozwiązaniem mogłaby być budowa kolejnego stopnia poniżej Włocławka,podpiętrzającego poziom wody dolnej Stopnia Wodnego Włocławek.

Beneficjentem środków unijnych o dofinansowanie projektu wramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, oś priorytetowa III ?Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, działanie 3.1 ?Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego narealizację projektu ?Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowegoStopnia Wodnego Włocławek” jest RZGW w Warszawie. Jednocześnie RZGW wWarszawie jest podmiotem odpowiedzialnym za realizację i trwałość projektu.Jego całkowita wartość wynosi 115.409.058,06 PLN. Dofinansowanie ze środkówFunduszu Spójności Unii Europejskiej wynosi 80.006.141,70 PLN, pozostałe środkipochodzą z budżetu państwa.

Stopień Wodny Włocławek oddano do eksploatacji w 1970 roku,jako pierwszy stopień zaprojektowanej Kaskady Dolnej Wisły. Budowa pozostałych7 stopni została zaniechana, a istniejący obiekt jest eksploatowany w warunkachodbiegających od tych, do jakich został zaprojektowany. Poziom wody na dolnymstanowisku nie został ?wsparty” budową kolejnego stopnia.

Komentarze