Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim już działa

infoship
05.07.2022 21:00

1 lipca przywrócony został normalny ruch przez śluzę Miłomłyn na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) – podały Wody Polskie.

Śluza była w ostatnich dniach czerwca tymczasowo nieczynna z powodu konieczności naprawy awarii.

Przepraszamy za utrudnienia

Awaria polegała na nieszczelności wrót górnych. Od ostatniego poniedziałku do czasu jej usunięcia wstrzymano możliwość śluzowania jednostek pływających. Początkowo naprawę planowano zakończyć w dwa dni, potem jednak przejście przez śluzę wstrzymano „do odwołania”.

„Po usunięciu awarii polegającej na nieszczelności wrót górnych śluzy Miłomłyn normalny ruch przez śluzę zostaje przywrócony od dnia 1 lipca, od godz. 9. Przepraszamy za utrudnienia” – przekazał w komunikacie nawigacyjnym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Śluza Miłomłyn jest jedną z czterech na Kanale Elbląskim, pozostałe to: Zielona, Mała Ruś i Ostróda. Zbudowany w 1862 roku kanał jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w woj. warmińsko-mazurskim. W trakcie tegorocznego sezonu żeglugowego na kanale nie są przewidziane duże prace remontowe, jednak wymaga on stałego nadzoru i bieżących napraw podczas eksploatacji. W tym sezonie nadal nie obowiązują opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w 2015 r. Został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP) autor: Marcin Boguszewski

fot. Kanał Elbląski