Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Samorządowcy podsumowali Rok Rzeki Odry

infoship
19.12.2018 08:30
0 Komentarzy

18 grudnia w Szczecinie odbyło się podsumowanie Samorządowego Roku Rzeki Odry.

Wydarzenie zorganizowane zostało ze względu na uroczyste obchody 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej, Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 i „Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018 w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”. O działalności organizacji oraz jej roli w edukacji morskiej dzieci i młodzieży mówiła Elżbieta Marszałek – wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Prezes Zachodniopomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej poinformował, że 12 grudnia Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Odrzański potencjał

Podczas uroczystości wiele mówiono o niezwykłym potencjale „księżnej polskich rzek”.

– Wszyscy pamiętamy, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu ta rzeka żyła gospodarczo. Potem nastąpił regres i wtedy pojawił się Flis Odrzański, którego celem jest zwrócenie uwagi na Odrę i jej wielki potencjał. Sporo już udało się zrobić wspólnymi siłami, ale też jeszcze wiele jest do zrobienia – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Przywrócenie rzece Odrze III klasy żeglowności jest na wyciągnięcie ręki. Dziś w zasadzie nie ma barier formalno-prawnych czy finansowych, ponieważ z Bankiem Światowym jest podpisana umowa na realizację tego zadania. Prace na poziomie projektowym i częściowo wykonawczym toczą się. Wypada tylko trzymać kciuki i dopingować Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Nie powinniśmy też tracić marzeń o czwartej klasie żeglowności – dodał marszałek.

Lubuska Odra

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że dla Lubuskiego Odra to autostrada wśród rzek i dlatego znajduje się wśród priorytetów.

– W Strategii Rozwoju Polski Zachodniej wspólnie z marszałkami pięciu województw wybraliśmy Odrę jako priorytet. Przywrócenie III klasy żeglowności oraz bezpieczeństwo przeciwpowodziowe wpisaliśmy także jako numer jeden do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego – wyjaśniła. W Lubuskiem wiele już dla Odry zrobiono: – Mamy cztery porty – dzięki samorządowcom, ale też przy wsparciu funduszy unijnych i samorządu województwa. Liderem tych wszystkich zmian i realizacji inwestycji jest Nowa Sól. Tam powstał pierwszy port, później w Bytomiu Odrzańskim, w Krośnie Odrzańskim i w Cigacicach. Zbudowaliśmy 10 przystani pomiędzy tymi portami, a w piątek podpisaliśmy umowę na budowę Muzeum Odry w Nowej Soli. W tym roku w Lubuskiem dużo mówiliśmy o Odrze. Dofinansowaliśmy 15 projektów promujących Odrę. Odbyły się spływy, powstało bardzo dużo wydawnictw, odbył się media trip dla dziennikarzy z całej Polski. Pływaliśmy, ale niestety tylko do czerwca, ponieważ na Odrze w Roku Odry nie było wody – mówiła marszałek Polak.

To jednak nie wszystko. Samorząd województwa pozyskał pół miliarda złotych na inwestycje przeciwpowodziowe. Teraz realizują je Wody Polskie. Ponadto samorząd województwa partycypuje także w ważnych projektach na Odrze, m.in. dotyczących rozpoczęcia budowy mostu przez Odrę w Milsku, który połączy region.

Odrzańskie wyróżnienia

W trakcie spotkania marszałek Olgierd Geblewicz wręczył okolicznościowe statuetki instytucjom i przedsiębiorstwom za wkład i zaangażowanie w obchody Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 oraz rozpowszechnianie idei związanej z przywróceniem rzece funkcji turystycznej i transportowej.

Uhonorowano: Zachodniopomorski Okręg Ligi Morskiej i Rzecznej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Żeglarskie Szczecin, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”, CSL Internationale Spedition Sp. z O.O oraz Województwo Lubuskie, które na spotkaniu reprezentowała marszałek Elżbieta Polak.

Uroczystość zakończyła się otwarciem Skweru Odry z 12 tablicami poświęconymi Flisowi Odrzańskiemu, Lidze Morskiej i Rzecznej oraz Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Bogato ilustrowane tablice autorstwa red. Krystyny Pohl przedstawiają historię Flisu Odrzańskiego, pokazują Ulanów – stolicę polskiego flisactwa, mówią o ludziach, którzy od ponad dwóch dekad organizują tę największą w Polsce wodną ekspedycję. Na Skwerze Odry zobaczymy również herby pięciu nadodrzańskich województw oraz fragmenty tratwy flisackiej.

Komentarze