Jubileuszowy 10. sezon w Dzielnicy Wisła
W 2025 roku Dzielnica Wisła – jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów miejskich w Warszawie – obchodzi swoje 10-lecie.
Tegoroczny sezon letni zapowiada się wyjątkowo: gra terenowa, spektakle, rejsy, warsztaty, regaty i festiwale zapełnią nadwiślańską przestrzeń przez całe lato.
Rozkład jazdy:
- Jakie nowe inwestycje zostaną oddane do użytku w ramach rozwoju Dzielnicy Wisła w 2025 roku?
- W jaki sposób Dzielnica Wisła łączy ofertę kulturalną, edukacyjną i rekreacyjną w tegorocznym jubileuszowym sezonie letnim?
- Jakie działania podejmuje Zarząd Zieleni i społeczność lokalna, aby utrzymać czystość i dbać o środowisko w rejonie Wisły?
Otwarcie 10 maja
– To już 10. sezon działania naszego projektu. Mamy ten niebywały, piękny i dziki brzeg Wisły. Każdego roku jednak pojawia się kolejny nowy i ciekawy punkt związany z rzeką. Mamy bulwary, które w przeciągu tych dziesięciu lat przeszły przemianę. Bardzo zmienił się Port Czerniakowski. Pojawił się również pawilon edukacyjny Kamień, nazywany nieoficjalnym ratuszem Dzielnicy Wisła – wymieniała dziś Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Wielkie otwarcie jubileuszowego sezonu nastąpi 10 maja, a jego centralnym punktem będzie widowiskowa gra terenowa na lądzie i wodzie. Uczestnicy – zarówno mieszkańcy, jak i turyści – będą mieli okazję odkryć wakacyjną ofertę Dzielnicy Wisła w nowej, aktywnej formule. Gra połączy elementy edukacyjne, sportowe i rekreacyjne. Na uczestników czekają kajaki, SUP-y, kajak polo, golf, odkrywanie ukrytych zakątków Wisły oraz spotkania z naturą, kulturą i historią rzeki. Rywalizujący będą zdobywać punkty i nagrody, a wieczorem poznamy zwycięzców i obejrzymy spektakl plenerowy Teatru MAKATA z olbrzymimi lalkami syren i trytonów oraz żaglowcem.
Warszawskie Linie Turystyczne
W tym roku ruszy już 17. sezon Warszawskich Linii Turystycznych.
– Warszawskie Linie Turystyczne to już tradycja. To usługa, bez której Dzielnica Wisła nie wyobraża sobie funkcjonowania – już od majówki, przez cały okres wakacyjny i również we wrześniu (…) W ofercie WLT jest również rejs statkiem do Serocka – fantastyczna całodzienna wyprawa dla wszystkich chętnych, w tym całych rodzin. Promy są bezpłatne, można na nich przewozić również rowery i zwierzęta. Oferta warszawskich linii turystycznych to nie tylko woda. Na ulicę Warszawy wyjadą zabytkowe autobusy, a na tory tramwajowe wyjadą nasze piękne, wiekowe tramwaje. W tym roku zaplanowaliśmy również nowość – 3 maja otwieramy kino letnie nad Wisłą na plaży Poniatówka. Będą leżaki i popcorn oraz dwa filmy: „Nie lubię poniedziałku” i „Brunet wieczorową porą”. – powiedziała Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.
Szczegóły na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Ciekawe wydarzenia
W ramach jubileuszowego lata powrócą sprawdzone wydarzenia, które od lat budują społeczność nad Wisłą. Warszawski Plażowy znowu rozłoży swoje leżaki i zaprosi mieszkańców na Festiwal Plaż – comiesięczne spotkania na różnych miejskich plażach z programem warsztatowym, koncertowym i rekreacyjnym. Żegluga Dzielnicy Wisła wystartuje już 3 maja edukacyjnym rejsem z ekipą edukacyjną z Pawilonu Edukacyjnego Kamień. W kolejnych tygodniach odbędą się m.in. Riverlights i Warsaw Wooden Boat Festival (24 maja), widowiskowa parada świetlnych łodzi, Regaty Dzielnicy Wisła (6 czerwca), a także największe wioślarskie wydarzenie na Wiśle– Warsaw Head (drugi weekend czerwca).
- Ogromną siłą Dzielnicy Wisła od lat są wydarzenia, które odbywają się cykliczne i aktywności, na które liczyć można zawsze. Zajęcia wioślarskie, SUP i treningi biegowe w Przystani Warszawa, plażowe odmiany korfball i ultimate fresbee, treningi wrotkarskie i uliczna piłka nożna i pod Mostem Łazienkowskim z Warsaw FC, joga i parkrun na bulwarach i plażach, budowanie łodzi ze Szkutnią. Po Godzinach czy całoroczne zajęcia szachowe z Fundacją Inicjatyw Niebanalnych. Wszystko to cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w Dzielnicy Wisła. Oczywiście bezpłatnie i dla każdego – powiedział Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.
Edukacyjna część programu skupiona będzie wokół Pawilonu Kamień, który od lat promuje wiedzę o Wiśle, ekologii i faunie obszaru Natura 2000. W planie są ornitologiczne spacery, EKOporanki, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz edukacyjne rejsy poświęcone ptakom, nietoperzom, historii Warszawy czy fotografii przyrodniczej. Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne dla mieszkańców.
Nowe nad Wisłą
W tym roku Dzielnica Wisła zyska także nowe przestrzenie.
– Stale zmieniamy, rozbudowujemy i dostosowujemy przestrzeń dzielnicy Wisła. W tym roku oddamy trzy fantastyczne inwestycje – pierwszą z nich jest most w Porcie Czerniakowskim, który będzie łączył ul. Czerniakowską z przystanią Warszawa. Drugą wspaniałą realizacją jest Park Żerański. To jest jedyny park w Warszawie z linią brzegową. Będzie można do niego się dostać zarówno z lądu, jak również dopłynąć kajakiem. No i kolejna nasza, trzecia już inwestycja, czyli zakątek nurogęsi, który się znajduje w pobliżu Portu Czerniakowskiego. Są to nieużytki, które zagospodarujemy, by stały się dostępną dla mieszkańców przestrzenią przyrodniczą i edukacyjną. – powiedziała Kamila Nowocin, zastępczyni dyrektorki ds. utrzymania terenów zieleni.
Na co dzień mieszkańcy mogą korzystać z rozbudowanej infrastruktury bulwarowej, ponad 30 nadwiślańskich lokali gastronomicznych i niezliczonych aktywności organizowanych przez lokalne NGO – od sportów wodnych, przez spacery edukacyjne, po koncerty i warsztaty.
Zieleń i czystość w Dzielnicy Wisła
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy na co dzień pielęgnuje zieleń na obu brzegach Wisły oraz dba, aby bulwary miały jak najwięcej zielonych skwerów, które dają cień i ukojenie w gorące dni.
Poza pielęgnacją zieleni ZZW zajmuje się również sprzątaniem bulwarów i naturalnego prawego brzegu. Miejsce odwiedzane przez dziesiątki tysięcy osób z definicji jest miejscem z ogromna ilością odpadów. Za to zadanie odpowiada Służba Brzegowa, która codziennie wywozi znad Wisły tony śmieci oraz przesiewa piasek na plażach w celu usunięcia drobnych odpadów tj. niedopałki czy potłuczone szkło.
– Współodpowiedzialność za i brzegi Wisły i samą Wisłę spoczywa na nas wszystkich. Powinniśmy odpowiedzialnie o nią dbać. Dlatego łącznie zorganizowaliśmy w 2024 roku aż 120 akcji sprzątania, w trakcie których zebraliśmy 40 ton śmieci. Tylko w tym roku udało się już zadbać o warszawskie brzegi podczas 19 akcji wolontariackich wraz z ponad 400 osobami, którym dobro Dzielnicy Wisła nie jest obojętne. – mówiła Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.
Komentarze