Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Senat za ustawą o wyposażeniu morskim

infoship
15.12.2016 09:12
0 Komentarzy

Senat poparł we wtorek jednogłośnie ustawę określającązasady przeprowadzenia oceny zgodności wyposażenia morskiego, obowiązki firm,zasady i tryb autoryzacji jednostek oceniających zgodność tego wyposażenia, atakże sposób notyfikacji tych jednostek, oraz zasady funkcjonowania systemunadzoru rynku.

Za ustawą przygotowaną przez resort gospodarki morskiej iżeglugi śródlądowej głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt niewstrzymał się od głosu.

Senat nie zaproponował poprawek do ustawy. Nowa ustawa jest ustawą techniczną, implementującą prawoeuropejskie – podkreślali podczas sejmowych prac nad ustawą przedstawicieleresortu gospodarki morskiej.

Przez termin – wyposażenie morskie ? należy rozumieć wyrobyumieszczone na statkach UE i które zgodnie z przepisami międzynarodowymiwymagają zatwierdzenia przez administrację państwa bandery, niezależnie odtego, czy statek znajduje się na terytorium Unii Europejskiej w czasie, gdywyposażenie morskie jest na nim umieszczone.

Według wiceministra gospodarki morskiej i żeglugiśródlądowej Pawła Brzezickiego przewidziany w ustawie sposób oznakowaniawyposażenia morskiego nie różni się merytorycznie od dotychczas obowiązującychzasad.

„Obowiązki producenta dotyczyć będą przede wszystkimsporządzenia dokumentacji technicznej, przeprowadzenia procedury ocenyzgodności i sporządzenia deklaracji zgodności UE oraz naniesienia nawyposażenie morskie znaku zgodności” – mówił wcześniej Brzezicki.

Z kolei deklaracja zgodności UE to oświadczenie producentalub jego przedstawiciela, że wyposażenie morskie jest zgodne z wymaganiami ?czytamy w ustawie.

Nowa ustawa przewiduje, że organami prowadzącymi kontrolęwyposażenia morskiego z urzędu lub na wniosek prezesa Urzędu OchronyKonkurencji i Konsumentów będą – podobnie jak teraz – dyrektorzy urzędówmorskich. Obecnie funkcjonują dwie jednostki notyfikowane w zakresie dyrektywy,tj. Polski Rejestr Statków oraz Centrum Techniki Okrętowej. Szybkie wejście wżycie nowych przepisów jest konieczne, aby mogły one dalej prowadzić swojądziałalność.

Istotna zmiana – według resortu gospodarki morskiej -dotyczy natomiast sankcji za nieprzestrzeganie przepisów: dotychczasowaodpowiedzialność karna ma zostać zastąpiona karami administracyjnyminakładanymi w drodze decyzji. Kary będą nakładane na podmiot gospodarczy, a ichwysokość została określona kwotowo; ustawa w zależności od czynu określamaksymalną wysokość kary na 100 tys. zł.

Nowe przepisy zastąpią dotychczas obowiązującą ustawę z 20kwietnia 2004 r. o wyposażeniu morskim. (PAP)

Komentarze