Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejna bydgoska śluza do remontu

infoship
08.01.2016 17:29
0 Komentarzy

Obecnie kończy się remont śluzy Miejskiej w rejonie ul.Marcinkowskiego. Wcześniej sfinalizowano pracęna jazie Farnym. W ubiegłym roku zrewitalizowano również zabytkową śluzęBrdyujście, która ma pełnić funkcje dydaktyczno-ekspozycyjne.

Wiosną natomiast można spodziewać się rozpoczęcia prac naśluzie Okole. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu ogłosił przetarg na to zadnie. Inwestycjazostanie sfinansowana w całości ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej. Remont śluzy jestniezbędny dla dalszego funkcjonowania tej drogi wodnej. Prace zakończą sięwiosną 2017 roku.

Przygotowana została też dokumentacja techniczna niezbędnado remontu pozostałych budowli hydrotechnicznych w kierunku Nakła, międzyinnymi śluz Czyżkówko, Prądy (wraz z mostem) i Osowa Góra.

W ramach zadania zmodernizowany zostanie nie tylko obiekthydrotechniczny, ale także sąsiadujące z nim zabudowania: trzy budynki maszynowni, budynek sterownioraz budynek obsługi śluzy. Z uwagi na unikalny charakter i ogromną wartośćhistoryczną dla kultury materialnej w 2005 roku Kanał Bydgoski został wpisanydo rejestru zabytków. W związku z tym prace remontowe prowadzone będą podnadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Śluzy na Kanale Bydgoskim nieprzeszły nigdy generalnego remontu.

Kanał Bydgoski wybudowano w latach 1773-1774, jestnajstarszym czynnym śródlądowym kanałem wodnym w Polski. Jest wyjątkowymzabytkiem hydrotechnicznym. Połączył dorzecza Wisły i Odry poprzez ich dopływy? Noteć i Brdę. Budowa Kanału trwała zaledwie półtora roku. W tym celu dogłównym prac sprowadzono około 8 tysięcy osadników. Obecnie jest częściąmiędzynarodowej drogi wodnej E-70. W 2005 roku Kanał został wpisany na listęzabytków województwa kujawsko-pomorskiego. W roku 2014 rozpoczęto starania o uznaniego za pomnik historii i wpisanie na listę UNESCO.

Komentarze