Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ruszyła wystawa „Kraków z widokiem na Wisłę”

infoship
14.09.2017 08:36
0 Komentarzy

Jak zmieniał się Kraków, a wraz z nim Wisła można się przekonać, oglądając plenerową wystawę otwartą 13 września na Plantach nieopodal Wawelu. Prezentowane są na niej archiwalne zdjęcia i dokumenty.

-„Chciałyśmy pokazać na wybranych przykładach Wisłę ikrakowian, ich wzajemne relacje i to, jak one się zmieniały na przestrzeni lat”- mówiła PAP Małgorzata Klimas z Archiwum Narodowego w Krakowie, która wspólniez Karoliną Gołąb-Malowicką i Lidią Kowarsch przygotowała wystawę.

Najstarsze prezentowane dokumenty pochodzą z XVIII wieku. Napochodzącym z tego czasu planie miasta można zobaczyć, jaki był dawniejprzebieg Wisły.

Ekspozycja ukazuje różne aspekty współistnienia człowieka irzeki. Wisła dostarczała pożywienia, służyła do przewozu towarów i osób, byłamiejscem pracy i wypoczynku. Bywała też groźna. Jak podają autorzy wystawy,miasto 86 razy nawiedzały powodzie – rzeka wylewała wiosną lub podczasintensywnych opadów latem. Na wystawie można zobaczyć odezwę prezydenta KrakowaFerdynanda Weigla z 1884 r. apelującego o pomoc dla powodzian i zdjęcia zalanejwodą w 1925 r. ul. Wolskiej (to obecna ul. Piłsudskiego).

Archiwalia pokazują także, jak ludzie próbowali zapanowaćnad rzeką, budując przeprawy mostowe, stopnie wodne i bulwary wiślane – autoremkoncepcji zabezpieczenia Krakowa przed powodziami realizowanej w latach 1907-13i później był Roman Kajetan Ingarden.

Wisła przez lata służyła do spławiania drewna, późniejgipsu, wapna i węgla. Na wystawie są prezentowane fotografie galarów, barek iparowców wykorzystywanych do przewozu towarów oraz statków wycieczkowych, którekursowały w Krakowie w połowie XX wieku. Są też zdjęcia osób wypoczywających naplaży nad Wisłą. Oficjalnie kąpiele w rzece zostały zakazane w 1964 r., cojednak nie powstrzymywało śmiałków przed szukaniem ochłody w jej nurtach.

Wystawa potrwa do 29 września. Przygotowało ją ArchiwumNarodowe w Krakowie we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej wKrakowie oraz Gminą Miejską Kraków.(PAP)

Komentarze