Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd chce zwolnić marynarzy z podatku dochodowego

infoship
22.02.2019 07:30
0 Komentarzy

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy pracujących napolskich statkach morskich zakłada projekt noweli ustawy zaproponowany przezresort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych i ustawy o pracy na morzu w czwartek umieszczono w wykazie RządowegoCentrum Legislacji.

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), jego celemjest realizacja stanowiska Komisji Europejskiej przedstawionego w toku postępowaniaws. notyfikacji środka pomocowego dla armatorów statków morskich.

Pod polską banderą

Pomoc polega na zwolnieniu z podatku dochodowego marynarzyuzyskanego z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależnościwykonywanej łącznie przez 183 dni w roku podatkowym w żegludze międzynarodowejna statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów.

W ocenie KE przepis ten należy rozszerzyć na statki morskieo przynależności państw członkowskich UE oraz EOG (Europejski ObszarGospodarczy – PAP), aby zapobiec ich dyskryminacji. Takie rozwiązania stosowanejest również w innych państwach członkowskich. Dzięki temu możliwość uzyskaniazwolnienia od podatku dochodowego uzyskają – zgodnie ze stanowiskiem KE -marynarze pracujący na statkach pod polską banderą, ale również pod banderamipaństw UE i EOG.

Proponowana zmiana pozwoli na wydanie pozytywnej decyzji ozgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym przez KE i dołączenie Polskido grona większości państw członkowskich stosujących „Wytyczne Wspólnoty ws.pomocy publicznej dla transportu morskiego” – podają autorzy nowychprzepisów.

Tanie rejestracje

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej listędziesięciu największych rejestrów statków pod względem zarejestrowanego tonażuna świecie otwiera Panama. Za nią kolejno znajdują się: Liberia, WyspyMarshalla, Singapur, Malta, Wspólnota Bahamów, Zjednoczone Królestwo, Chiny,Grecja i Japonia.

Państwa mające najwięcej statków zarejestrowanych w swoichrejestrach stosują liczne zachęty podatkowe dla armatorów. Aktywna politykapodatkowa wymienionych państw doprowadziła do wyrejestrowania statków zrejestrów narodowych państw UE.

Marynarze zatrudnieni na statkach zarejestrowanych wrejestrze statków Wspólnoty Bahamów, który jest jednym z najpopularniejszychrejestrów wśród polskich armatorów (w rejestrze tym zarejestrowane są wszystkiepromy państwowych armatorów uprawiających żeglugę po Bałtyku), zwolnieni są zpodatku dochodowego.

Ze względu na niekorzystny system podatkowy i ubezpieczeńspołecznych Polska znajduje się na 109. miejscu listy największych rejestrówstatków pod względem zarejestrowanego tonażu. Większy tonaż mają państwa bezdostępu do morza, jak Mongolia, Szwajcaria czy Luksemburg – czytamy w OcenieSkutków Regulacji (OSR) projektu. (PAP)

Komentarze