Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski śmigłowiec SAR pomógł litewskiemu promowi

infoship
21.04.2020 10:30
0 Komentarzy

Polski śmigłowiec służby SAR z Brygady Lotnictwa MarynarkiWojennej udzielił pomocy obywatelowi Litwy, pasażerowi promu płynącego po Bałtyku- pointowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Akcjęprzeprowadzono zgodnie z zasadami przeciwdziałania SARS-CoV-2.

20 kwietnia

Z informacji DGRSZ wynika, że po poszkodowanego obywatelaLitwy, znajdującego się na promie, poleciał śmigłowiec W-3WARM Anakonda z darłowskiejgrupy lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, przystosowany do działańratownictwa morskiego na Bałtyku.

W poniedziałek o 9.19 załoga dyżurna służby SAR (ang. SearchAnd Rescue) postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym:”pomoc medyczna” – podało DGRSZ. Obywatel Litwy, jeden z pasażerówpromu Victoria Seaways, płynącego z Kilonii w Niemczech do Kłajpedy na Litwie,skarżył się na bardzo silne bóle w klatce piersiowej. Załoga śmigłowcaratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kmdr. WojciechaKoliczko, osiągnęła gotowość do działań o godzinie 9.25 i po dziesięciuminutach wystartowała w kierunku promu, znajdującego się ok. 40 mil morskich napółnoc od Ustki.

Zwis nad pokładem

O godz. 10 śmigłowiec dokonał zawisu nad pokładem promu, naktóry opuszczono ratownika. Dziesięć minut później poszkodowany, w staniestabilnym, podjęty został na pokład śmigłowca, który natychmiast rozpocząłpowrót do lotniska w Darłowie. Po wylądowaniu o 10.35 poszkodowany zostałprzekazany personelowi oczekującej na lotnisku karetki pogotowia.

DGRSZ podkreśla, że akcję wykonano „zgodnie zprocedurami w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania koronawirusaSARS-CoV-2”. Kabina pilotów oddzielona była od przedziału ładunkowego, azałoga wykorzystywała środki ochrony osobistej.

670 akcji

Dowództwo informuje też, że była to 670. akcjaposzukiwawczo-ratownicza w historii Brygady i czwarta przeprowadzona w tymroku.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsceformacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działańratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramachpolskiej strefy odpowiedzialności pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARMw 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lubW-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa wspierazałoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotniskuw Siemirowicach koło Lęborka.

Odpowiedzialność Polski za akcje ratunkowe w naszej strefieMorza Bałtyckiego wynika z międzynarodowych konwencji, m.in. „oposzukiwaniu i ratownictwie morskim”.(PAP)

Komentarze